logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

راهنمای انتخاب تیرآهن

انتخاب تیرآهن

این مقاله با عنوان “راهنمای انتخاب تیرآهن” به عنوان یک منبع آموزنده برای افرادی است که در پیچیدگی های انتخاب تیرآهن های فولادی مناسب برای پروژه های مختلف ساختمانی جستجو می کنند. با نقش اساسی که تیرآهن ها در سازه ها و توزیع بارها ایفا می کنند، این مقاله به عوامل کلیدی موثر بر فرآیند تصمیم گیری، مانند الزامات باربری، ملاحظات طراحی سازه، و طیف متنوعی از انواع تیرآهن ها موجود در بازار می پردازد.  دانستن در مورد انواع مختلف تیرآهن ها تضمین می کند که شرکت شما از مواد مناسب برای هر کاری استفاده می کند.

ترکیب مواد تیرآهن

انواع مختلفی از فولاد وجود دارد که تیرآهن ها را تشکیل می دهند. فولاد را می توان با انواع مختلفی از فلزات مخلوط کرد تا نوع خاصی از آلیاژ فولاد ساخته شود. در زیر برخی از انواع رایج موجود در بازار آورده شده است.

جهت اطلاع از قیمت روز ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

فولاد A992/A572-50

این نوع فولاد بیشترین کاربرد را در ساخت و ساز دارد. این یک آلیاژ فولادی با استحکام بالا است که از کلمبیوم و وانادیوم تشکیل شده است. بسیار سبک، مقاوم در برابر خوردگی و برای جوشکاری مناسب است. استحکام کششی آن 65 کیلو پوند بر اینچ مربع است.

راهنمای انتخاب تیرآهن

فولاد A588

این نوع فولاد با استفاده از آلیاژ مس ساخته می شود. این یکی از مقاوم ترین انواع تیرآهن ها در برابر خوردگی است. آنقدر مقاوم در برابر خوردگی است که نیازی به رنگ آمیزی ندارد.

زمانی که به دنبال فولادی سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی هستید، بهترین انتخاب است. این استحکام کششی 70 kpsi دارد که آن را قوی تر از فولاد A992/A572-50 می کند.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن ipb کلیک نمایید.

فولاد A36

این فرم از فولاد یکی از بهترین انتخاب ها برای فولاد قابل جوش است که می تواند توسط ماشین آلات نیز تغییر یابد. این یک فولاد میان رده ارزان تر است. تحت اعمال استحکام کششی به خوبی کشیده می شود. حداقل مقاومت کششی آن 58 kpsi است.

انواع تیرآهن فولادی

شکل و طراحی تیرآهن ها فاکتورهای مهم دیگری برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای موقعیت شما مناسب است، هستند. همچنین انواع مختلفی از اندازه های تیر فولادی وجود دارد. در زیر برخی از اشکال و طرح های رایج آورده شده است.

تیرآهن ipe

تیرآهن های I شکل رایج ترین تیرهایی هستند که در پروژه های ساختمانی یافت می شوند. این تیرها اغلب برای اهداف پشتیبانی سازه و تحمل بار استفاده می شوند.

برای تعیین وزن دقیقی که یک تیرآهن I می تواند تحمل کند، متخصصان از یک ماشین حساب تیرآهن فولادی برای انجام اندازه گیری های تحلیلی استفاده می کنند.+

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه گیلان کلیک نمایید.

تیرآهن ipb

تیرآهن هاش بسیار شبیه به تیرآهن I شکل هستند اما از نظر ساخت سنگین تر، ضخیم تر و طولانی تر هستند.

اینها تیرهای سازه ای هستند که اغلب برای تحمل بارهای بزرگ به عمق زمین رانده می شوند. استفاده متداول برای تیرآهن های H یا تیرآهن های HP، ساختن پایه برای یک پل یا ساختمان است.

تیر بال پهن

“بال” قطعه افقی یک تیر فولادی است. “جان” قطعه عمودی است. هنگام نگاه کردن به مقطع تیر I فولادی، بال خطوط موازی بالا و پایین حرف “I” خواهد بود. “وب” خط اتصال عمودی خواهد بود.

تیرهای بال پهن نیز نام مناسبی دارند. اینها مانند تیرآهن های معمولی “I” هستند با این تفاوت که بال پهن تری دارند که شکل آنها را تغییر می دهد. نام دیگر تیرهای بال پهن “تیرآهن های W” است.

تیرهای تی شکل

تیرآهن های تی به شکل T هستند، به همین دلیل نام آن‌ها به همین دلیل است. این بدان معنی است که آنها بال پایینی خود را ندارند. آنها اغلب به عنوان یک تیر باربر استفاده می شوند.

جهت اطلاع از فولاد vcn 200 کلیک نمایید.

تیرآهن از کجا بخرم

اگر به دنبال تیرآهن فولادی برای فروش هستید، ممکن است که عبارت “تیرآهن ها نزدیک من” را در گوگل تایپ کنید. به جای بررسی همه نتایج به این امید که یکی برای شرکت شما کار کند، بهتر است فقط نامی را پیدا کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید. بهترین گزینه برای خرید تیرآهن فولادی تماس با یک تامین کننده فولاد حرفه ای است.

فولاد حامیران با بیش از 50 سال تجربه در عرصه فولاد و آهن آلات و دارای شعبات متعدد در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، همدان، قم، اراک آماده خدمت به شما مشتریان عزیز می باشد. از متخصصان عرصه فولاد و آهن آلات تیرآهن درخواست کنید تا مطمئن شوید که فقط بهترین فولاد با کیفیت را با قیمت مقرون به صرفه دریافت می کنید.برای این کار تیم مشاوره ما در خدمت مشتریان است تا بهترین نوع محصول متناسب با نیاز خود را تهیه کنید.

 تیرآهن

شکل انواع تیرآهن ها

شکلی که تولیدکنندگان فولاد را در آن تولید می‌کنند، بهترین کاربرد را تعیین می‌کند. دانستن محدوده پروژه به شما کمک می کند تا از بین انواع مختلف فولاد تیرچه موجود انتخاب کنید.

اگرچه مردم اغلب از اصطلاحات ipe و  ipb به جای یکدیگر استفاده می کنند، اما هر کدام یک نوع کمی متفاوت از تیر فولادی هستند. این مقاطع فولادی به عنوان تیرهای جهانی نیز شناخته می شوند. همانطور که از نام آن پیداست، یک تیرآهن I شکلی شبیه به بزرگی  ipeدارد.

جهت اطلاع از پروفیل ساختمانی کلیک نمایید.

اگر اضلاع بیرونی تیر که بال نامیده می شود، از وسط پهن تر باشد، تیر در عوض یک تیرآهن H است.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین تیرآهن I و تیرآهن های H شکل بال آن هاست. تیرآهن های آی شکل معمولاً دارای بال هایی هستند که به یک لبه مخروطی می شوند، در حالی که تیرهای H دارای بال های مستطیلی هستند.

مقایسه تیرآهن ipb و ipe در انتخاب تیرآهن

تیرهای ipb به دلیل مقاومت شکل در برابر خمش و برش برای ساخت و سازهای سنگین بهترین هستند. تیرهای I به دلیل شکل مخروطی و بال های باریک وزن کمتری دارند، اما تیرآهن هاش سنگین معمولاً وزن بیشتری را تحمل می کنند.

مزیت دیگری که تیرآهن های هاش نسبت به تیرآهن های ipe دارند این است که فرآیند تولید ساده تر است. در نتیجه، تیرآهن های H در طول های بسیار بیشتر از تیرآهن های ipe موجود هستند.

در حالی که تیرآهن های H می توانند وزن بیشتری را به طور کلی تحمل کنند، تیرآهن های I دارای استحکام کششی یا مقاومت بیشتری در برابر کشش هستند. استحکام کششی بالاتر به تیرهای I اجازه می دهد تا وزن سنگین تری را در یک نقطه بدون خمش تحمل کنند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

ترکیبات مختلف فولاد

علاوه بر انتخاب شکل مناسب برای تیرآهن ها، مهم است که خود مواد را نیز در نظر بگیرید. معمولاً تیرآهن ها در A572، A588 و A36 عرضه می شوند

فولاد A572 یک فولاد با استحکام بالا و کم آلیاژ (HSLA) است که نسبت به وزن خود استحکام بسیار خوبی دارد. این آلیاژ فولاد تعادل خوبی بین استحکام کششی، جوش پذیری و هزینه کم است.

A588 یکی دیگر از آلیاژهای فولادی HSLA با استحکام کششی حتی بیشتر از A572 است. فولاد A588 علاوه بر استحکام و سختی با استفاده از مس ساخته می شود. گنجاندن مس باعث می شود A588 در برابر خوردگی بسیار مقاوم باشد.

A36 یک درجه خوب از فولاد برای کارهای سبک تر است که در آن ساختار رنگ آمیزی می شود. از آنجایی که A36 یک نوع فولاد نرم است، مستعد زنگ زدگی و خمش است. با این حال، جوشکاری و ماشینکاری نیز آسان تر است.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن ۱۶ اهواز امروز ، قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز ، و حتی برای اطلاع از قیمت لوله ، قیمت پروفیل صنعتی، قیمت ورق ، قیمت ورق روغنی هفت الماس وارد سایت فولاد حامیران شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا