logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

0 تا 100 لوله مسی

لوله مسی،مزایا،معایب و کاربردلوله مسی درصنعت

برای استقاده از لوله ها از جمله لوله مسی در صنعت ابتدا باید با لوله مسی،مزایا،معایب و کاربردلوله مسی درصنعت آشنا باشیم. مس از دهه 1960 به عنوان ماده انتخابی برای لوله کشی های مسکونی و تجاری تبدیل شده است. اگرچه مس ماده ی خوب برای لوله کشی است، اما می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با این اوصاف، مزایای قطعی لوله‌ مسی (copper pipe) و برخی معایب نیز وجود دارد.

لوله مسی چیست

لوله مسی نوعی لوله است که از فلز مس ساخته شده و به دلیل رسانایی عالی، مقاومت در برابر خوردگی و چکش خواری، معمولاً در کاربردهای مختلف استفاده می شود. لوله های مسی به طور گسترده در سیستم های لوله کشی، گرمایش، سرمایش و تبرید استفاده می شوند.

در جستجوی بهترین قیمت لوله‌ ها برای خرید لوله مانیسمان، بایستی به اطلاعات فنی و کیفیت محصول نیز توجه کرد.

در تحقیقات علمی جدید در زمینه قیمت‌ لوله مانیسمان و قیمت پروفیل‌ لوله، نتایج نشان می‌دهند که تفاوت‌های قابل توجهی در قیمت‌های فروش لوله مانیسمان وجود دارد. این تفاوت‌ها معمولا به عوامل متعددی از جمله کیفیت مواد اولیه، فناوری تولید و شرایط بازار بستگی دارد. در این شرایط، انتخاب بهترین فروشنده و محصول با توجه به قیمت و کیفیت، برای مصرف‌کننده حائز اهمیت است.

انواع لوله مسی

لوله های مسی به دلیل دوام، مقاومت در برابر خوردگی و هدایت حرارتی معمولاً در لوله کشی و سایر کاربردها استفاده می شوند. انواع لوله مسی که هر کدام کاربرد خاصی دارند. سه نوع اصلی عبارتند از:

نوع M: این نوع لوله مسی نازک ترین دیواره ها را دارد و اغلب در سیستم های لوله کشی مسکونی استفاده می شود. برای کاربردهای کم فشار مانند خطوط تامین آب مناسب است.

نوع L: لوله های مسی نوع L دارای دیواره های ضخیم تری نسبت به نوع M هستند و معمولا در مصارف مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای شرایط فشار و دمای بالاتر مناسب هستند و آنها را برای طیف وسیعی از کاربردهای لوله کشی همه کاره می کند.

نوع K: لوله های مسی نوع K دارای ضخیم ترین دیواره ها در بین انواع رایج می باشند. آنها در کاربردهایی که به استحکام و دوام بالا نیاز است، مانند خطوط آب زیرزمینی و کاربردهای تجاری خاص استفاده می شوند.

علاوه بر این سه نوع اصلی، انواع تخصصی لوله های مسی نیز وجود دارد، مانند لوله های مسی DWV (تخلیه، ضایعات و هواکش) که برای سیستم های زهکشی و هواگیری طراحی شده اند و لوله های مسی تبرید که به طور خاص برای کاربردهای تبرید:

 • لوله مسی سخت
 • لوله مسی انعطاف پذیر

دو نوع اصلی انواع لوله مسی وجود دارد:

لوله مسی سخت

این نوع لوله مسی دارای طول های مستقیم است و معمولاً با استفاده از اتصالات لحیم کاری یا لحیم کاری به یکدیگر متصل می شوند. معمولاً برای خطوط آبرسانی اعم از گرم و سرد استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

لوله مسی انعطاف پذیر

این نوع انعطاف پذیرتر است و به صورت سیم پیچی عرضه می شود. اغلب برای اجراهای کوتاهتر استفاده می شود و برای نصب در فضاهای تنگ راحت است. لوله های مسی انعطاف پذیر نیز در سیستم های HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) استفاده می شود.

مزایا لوله مسی چه مواردی است؟

 • نصب آسان و سبک وزن
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • بسیار بادوام و مقاوم در برابر آتش
 • مقاومت در برابر دما

دلایل مختلفی وجود دارد که مزایا لوله مسی یک انتخاب محبوب برای لوله کشی است.

 • نصب آسان و سبک وزن

این یکی از بهترین مزایای کلی استفاده از مس برای لوله کشی مخصوصاً برای پیمانکاران است. لوله مسی بسیار انعطاف پذیر است که آن را به یک ماده بسیار ایمن برای استفاده تبدیل می کند و نصب آسان را فراهم می کند. همین دلیل یکی از دلایل این است که قیمت لوله مسی گرانتر از قیمت روز لوله گالوانیزه باشد.

 • مقاومت در برابر خوردگی 

یکی دیگر از مزایا لوله مسی نسبت به فلز نسبت به خوردگی بسیار مقاوم تر است زیرا زنگ نمی زند و معمولاً برای سال ها و سال ها تمیز و براق می ماند.جوشکاری اتصالات لوله مسی مطابق با استاندارد ASTM B608-18 برای موارد حساس صورت می پذیرد تا جوشکاری لوله مسی و اتصالات آن از استحکام و دوام کافی برخوردار شود.

 • بسیار بادوام و مقاوم در برابر آتش

لوله کشی مس می تواند فشار نزدیک به 1000 psi را تحمل کند و به راحتی می تواند خواسته های خانواده ها و مشاغل را برای یک عمر برآورده کند. علاوه بر این، در برابر آتش مقاوم است. مس به دلیل دوام آن، نیازی به استفاده از مواد یا تجهیزات پشتیبانی ندارد تا نیازهای خاص شما را برآورده کند.

 • مقاومت در برابر دما

لوله مسی قادر به مقاومت در برابر سرما و گرمای شدید است. علاوه بر این، در مقایسه با تعدادی دیگر از مواد لوله کشی، احتمال یخ زدن آن در ماه های زمستان کمتر است.که این مورد باعث انختاب قردتمند شما در خرید لوله مسی می شود

لوله مس

معایب لوله مسی

 • حساس به محیط های اسیدی
 • حساسیت به فشار بالا
  از معایب لوله مسی که بالا نام برده شده است به صورت جامعه تر در پایین توضیح داده شده است.
 • حساس به محیط های اسیدی

اگرچه مس به طور معمول در برابر خوردگی مقاوم است، اما می تواند از معایب لوله مسی به آب هایی که دارای سطوح بالایی از اسید هستند واکنش نشان دهد. اسید می تواند به مرور زمان باعث خوردگی و خرابی داخلی لوله ها شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، طعم بسیار ناخوشایند مس را در منبع آب خود مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، زمانی که سطح اسید بالا در آب باشد، به مرور زمان می تواند نشت هایی ایجاد کند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی تری در لوله کشی شود.

 • حساسیت به فشار بالا

اگر سرعت آب در خانه یا محل کار شما خیلی زیاد باشد، لوله‌های مسی ممکن است در نتیجه فشار کلی آب بسیار بالا از نظر فیزیکی آسیب ببینند.این حساسیت در لوله مانسیمان نیز دیده می شود.

کاربرد لوله مسی در صنعت

از جمله کاربرد لوله مسی در صنعت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم های گرمایش و سرمایش
 • گرمایش آب خورشیدی
 • خطوط گاز
 • سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی
 • سیستم های هوای فشرده
 • حمل و نقل نفت و مواد شیمیایی
 • اتصال به زمین الکتریکی
 • هنر و دکوراسیون

سیستم های گرمایش و سرمایش

هدایت حرارتی عالی مس آن را برای استفاده در سیستم های گرمایش و سرمایش ایده آل می کند. لوله‌های مسی می‌توانند گرما یا سرما را به طور مؤثر انتقال دهند و آنها را به انتخابی رایج برای رادیاتورها، واحدهای تهویه مطبوع و مبدل‌های حرارتی تبدیل می‌کنند.

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

گرمایش آب خورشیدی

یکی دیگر از کاربرد لوله مسی در سیستم های آب گرمایش خورشیدی برای انتقال گرما از کلکتورهای خورشیدی به مخازن ذخیره آب استفاده می شود. رسانایی حرارتی مس امکان انتقال حرارت کارآمد را فراهم می کند.

خطوط گاز

لوله های مسی برای حمل گاز طبیعی یا پروپان مناسب هستند. آنها کمتر مستعد نشت و آسیب هستند و گزینه ایمن تری برای توزیع گاز ارائه می کنند.که از دیگر کاربرد لوله مسی می باشد.

سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی

لوله های مسی به دلیل مقاومت در برابر حرارت، اغلب در سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی استفاده می شوند. آنها می توانند در برابر دمای بالای آتش سوزی مقاومت کنند و آب را به موقع به مناطق لازم برسانند.

سیستم های هوای فشرده

لوله های مسی در کاربردهای صنعتی برای سیستم های هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به اندازه کافی قوی هستند که فشارهای زیاد ایجاد شده در این سیستم ها را تحمل کنند و در برابر خوردگی مقاوم هستند و کیفیت هوای ثابت را تضمین می کنند.

حمل و نقل نفت و مواد شیمیایی

در برخی از کاربرد لوله های مسی در صنعت به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و سازگاری با مواد خاص، برای انتقال برخی روغن ها و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصال به زمین الکتریکی

لوله های مسی همچنین می توانند به عنوان الکترود اتصال زمین برای اطمینان از ایمنی سیستم های الکتریکی عمل کنند. آنها رسانای عالی الکتریسیته هستند و می توانند به طور موثر بارهای الکتریکی را در زمین پخش کنند.

هنر و دکوراسیون

لوله های مسی گاهی اوقات در هنر و طراحی داخلی برای ایجاد عناصر منحصر به فرد و زیبایی استفاده می شود. رنگ قرمز مایل به قهوه ای و چکش خواری آنها امکان کاربردهای خلاقانه و تزئینی را فراهم می کند.

نتیجه گیری کلی

مزایا و معایب لوله مسی بسیار زیاد می باشد و علاوه بر قابلیت ها و مزایایی که در بالا بررسی شد برخی نکات منفی آن را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. اول از همه  لوله های مسی به علت انعطاف پذیر بسیاری که دارند به راحتی خراشیده می شوند به همین علت در ساخت لوله مسی از سایر فلزات به منظور استحکام بیشتر استفاده می شود.

علاوه بر آن گرما می تواند رنگ و ظاهر لوله های مسی را تغییر دهد و از آنجایی که وسایل آشپزخانه در معرض گرما زیادی قرار می گیرند نمی توان از وقوع پیوستن این امر جلوگیری کرد. بنابراین با تغییر رنگ و کدر شدن لوله مسی مسی خود مواجه خواهید شد که البته با نگهداری صحیح و پاکسازی این لوله ها تا حدی میتوانید از این امر جلوگیری کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا