logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تیرآهن هاش چیست و انواع و کاربرد آن

تیرآهن هاش چیست و انواع وکاربرد آن

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش (h-beam) که به تیرآهن بالا‌پهن نیز می گویند، یکی از پراستفاده‌ترین مصالح ساختمانی است که هر روز نسبت به روز قبل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند . این تیرآهن جزو پروفیل ساختمانی است که به دلیل شباهت آن به کلمه H آن را هاش نامگذاری کرده اند و به آن تیرآهن H نیز می گویند .این تیراهن از اتصال سه ورق با ضخامت یکسان بوجود می ایند و دارای دو قسمت بال و جان هستند که ضخامت یکسانی دارند. شکل تیرآهن H باعث شده تا فرایند جوشکاری ان بسیار اسان و بهتر انجام شود.جان تیر آهن نقش اساسی را در مقاومت تیر در برابر ریزش و خرابی ساختمان و بال های تیرآهن مقاومت تیر را در برابر خم شدن تیر در برابر فشار و حرکت ساختمان تامین میکنند.برای ساخت این تیرآهن سه ورق که ضخامت یکسان دارند را به هم جوش میدهند.

جهت اطلاع از قیمت تیرآهن هاش کلیک نمایید.

کاربرد های تیرآهن هاش

تیرآهن‌های بال‌پهن برای ایجاد مقاومت بیشتر و تنش مکانیکی کمتر تولید شدند و سطح مقطع آن هم به این دلیل بزرگ‌تر از انواع معمولی تیراهن ها است.از کاربرد های تیرآهن هاش این است که برای ساخت نیم طبقه ها،پل ها، اختمان ها ، سازه های تبلیغاتی و همچنین به دلیل استحکام بالا در ستون های حمال بار استفاده میشود.اختراع تیر‌آهن هاش، موجب تغییر و تحول زیادی در ساخت سازه‌ های صنعتی شد به گونه ای که امروزه در سراسر دنیا برای بسیاری از پروژه‌ های صنعتی و عمرانی که نیاز به مقاومت و استحکام بالایی دارد، از این تیرآهن استفاده می ‌شود. برخی از مهم‌ ترین کاربردهای این تیرآهن عبارتند از:
  • پل ‌سازی، سدسازی، کشتی‌ سازی، اسکله ‌سازی و ستون ‌سازی
  • ساخت تریلرهای کامیون
  • ساخت خرپا و ساخت جرثقیل
  • انواع سازه ‌های دریایی مانند سکوهای نفتی یا گاز و پتروشیمی
  • انواع سوله ‌ها و انواع انبارهای چند هزار تنی چند منظوره
  • ساختمان‌ سازی و برج ‌های مرتفع
  • صنعت پتروشیمی و پالایشگاه‌ ها

انواع تیرآهن هاش

این تیرآهن به دو قسمت  تیرآهن هاش سنگین و تیرآهن هاش سبک تقسیم میشود.تفاوت تیرآهن هاش سنگین و هاش سبک در ضخامت بال و جان است که ضخامت تیرآهن هاش سنگین بیشتر است و تیرآهن‌ هاش با نام های اختصاری IPBV یا HEB و تیرآهن هاش سبک ان با نام ها IPBL یا HEA شناخته میشوند.همچنین برای اطلاع از قیمت هاش سبک و قیمت هاش سنگین کلیک کنید.

مزایای تیرآهن هاش

تیرآهن H سرعت خوبی در نصب شدن دارد و با فضای کمی که اشغال می‌کند، به اتمام پروژه در زمان کمتر کمک زیادی میکند. با استفاده از این تیرآهن، ضریب خطا و میزان مصرف آهن تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد و در هزینه‌های عملیاتی نیز می‌توانید صرفه‌جویی کنید.

معایب تیرآهن هاش

پر هزینه بودن به دلیل انجام ازمایش جوش کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا مخارج بالای حفاظت در برابر خوردگی جهت اطلاع از قیمت روز تیرآهن کلیک نمایید.

وزن تیرآهن هاش

معمولا وزن تیرآهن هاش  نسبت به دیگر تیر اهن های معمولی بیشتر است و این بدان معناست که میتواند بار بیشتری را تحمل کند.ضخامت این لوله نیز معمولا از ۲۰ میلیمتر به بالا می باشد که معمولا ضخامت های ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۳۸، ۴۰ و۷۰ میلی متر پرکاربردتر هستند. قطر خارجی لوله گوشت دار تا ۲۲۰ میلیمتر و قطر داخلی آن تا ۸۰ میلیمتر هم می‌ تواند باشد.

جان  تیرآهن هاش

جان تیرآهن هاش بسیار ضخیم تر از نوع معمولی است که نشان دهنده استحکام بالای تیرآهن H است.

بررسی تفاوت بین تیرآهن ها

درباره پخش ویدیو بررسی تفاوت بین تیرآهن ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا