logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آشنایی با ساخت گلخانه‌ فلزی

ساخت گلخانه‌

ساخت گلخانه‌

در این مقاله قصد داریم به ساخت گلخانه‌ فلزی اشاره کنیم، اما ابتدا به مواردی مانند گلخانه چیست، انواع گلخانه‌ ها و مصالح گلخانه‌ ای می‌ پردازیم. گلخانه ها می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند: چوب، پی وی سی و فلز، اما ساخت گلخانه از پروفیل آهن ویژگی های خود را دارد. قبل از ادامه ساخت آن، باید برخی از مبانی نظری را مطالعه کنید. این کار ساخت و ساز را در آینده بسیار تسهیل می کند. ساخت گلخانه‌ از پروفیل فلزی ساده ترین روش ساخت گلخانه است, اگرچه می توان از مواد کاملاً متفاوت برای این کار استفاده کرد اما استحکام و قیمت پروفیل آهنی آن را به متریالی متداول برای ساخت گلخانه تبدیل نموده است.

ساخت گلخانه‌

ساختمان گلخانه چیست

یک گلخانه برای ایجاد شرایط مناسب هوا و محیطی که گیاهان در آن زندگی می کنند از اجزای ساختمانی آستر دار که نور ازآنها عبور کند همچون  شیشه، پلاستیک، مواد پوششی استفاده می کنند. در سال 1545، درست زمانی که بحران درختکاری اولیه در پادوآ رخ داد، دانیل باربارو Daniel Barbaro یک سازه ی گلخانه اولیه را در این باغ مهندسی کرد. در ساخت بنای این گلخانه از سنگ و آجر استفاده شده است، در حالی که هیچ پنجره ای در آن به کار برده نشده.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل سبک درب و پنجره کلیک نمایید.

 

تعدادی از گیاهان حساس را در زمستان به گلخانه حاضر برده و با متعادل نمودن دمای بستر آنها را در جای خود کاشتند.این درست همان اولین گلخانه ی تاریخ است که حال به وجود آمده است. در منطقه ای که گلخانه تأسیس شده بود، همه انواع سبزیجاتی که در شرایط زمستان نمی توانستند رشد کنند ثمر دادند و از آنها محصول حاصل شد. گلخانه این نیاز به محصولات فصلی را رفع نمود و کمک شایانی به دسترسی مواد غذایی در شرایط نا مساعد زمستان نمود.

 

ساختمان گلخانه چیست

انواع گلخانه

با توجه به مشخصات ظاهری آنها به موارد زیر می توان گلخانه ها را تقسیم نمود:

 • گلخانه‌های بدون سقف: بین دو دیوار و در مناطق بسیار شیب‌دار، فضا هایی را تشکیل می‌دهند.
 • گلخانه های تک سقفی: در زمین های مسطح اما کوچک نصب می شوند.
 • گلخانه های چند سقفی: در محوطه های بزرگ و مسطح نصب می شوند.

با توجه به ابعاد گلخانه ها می توان آنها را به موارد زیر تقسیم نمود:

 • گلخانه های سقف کوتاه: اگر منطقه سرد و بادخیز است یا گیاهانی که در گلخانه قرار می گیرند کوتاه باشند، گلخانه های سقف کوتاه در اینجا تعبیه می شود.
 • گلخانه های سقف بلند: اگر منطقه نسبتاً گرم است یا گیاهانی که در گلخانه قرار می گیرند بلند باشند، گلخانه های سقف بلند در اینجا تعبیه می شود.

جهت اطلاع از قیمت آهن پروفیل کلیک نمایید.

 

از چه فلزی در ساخت گلخانه استفاده می شود

پروفیل فولادی به عنوان مصالح اسکلت سازه در  قاب فلزی گلخانه ها استفاده می شوند. پروفیل های مورد استفاده در گلخانه ها  پروفیل سیاه یا پروفیل گالوانیزه  هستند. در بازار در انواع ورق، قوطی پروفیل و میلگرد فولادی عرضه می شود. میلگرد های بتن آرمه به عنوان تقویت کننده بتن مسلح در دیوار های فونداسیون قاب فولادی گلخانه و خطوط غرقاب استفاده می شود. در ساخت عناصر سازه ای گلخانه ها از پروفیل درب و پنجره استفاده می شود. پروفیل آهنی فولاد هایی هستند که به گونه ای شکل می گیرند که در برابر بار های مستقیم مقاومت کنند. اشکال مقاطع پروفیل در محاسبات استاتیک شبیه به اشکال مستطیل یا مربع است.

انواع گلخانه

یکی از مزایای کلیدی ساخت گلخانه با پروفیل های آهنی، استحکام و پایداری آن است. آهن به دلیل استحکام خود شناخته شده است و آن را به یک انتخاب قابل اعتماد برای قاب های گلخانه تبدیل می کند. استفاده از پروفیل های آهنی تضمین می کند که سازه گلخانه می تواند در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مانند بادهای شدید، باران شدید و حتی بارش برف مقاومت کند. این دوام تداوم تولید گیاه را بدون وقفه یا آسیب ناشی از عوامل خارجی تضمین می کند.

 

علاوه بر این، پروفیل های آهنی تطبیق پذیری در طراحی ارائه می دهند و امکان ساخت انواع و اندازه های مختلف گلخانه را فراهم می کنند. از گلخانه‌های کوچک سرگرمی گرفته تا سازه‌های تجاری بزرگ، پروفیل‌های آهنی را می‌توان برای برآورده کردن الزامات خاص و زیبایی‌شناسی مورد نظر سفارشی کرد. انعطاف‌ پذیری در طراحی، امکان استفاده کارآمد از فضای گلخانه را فراهم می‌کند و منطقه موجود برای رشد گیاه را بهینه می‌کند. علاوه بر این، پروفیل های آهن را می توان به راحتی در آینده اصلاح یا گسترش داد و امکان افزایش مقیاس عملیات گلخانه را در صورت نیاز فراهم می کند.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل سبک شادآباد کلیک نمایید.

 

عواملی که در انتخاب مصالح ساختمانی گلخانه باید در نظر گرفته شود:

 • استفاده از مصالح ساختمانی ارزان، محکم، سبک وزن
 • مناسب برای تولید انبوه باشد
 • در مصرف انرژی صرفه جویی کند
 • نصب و تعمیر آن آسان باشد
 • نباید تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار گیرد و آسیب ببیند
 • بتوان تنظیمات آب و هوایی کافی را در گلخانه فراهم نمود

نکاتی که در ایجاد گلخانه باید رعایت شود:

 • مکان گلخانه
 • ابعاد گلخانه
 • دیوارهای اساسی گلخانه
 • اسکلت گلخانه
 • زاویه شیب سقف گلخانه
 • پوشش گلخانه

فولاد گالولنیزه

آیا فولاد گالوانیزه برای گلخانه خوب است

ورق های پلی کربنات دوپ شده با UV برای پوشش جانبی گلخانه استفاده می شود. ورق های پلی کربنات با پروفیل های گالوانیزه ترکیب می شوند و با ساندویچ  پانل های گالوانیزه و تخته های مهاری مقاومت مناسبی در برابر باد پیدا می کنند. پلی کربنات همچنین حاوی مواد افزودنی مانند ضد مه، IR و آنتی ویروس است. مقاومت در برابر ضربه 80 برابر بهتر از شیشه است. سبک است اما شکننده نیست. بنابراین می توان چنین ویژگی هایی را اولویت قرار داد و از آنها در ساخت گلخانه استفاده نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا