logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع سایز میلگرد

انواع-سایز-میلگرد

میلگرد، عنصری حیاتی در صنعت ساختمان به شمار می رود. این عضو فولادی با قرارگیری در بتن، مقاومت کششی آن را به طور قابل توجهی افزایش داده و اسکلت محکمی برای سازه های بتنی  فراهم می کند. میلگرد ها در سایز های مختلفی تولید می شوند که انتخاب سایز مناسب، بر اساس عوامل متعددی از قوت نهایی سازه تا ضخامت بتن صورت می پذیرد. در این مقاله جامع، به بررسی ابعاد مختلف انواع سایز میلگرد از نحوه نامگذاری تا تاثیر سایز بر عملکرد سازه خواهیم پرداخت.

انواع میلگرد

نحوه ی نامگذاری سایز میلگرد

انواع سایز میلگرد بر اساس قطر اسمی آن، که بر حسب میلی متر سنجیده می شود، مشخص می گردد. به عنوان مثال، میلگرد 14، دارای قطر اسمی 14 میلی متر است. لازم به ذکر است که قطر واقعی میلگرد ممکن است تا حدود نیم میلی متر با قطر اسمی آن اختلاف داشته باشد.

جهت اطلاع از میلگرد سایز 6 کلیک نمایید.

جدول سایز میلگرد

سایز اسمی (میلی متر)

قطر اسمی (میلی متر) وزن شاخه (12 متر) (کیلوگرم) مساحت مقطع (سانتی متر مربع) کاربرد
6 5.7 1.9 0.25

میلگردهای خاموت در دال ها و تیرها

8

7.9 3.2 0.50 میلگردهای خاموت در دال ها، تیرها و ستون ها
10 9.5 5.1 0.79

میلگردهای خاموت و میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها و ستون های با بار کم

12

11.3 7.3 1.01 میلگردهای خاموت و میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها و ستون های با بار متوسط
14 13.2 9.9 1.33

میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها و ستون های با بار متوسط

16

15.2 13.2 1.81 میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها و ستون های با بار متوسط
18 17.2 17.0 2.33

میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها و ستون های با بار متوسط

20

19.2 21.9 2.87 میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار متوسط تا زیاد
22 21.2 27.5 3.49

میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار متوسط تا زیاد

25

24.2 34.9 4.71 میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار زیاد
28 27.2 43.7 5.73

میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار زیاد

32

31.2 54.9 7.69 میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار بسیار زیاد
36 34.2 68.7 9.21

میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های با بار بسیار زیاد

40

39.2 83.8 12.57 میلگردهای اصلی در تیرها و ستون های حجیم و با بار بسیار زیاد
50 47.2 115.5 17.67

میلگردهای اصلی در سازه های حجیم و با بارگذاری فوق العاده سنگین

تاثیر انواع سایز میلگرد بر عملکرد سازه

انتخاب سایز مناسب میلگرد، نقشی اساسی در عملکرد نهایی سازه ایفا می کند. عوامل متعددی در تعیین سایز میلگرد دخیل هستند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

سایز میلگرد

مقاومت مورد نیاز سازه: بر اساس نوع سازه، بار وارده بر آن و الزامات آیین نامه های طراحی، میزان مقاومت کششی مورد نیاز برای بتن مسلح محاسبه می شود. سایز میلگرد بر اساس این مقدار مقاومت، انتخاب می گردد. به طور کلی، هر چه سایز میلگرد بزرگ تر باشد، مقاومت کششی نهایی سازه نیز افزایش می یابد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۲ آجدار کلیک نمایید.

فاصله ی میلگردها: فاصله ی بین میلگردها در بتن مسلح، عاملی تاثیرگذار بر رفتار سازه تحت بار است. برای دستیابی به توزیع مناسب ترک خوردگی در بتن، فاصله ی میلگردها باید با در نظر گرفتن سایز میلگرد انتخاب شود.

ضخامت بتن: ضخامت بتن پوششی، فاصله ی بین سطح بتن تا میلگرد را گویند. این مقدار بر اساس سایز میلگرد و الزامات آیین نامه های طراحی، تعیین می گردد. ضخامت بتن پوششی مناسب، از خوردگی میلگرد در مجاورت عوامل محیطی جلوگیری می کند.

نوع کاربرد میلگرد: میلگردها علاوه بر کاربرد اصلی به عنوان میلگرد اصلی، در برخی موارد به عنوان خاموت یا میلگرد عرضی نیز به کار می روند. سایز میلگردهای خاموت معمولا کوچکتر از میلگردهای اصلی است.

نکات مهم در انتخاب سایز میلگرد

هنگام انتخاب انواع سایز میلگرد، توجه به نکات زیر ضروری است:

طراحی سازه: انتخاب انواع سایز میلگرد بر اساس محاسبات دقیق مهندسی سازه و با در نظر گرفتن تمامی عوامل ذکر شده صورت می گیرد. استفاده از سایز نامناسب میلگرد، می تواند به مخاطرات جانی و مالی منجر شود.

سایز های میلگرد

استانداردها: میلگردهای مورد استفاده در پروژه های ساختمانی، باید مطابق با استانداردهای ملی معتبر از جمله استاندارد ملی شماره 3840 تولید شده باشند.

کیفیت میلگرد: کیفیت میلگرد از نظر جنس، شکل ظاهری و استحکام کششی، بر عملکرد نهایی سازه تاثیر بسزایی دارد. خرید میلگرد از منابع معتبر و دارای نشان استاندارد، مانند فولاد حامیران الزامی است.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد نمره ۱۰ کلیک نمایید.

آشنایی با برخی از کاربردهای انواع سایز میلگرد

میلگرد 8، میلگرد 10 و میلگرد 12: این سایزهای کوچک تر، معمولا به عنوان میلگرد خاموت یا میلگرد عرضی در ستون ها، تیرها و دال ها به کار می روند.

میلگرد 14، میلگرد 16 و میلگرد 18: این سایزهای رایج، برای میلگردهای اصلی در دال ها، تیرها، شناژها و ستون های ساختمان های با ارتفاع متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگرد 20، میلگرد 22 و میلگرد 25: این سایزهای بزرگ تر، در سازه های با باربری بالا مانند پل ها، اسکله ها و ساختمان های بلند مرتفع کاربرد دارند.

میلگرد سایزهای 28، 32، 36، 40 و 50: این سایزهای بسیار بزرگ، معمولا در پروژه های خاص و با ابعاد حجیم مانند سدها، نیروگاه ها و سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان کلیک نمایید.

نتیجه

انواع سایز میلگرد، نقش مهمی در برآوردن نیازهای مختلف سازه های بتنی ایفا می کنند. انتخاب سایز مناسب بر اساس محاسبات دقیق مهندسی، نوع سازه، ضوابط آیین نامه ها و کیفیت محصول، از ارکان اصلی در دستیابی به سازه ای ایمن، مستحکم و با دوام به شمار می رود. مهندسین سازه با در نظر گرفتن تمامی عوامل تاثیرگذار، سایز بهینه میلگرد را تعیین می کنند و استفاده از میلگردهای استاندارد و باکیفیت، تضمینی بر عملکرد مطلوب سازه در برابر نیروهای وارده خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات گیج میلگرد چیست، میلگرد کامپوزیتی، میلگرد عصایی،  میلگرد آلومینیوم، نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا