logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

همه چیز درباره ی نبشی کشی ساختمان و نحوه اجرای آن

نبشی کشی

سیستم نبشی کشی یا مهاربندی نقش مهمی در پایداری و ایمنی ساختمان های مدرن دارند. سیستم مهاربندی یک عنصر سازه ای برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی مانند باد، لرزه و سایر بارهایی است که می توانند باعث تاب خوردن یا فروریختن ساختمان شوند. یک سازه مهاربندی با طراحی خوب می تواند توانایی ساختمان را برای مقاومت در برابر این نیروها بهبود بخشد و آسیب به سازه و ساکنان آن را به حداقل برساند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی کلیک نمایید.

سیستم نبشی کشی چیست

همانطور که قبلا ذکر شد، ساختمان هایی که در برابر بارهای جانبی، از جمله باد و فشار لرزه ای آسیب پذیر هستند، اغلب از راه حل نبشی کشی استفاده می کنند، زیرا یک سیستم سازه ای بسیار مقاوم است. قاب های مهاربندی شده اغلب از اعضای ساخته شده از فولاد سازه ای استفاده می کنند زیرا این ماده هم در کشش و هم در فشار استحکام بالایی دارد. بارهای عمودی توسط تیرها و ستون های قاب تحمل می شوند، در حالی که سازه مهاربندی بارهای جانبی را تحمل می کند. قیمت فولاد ساختمانی را از فولاد حامیران استعلام بگیرید.

با این وجود، قرار دادن نبشی کشی ممکن است چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است ظاهر کلی نما و نظم نصب پنجره ها و درها را مختل کند. در نتیجه، مهاربندی به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی بسیاری از ساختمان های معاصر و پست مدرن تبدیل شده است.

سیستم نبشی کشی

تا آنجا که به انواع نبشی کشی سازه مربوط می شود، در زیر آورده شده است:

  • نبشی کشی تکی

از یک عضو مورب برای تثبیت قاب استفاده می کند.

باید در برابر کشش و فشار مقاوم باشد.

  • نبشی کشی متقاطع

از دو عضو مورب که از یکدیگر عبور می کنند استفاده می کند.

در برابر تنش مقاوم است.

می تواند باعث تداخل در بازشوهای پنجره و خمش بیشتر تیرهای کف شود.

جهت اطلاع از قیمت نبشی ۸ سنگین کلیک نمایید.

  • نبشی کشی K شکل

در ارتفاع وسط به ستون ها متصل می شود.

به انعطاف پذیری بیشتر در نما اجازه می دهد و منجر به خمش کمتر در تیرهای کف می شود.

در مناطق لرزه خیز به دلیل احتمال شکست ستون توصیه نمی شود.

  • نبشی کشی V شکل

دو عضو مورب شکل V را تشکیل می دهند.

می تواند به میزان قابل توجهی ظرفیت کمانش مهاربند فشاری را کاهش دهد.

در مناطق لرزه خیز با سازه های مهاربندی مرکزی استفاده می شود.

قطرهای تکی غیرعادی

می توان از آن برای مهاربندی قاب استفاده کرد.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 40*40 کلیک نمایید.

هدف از نبشی کشی چیست

  • کنترل کمانش تیرهای اصلی

یکی از دلایل اصلی استفاده از مهاربندی در پل کامپوزیتی فولاد-بتن، جلوگیری از کمانش در تیرهای اصلی در حین ساخت است. بتن مرطوب می تواند فشار قابل توجهی بر روی تیرهای فولادی وارد کند که باعث می شود فلنج فشاری به سمت محور کوچک کمانش کند. مهاربندی می تواند مهار جانبی/پیچشی را برای فلنج های فشاری ایجاد کند و از کمانش پیچشی جانبی جلوگیری کند. مقدار کمی بادبند فولادی می تواند مقاومت خمشی تیرهای اصلی را افزایش دهد.

  • توزیع بار

همچنین می توان از مهاربندی برای توزیع اثرات خمشی عمودی بین تیرهای اصلی استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که اثرات جانبی (بار باد و برخورد) بین تمام تیرها مشترک است. این اشتراک به ویژه در خطوط پشتیبانی مهم است، جایی که بارهای جانبی اغلب در یک یاتاقان ثابت یا هدایت شونده مقاومت می کنند. سازه مهاربندی می تواند به اشتراک بارگذاری بین تیرها کمک کند و از حمل بار توسط یک تیر به خصوص در پل های کامپوزیت فولادی در حین ساخت جلوگیری کند.

سیستم‌های مهاربندی می‌توانند جزء شعاعی نیروی حاصل از تغییر جهت فلنج منحنی در پل‌های منحنی در پلان را فراهم کنند. اثرات خمش عمودی اضافی در تیرهای متصل در برابر یک جفت نیرو موثر در فلنج های کششی و فشاری مقاومت می کند.

نبشی کشی ساختمان

  • کنترل ابعادی

مهاربندی می تواند انحرافات بعدی ناشی از بارگذاری نابرابر یا انحراف از هندسه دقیق را کنترل کند. بدون محدودیت، فواصل افقی بین فلنج های تیر مجاور متفاوت خواهد بود و باعث ایجاد مشکلاتی در طول ساخت و ساز می شود، عمدتاً اگر از قالب های دائمی استفاده شود. مهاربندهای کنترلی را می توان برای محدود کردن انحراف و گره زدن تیرها به یکدیگر، اغلب تنها با یک یا دو زاویه، معرفی کرد. باید مراقب بود که مهاربندی بیش از حد بارگذاری نشود و در برابر خستگی آسیب پذیر نباشد.

در حالی که سازه مهاربندی سودمند است، ممکن است بر توزیع بار در سازه تأثیر بگذارد و نیروهای قابل توجهی را جذب کند، به ویژه اگر عرشه پل در عرض آن به طور مساوی بارگذاری نشود. از این رو، طراحی مناسب سیستم های مهاربندی و قرار دادن آنها در نزدیکی یک طرف محل اتصال تیر اصلی برای کنترل ابعاد، اما نه خیلی نزدیک به تضاد با صفحات اتصال، بسیار مهم است.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 4 کلیک نمایید.

  • طرح های های نبشی کشی

نقشه های ساخت و ساز نبشی کشی به مهندسان کمک می کند تا بفهمند چگونه قطعات سیستم را برای مقابله با نیروهایی مانند باد و فعالیت لرزه ای به بهترین شکل توزیع کنند. برای تضمین کیفیت بی عیب و نقص نقشه های مهاربندی، همکاری با شرکای آگاه، ماهر و دقیق در زمینه طراحی طرح های معماری، ارائه خدمات CAD معماری با کیفیت بالا و کامل ضروری است.

در حین ساختن نقشه های مهاربندی، چندین ملاحظات احتیاطی برای پشتیبانی از عملکرد لرزه ای قوی باید در نظر گرفته شود:

آنها باید در دو جهت متعامد با یکدیگر حرکت کنند. در سازه هایی با قاب چوبی، آنها باید به موازات دیوارهای بیرونی تراز شوند. وقتی اصلاً عملی است، خطوط باید به طور یکنواخت فاصله داشته باشند. در هنگام ساخت کف و سقف با اسکلت چوبی، امکان انتقال بارهای جانبی بین خطوط ساختمانی مهاربندی وجود دارد.خطوط نبشی کشی باید بتوانند اجزای مهاربندی واقع در خطوط را بپذیرند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 3 کلیک نمایید.

پبشنهاد مطالعه: جهت کسب اطلاعات بیشتر از نبشی، مقالات جدول اشتال نبشی ، 4 روش رایج برش نبشی ، انواع نبشی و راهنمای خرید نبشی از بازار شادآباد را مطالعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا