logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با ورق استیل 316

آشنایی با ورق استیل 316 و کاربرد وآنالیز آن

در آشنایی با ورق استیل 316 یا فولاد ضد زنگ می توان گفت که بر اساس خواص مکانیکی و فیزیکی یکی از پرکاربردترین و پرکاربردترین محصولاتی است که در صنایع مختلف قابل استفاده است.

آشنایی با ورق استیل 316

ورق استیل 316 در مقایسه با فولاد ضد زنگ 304 کاربرد وسیع تری در صنایع مختلف دارد.این محصول دومین فولاد رایج در خانواده فولاد ضد زنگ می باشد. حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است. از نظر خواص مکانیکی، خصوصیات فیزیکی و مواد تشکیل دهنده، ورق های فولاد زنگ نزن 316 و فولاد زنگ نزن 304 شباهت های زیادی دارند. با این حال، تفاوت اصلی بین آنها وجود 2 تا 3 درصد مولیبدن در فولاد ضد زنگ 316 است. این عنصر به طور قابل توجهی استحکام و خواص فیزیکی فولاد را به ویژه در دماهای بالا افزایش می دهد. در مقایسه با فولاد ضد زنگ 304، فولاد ضد زنگ 316 مقاومت در برابر خوردگی بیشتری دارد.
فولاد ضد زنگ 316 در واقع دومین فولاد ضد زنگ پرکاربرد در خانواده فولاد ضد زنگ است. خواص مکانیکی استیل 316 و خواص فیزیکی 316 آن مشابه فولاد ضد زنگ 304 است و از مواد مشابهی تشکیل شده است.
تفاوت اصلی بین این دو در این واقعیت نهفته است که فولاد ضد زنگ 316 به دلیل محتوای 2 تا 3 درصد مولیبدن، غیر مغناطیسی و مقاوم در برابر خوردگی است. مولیبدن خواص مکانیکی و استحکام فولاد را به ویژه در دماهای بالا افزایش داده و بهبود می بخشد. همچنین مقاومت در برابر خوردگی آن را در مقایسه با فولاد ضد زنگ 304 افزایش می دهد. این امر باعث می شود که فولاد ضد زنگ 316 برای کاربردهایی که مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر دمای بالا بسیار مهم است، انتخابی ارجح باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق کلیک نمایید.

 

درباره پخش ویدیو ورق استیل 304 قسمت اول
درباره پخش ویدیو ورق استیل 304قسمت دوم

آنالیز ورق استیل 316

در طراحی و ساخت مخازن فولادی، فرآیندهای مختلف صنعتی نیازمند افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند. در چنین مواردی فولاد ضد زنگ 316 راه حل مناسبی را ارائه می دهد. ورق استیل 316 متعلق به کلاس آستنیتی و غیر مغناطیسی است. این آلیاژ فاقد قابلیت عملیات حرارتی مشابه با فولاد ضد زنگ 304 است. علاوه بر این، حاوی حداکثر 0.08 درصد کربن است و میزان نیکل در این آلیاژ کمی بیشتر از فولاد ضد زنگ 304 است. با این حال، تفاوت قابل توجهی بین فولاد ضد زنگ 304 و فولاد ضد زنگ 316 در حضور مولیبدن قرار دارد.
مولیبدن مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد و به نیکل و کروم موجود در آلیاژ اجازه می دهد تا در برابر طیف وسیع تری از مواد شیمیایی و حلال ها مقاومت کنند.
استفاده از مولیبدن در فولاد زنگ نزن 316 به طور قابل توجهی مقاومت آن را در برابر آب شور با کلسیم و سدیم و همچنین مواد خورنده مختلف مانند اسید کلریدریک، اسید فسفریک، اسید سولفوریک و غیره افزایش می دهد. این امر فولاد ضد زنگ 316 را برای کاربردهایی که مقاومت در برابر خوردگی استثنایی مورد نیاز است، انتخابی عالی می کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل براق بگیر کلیک نمایید.

کاربرد ورق استیل 316

ورق های استیل 316 معمولاً در استانداردهای موجود برای محصولات فولادی به عنوان “دریایی درجه” شناخته می شوند. دلیل این نامگذاری استفاده گسترده از فولاد ضد زنگ 316 در محیط های پر شور مانند مناطق ساحلی است. در اکثر آب و هوای گرم و مرطوب، ممکن است دچار خوردگی و تغییر رنگ قهوه ای شود.
یکی از کاربردهای کلیدی فولاد ضد زنگ 316 در ساخت قطعات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله نساجی، نفت و پالایشگاه های پتروشیمی است. علاوه بر این، به دلیل خاصیت مقاوم در برابر اسید، مقاومت و استحکام بیشتری در برابر خوردگی ارائه می دهد. ورق استیل 316 به دلیل ماهیت غیر واکنشی آن در تولید تجهیزات پزشکی و جراحی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
ورق های فولادی ضد زنگ 316 به دلیل استفاده از نیکل و کروم برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، می توانند در برابر دماهای بالا مقاومت کنند. علاوه بر این، مقاومت آنها در برابر اسیدها، کلریدها و بازها باعث می شود تا در صنایع غذایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرند. این امر به ویژه مهم است زیرا سایر انواع ورق های فولادی می توانند در چنین محیط هایی دچار خوردگی یا ایجاد حفره شوند.همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت ورق استیل نگیر 304 نیز کلیک کنید.

ورق استیل

علاوه بر کاربردهای ذکر شده، برخی از کاربردهای دیگر ورق استیل 316 عبارتند از:

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و نیمکت.
تولید تجهیزات در صنعت داروسازی.
اتصالات قایق.
پانل های معماری، نرده ها و نرده ها برای مناطق ساحلی.
صنعت حمل و نقل برای تولید مخازن مواد شیمیایی.
استفاده به عنوان پشتیبان جوشکاری و فیلتراسیون در آب و معدن.
ساخت تجهیزات در صنایع نفت و پتروشیمی.
تولید فنر و کانکتور.
ساخت مبدل های حرارتی.
تجهیزات در صنایع غذایی.
اجزای کوره.
تجهیزات عکاسی.
استفاده در صنعت هوافضا برای ساخت قطعات موتور جت.
تولید شیرآلات و پمپ.
فولاد زنگ نزن 316 به عنوان یک ورق فولادی غیر مغناطیسی و مقاوم در برابر خوردگی، یکی از همه کاره ترین و متداول ترین فولادها در صنایع مختلف است. قیمت بالاتر آن با مقاومت و استحکام استثنایی آن در برابر خوردگی و سوراخ شدن توجیه می شود.

ویژگی ورق استیل 316

فولاد ضد زنگ 316، قبل از بحث در مورد کاربردهای آن، دارای ویژگی های متمایزی است که طرفداران قابل توجهی را به خود جلب کرده است. بیایید به ویژگی های این محصول بپردازیم:

جوش پذیری بالا:

فولاد ضد زنگ 316 جوش پذیری عالی دارد. برای افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی، عملیات جوشکاری دو بار انجام می شود. این فرآیند مقاومت آن را در برابر خوردگی به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

مقاومت در برابر دمای بالا:

فولاد ضد زنگ 316 مقاومت بالایی در برابر دماهای نزدیک به 925 درجه سانتیگراد (تقریباً 1700 درجه فارنهایت) حفظ می کند. این باعث می شود که برای کاربردهای با دمای بالا مناسب باشد.

مقاومت در برابر خوردگی:

هدف اصلی این نوع فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی آن است که با افزایش دما افزایش می یابد. در برابر محیط های شیمیایی مقاومت نشان می دهد و برای کاربرد در صنایعی مانند عکاسی و نساجی مناسب است.

مقاومت در برابر خوردگی حفره ای:

فولاد ضد زنگ 316 دوام قابل قبولی را در محیط های حاوی کلرید، اسید سولفوریک، اسید هیدروکلریک و غیره از خود نشان می دهد و از خوردگی حفره ای محافظت می کند.

جهت اطلاع از ورق آجدار گالوانیزه کلیک نمایید.

مشخصات ورق استیل 316

فولاد ضد زنگ گرید 316 به دلیل مقاومت بالا در برابر اسید کلریدریک، اسید سولفوریک، اسید تارتاریک، اسید استیک و غیره در محیط های کلرید، به «فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر اسید» معروف است. توجه به این نکته ضروری است که وزن و ابعاد ورق های استنلس استیل 316 می تواند تاثیر بسزایی در قیمت آنها داشته باشد.
فولاد ضد زنگ 316 که در استاندارد DIN آلمان با نام 1.4401 نیز شناخته می شود و با نام X5CrNiMo17-12-2 شناخته می شود، نوعی فولاد ضد زنگ آلیاژی یا فولاد ضد زنگ است که در برابر خوردگی مقاوم است. این فولاد را اغلب “فولاد ضد زنگ غیر مغناطیسی” می نامند زیرا به آهنربا پاسخ نمی دهد. ورق های فولادی ضد زنگ که غیر مغناطیسی هستند در کاربردهای صنعتی ارزشمندتر هستند و عموما مقرون به صرفه تر هستند. سری 300 فولادهای ضد زنگ غیر مغناطیسی هستند، در حالی که سری 400 مغناطیسی هستند که برای تمایز بین این دو استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق آجدار فابریک کلیک نمایید.

فولادهای زنگ نزن 316 معمولاً به عنوان گریدهای دریایی شناخته می شوند و در محیط های پر شور مانند مناطق ساحلی استفاده می شوند. با این حال، در آب گرم دریا، فولاد ضد زنگ 316 می تواند یک لایه خوردگی قهوه ای رنگ بر روی سطح خود ایجاد کند و باید از آن اجتناب شود. فولاد ضد زنگ درجه 316 در ساخت قطعات و تجهیزات مورد استفاده در صنایعی مانند نساجی، نفت و پالایشگاه های پتروشیمی کاربرد دارد. در برابر اسید مقاوم است و در مقایسه با فولاد ضد زنگ 304 مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی بهتری ارائه می دهد.

ورق 316

 

جوشکاری با ورق استیل 316

ورق های فولادی ضد زنگ 316L قابلیت جوشکاری استثنایی را با تمام روش های جوشکاری استاندارد، از جمله همجوشی، با و بدون پرکننده فلز نشان می دهند. مقاطع جوش سنگین در درجه 316 ممکن است برای حداکثر مقاومت در برابر خوردگی نیاز به بازپخت پس از جوش داشته باشند، اما این برای فولاد 316L ضروری نیست.  قیمت 316L نیز براساس نوسانات بازار نیز بالا و پایین می شود.
به دلیل محتوای نیکل بالا در فولاد زنگ نزن 316 و برای جلوگیری از ترک داغ و تشکیل فازهای فریت، قوس جوش باید سرعت حرکت کمتری داشته باشد. به طور معمول، پرکننده فلز 316L برای جوشکاری فولاد ضد زنگ 316 و 316L استفاده می شود تا از یک جوش قوی و مقاوم در برابر خوردگی اطمینان حاصل شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 کلیک نمایید.

محاسبه وزن ورق استیل 316

محاسبه وزن یک ورق فولادی ساده است و بر اساس چگالی استاندارد فولاد است که معمولاً حدود 7.9 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. این محاسبه ابعاد ورق را با ضخامت و عرض بر حسب میلی متر و طول بر حسب متر در نظر می گیرد.
فرمول محاسبه وزن ورق استیل به شرح زیر است:

وزن ورق استیل = طول * عرض *ضخامت * چگالی ورق استیل

استاندارد ورق استیل 316

ورق استیل316 با استانداردهای مختلفی کنترل می شود تا کیفیت و مناسب بودن آن برای کاربردهای مختلف تضمین شود. برخی از استانداردهای قابل توجه مربوط به فولاد ضد زنگ 316 عبارتند از:

ASTM A240/A240M: این استاندارد مختص آلیاژهای مورد استفاده در ساخت مخازن تحت فشار و برخی کاربردهای عمومی است. این آلیاژها که ممکن است به شکل صفحه، نوار یا ورق باشند و حاوی کروم یا کروم نیکل باشند، به عنوان فولادهای ضد زنگ شناخته می شوند. فولاد ضد زنگ 316 در محدوده این استاندارد قرار می گیرد.

ASTM A176: ASTM A176 ویژگی های مختلف آلیاژهای مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر حرارت، به ویژه فولاد ضد زنگ 316 را به شکل صفحه، ورق و نوار مشخص می کند.

AMS 5648/5653: این استانداردها که توسط انجمن مهندسین خودرو (SAE) گردآوری و تهیه شده است، مربوط به ویژگی های مواد مورد استفاده در صنعت هوافضا است. در AMS 5648، فولاد ضد زنگ 316 در نظر گرفته شده است، در حالی که AMS 5653 بر روی فولاد ضد زنگ کم کربن 316، همچنین به عنوان 316L، تمرکز دارد.
این استانداردها به اطمینان از کیفیت و سازگاری فولاد ضد زنگ 316 در صنایع و کاربردهای مختلف، از کاربرد عمومی تا زمینه های تخصصی مانند مهندسی هوافضا و خودرو کمک می کند.

فولاد ضد زنگ

 

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا