logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

الکترود 7018 چیست + کاربرد و ویژگی

الکترود 7018

الکترود 7018 یکی از رایج ترین و محبوب ترین الکترود میان جوشکاران حرفه ای و مبتدی می باشد.

معرفی الکترود 7018

 الکترود 7018 دارای psi70000 استحکام کششی می باشد و تقریبا در تمام وضعیت و موقعیت جوشکاری قابل استفاده است.

همچنین بر روی جریان برق DC و هم AC نفوذ قابل توجهی را بر روی فلز ایجاد می کند. به همین دلیل از این الکترود به عنوان موثر ترین سیم جوش یاد می شود. ماده اصلی روکش آن، کربنات کلسیم و فلورید کلسیم است و به مقدار ۴۵-۲۵ درصد پودر آهن نیز به ترکیب آن اضافه می شود. علاوه بر آن ها، مواد دیگری چون دی اکسید تیتانیوم یا روتیل، سیلیکات های معدنی، منگنز یا ترکیبات آن و چسب سیلیکاتی هم به آن اضافه می شود. این الکترود از نوع کم هیدروژن پتاسیم و پودر آهن دار است.

جهت اطلاع از قیمت الکترود کلیک نمایید.

ویژگیهای الکترود 7018

الکترود 7018 به عنوان سیم جوش همه کاره شناخته شده است و برای جوش دادن فلزاتی که حاوی کربن نستبا کم و متوسط هستند، بسیار موثر است. این الکترود از نوع کم هیدروژن بوده و بدان معنی است که حوضچه جوش مقادیر بسیار کمی هیدروژن دریافت می کند. (هیدروژن بیش از حد در حوضچه جوش منجر به شکنندگی سطوح و ترک فلز می شود). برای افرادی که به تازگی وارد عرصه جوشکاری شده اند، الکترود 7018 بهترین دوست آنها به شمار می رود. با استفاده از این الکترود می توانید مهره جوش های بی نقص و فوق العاده ای را ایجاد کنید به همین دلیل الکترود  7018 بهترین گزینه برای ساخت و ساز و خطوط لوله می باشد. به طور کلی اگر تمیزی جوش برای شما حائز اهمیت است توصیه می کنیم از سیم جوش 7018 استفاده کنید. اکنون ممکن است برای شما سوال پیش آید که چرا الکترود 7018 به عنوان موثر ترین سیم جوش به شمار می رود ؟ ترکیبات پودر آهن موجود در این سیم جوش باعث می شود تا حوضچه جوش را در برابر آلاینده های هوا، رطوبت، هیدروژن و کثیفی محافظت تا در نتیجه مهره جوش ایجاد شده تمیز و بی نقص باشد. این الکترود برای افراد مبتدی بسیار موثر می باشد. همچنین میزان پاشش مواد بر روی کناره های مهره جوش بسیار اندک است.

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

موارد استفاده از الکترود 7018

به دلیل ماهیت کششی زیاد جوش ها و خواص مقاوم در برابر ترک، الکترود 7018 بیشتر در کاربرد های صنعتی مانند :  جوشکاری لوله‌ها، جوشکاری مخازن، کار های ساختمانی، ریل قطار، سازه فولادی،  قطعه ‌های تحت فشار، فلزات کربی و فلزات کم آلیاژ بسیار موثر واقع شده است.

الکترود 7018 آما

جوشکاری گوشه Fillet Welding

این جوش معمولا به عنوان اتصالات T شناخته می‌شود که دو قطعه از فلز عمود بر یکدیگر هستند. اگر در شرایط اتصالات T از الکترود 7018 استفاده می کنید سعی داشته باشید تعداد پاس جوش خود را افزایش دهید و میزان فاصله قوس الکتریکی را از گوشه فلز کاهش دهید تا در نهایت مهره های جوش به درستی ایجاد شوند.

نگهداری از الکترود 7018

بسیاری از مبتدیان معتقد هستند که الکترود ها فقط قطعات فلزی هستند که می توان آنها را تقریبا در هر مکانی ذخیره و نگهداری کرد زیرا به هر حال قرار است در فرآیند جوشکاری مصرف و سوزانده شوند.در حقیقت این نوع طرز فکر کاملا اشتباه می باشد. نحوه نگهداری و برخورد  با سیم جوش، کیفیت جوش نهایی شما را تضمین می کند. به ویژه الکترود 7018 باید در شرایط آب و هوایی خاص نگهداری شود. الکترود 7018 به دلیل محتوای هیدروژن کم به رطوبت، آب و سایر آلاینده ها بسیار حساس می باشد. به عنوان مثال اگر الکترود 7018 در مکانی با رطوبت هوا نگهداری بشود هنگام جوشکاری مقدار زیادی آب و هیدروژن نیز وارد حوضچه جوش شده و تمام فرآیند جوشکاری شما را تحت تاثیر قرار می دهد. الکترود 7018 آنقدر آسیب پذیر است که اگر فقط چند ساعت در معرض هوا مرطوب قرار بگیرد کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین همیشه سعی کنید مقدار کمی از الکترود 7018 در اختیار داشته باشید و آنها را در مکانی خشک نگهداری کنید.

جهت اطلاع از قیمت الکترود میکا 4 کلیک نمایید.

اگر به طور روزانه جوشکاری می کنید بهتر است برای نگهداری از الکترود های خود یک اجاق جوشکاری تهیه کنید. اجاق جوشکاری یا آون جوشکاری به عنوان اجاق های تثبیت الکترود و اجاق های نگهدارنده الکترود شناخته می شوند. آون جوشکاری با جلوگیری از جوشکاری میله ها و الکترودها از جذب رطوبت از جو، یک جوشکاری با کیفیت بالا را فراهم می کنند. این امر به محافظت از دستگاه جوشکاری در برابر آلودگی و جلوگیری از نقص جوش مانند ترک خوردگی و اختلال کمک می کند. زیرا رطوبت می تواند یکپارچگی پوشش های میله را از بین ببرد و منجر به پراکندگی بیش از حد، تشکیل ترک ها، حتی یک قوس نامنظم شود.

جهت اطلاع از قیمت الکترود 3 آما کلیک نمایید.

اشتباهات رایج در نگهداری الکترود 7018

همانگونه که در فوق گفته شد نگهداری از سیم جوش 7018 بسیار حائز اهمیت می باشد و مبتدیانی که به تازگی وارد این حرفه شده اند ممکن است از نحوه صحیح نگهداری الکترود آگاهی نداشته باشند. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که جوشکاران مبتدی انجام می دهند این است که الکترود را با بسته بندی پلاستیکی خود درون فریزر نگهداری می کنند. این امر باعث می شود هنگام خارج کردن الکترود از بسته پلاستیکی خود در معرض هوای گرم قرار بگیرد و الکترود دچار ترک می شود. در نهایت هنگام جوشکاری به دلیل دما زیاد ممکن است الکترود خرد شود. بهترین مکان برای نگهداری از الکترود درون بسته بندی خود در مکانی خشک و نبستا گرم می باشد. به یاد داشته باشید که رطوبت و سرما بیش از حد مانند دمای درون یخچال و فریزر الکترود مصرفی شما را خراب می کند.

الکترود 7018 میکا

نام و مشخصات AMA 1230
فولادهای قابل جوشکاری St37 – St60 – St52
حالات جوشکاری تخت – افقی- عمودی- سربالا – بالاسر
جریان مصرفی جریان مستقیم، متناوب و قطب مستقیم
ویژگی ها ضد سایش- جوشی عاری از ترک و چقرمگی و ظاهر جوش تمیز و بدون بریدگی کنار جوش همچنین جوش از نظر رادیوگرافی از کیفیت مناسبی برخوردار میباشد.
موارد مورد مصرف قلیایی برای جوشهای ضد سایش
نوع الکترود قلیایی مخصوص فولادهای با کربن بالا(تا0.4%)
AWS E7018

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا