logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

روش های زنگ زدایی آهن

آهن

در حالی که آهن یک فلز فوق العاده بادوام و مستحکم است، در مقابل زنگ زدگی نیز بسیار حساس است. هنگامی که آهن در معرض اکسیژن و رطوبت قرار می گیرد، دچار یک واکنش شیمیایی می شود که منجر به تشکیل زنگ می شود.

زنگ می تواند آهن را ضعیف و خورده کند و منجر به آسیب ساختاری و کاهش طول عمر شود. اگر زنگ زدگی رفع نشود، در نهایت می تواند منجر به خرابی یک  آهن شود. خوشبختانه روش های مختلفی برای زدودن زنگ آهن وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله، ده مورد از موثرترین روش های زدودن زنگ زدگی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی خواهیم کرد.

آهن

سایش مکانیکی

سایش مکانیکی شامل استفاده از ابزارهایی مانند کاغذ سنباده، برس های سیمی یا پشم فولادی برای زدودن زنگ زدگی آهن است. این روش برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است و اغلب برای آماده سازی آهن برای رنگ آمیزی یا سایر درمان ها استفاده می شود.سایش مکانیکی با از بین بردن فیزیکی زنگ زدگی عمل می کند و فلز زیرین را آشکار می کند. در حالی که این روش موثر است، می تواند زمان بر و کار فشرده باشد، به خصوص برای اشیاء بزرگ یا پیچیده.

سایش شیمیایی

سایش شیمیایی شامل استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن زنگ آهن است. متداول ترین ماده شیمیایی مورد استفاده برای از بین بردن زنگ، اسید فسفریک است که با زنگ واکنش می دهد و فسفات آهن را تشکیل می دهد که به راحتی قابل حذف است. سایش شیمیایی برای از بین بردن زنگ زدگی از و طرح های پیچیده موثر است. با این حال، می تواند خطرناک باشد و برای جلوگیری از آسیب نیاز به رسیدگی دقیق دارد.

الکترولیز

الکترولیز شامل استفاده از جریان الکتریکی برای زدودن زنگ زدگی آهن است. جسم آهنی در محلول آب و یک الکترولیت ملایم مانند جوش شیرین یا جوش شویی غوطه ور می شود و جریان الکتریکی از محلول عبور می کند. جریان باعث حل شدن زنگ و انتقال آن از آهن به الکترود فلزی قربانی می شود.الکترولیز برای از بین بردن زنگ از اجسام پیچیده موثر است و می توان از آن برای بازسازی اشیاء آهنی آنتیک استفاده کرد. با این حال، به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و این فرآیند می تواند زمان بر باشد.

سرکه

سرکه یک ضد زنگ طبیعی عالی است که به راحتی در دسترس است و استفاده از آن بی خطر است. اسید استیک موجود در سرکه با زنگ واکنش نشان می دهد و آن را از سطح آهن حل می کند. برای استفاده از سرکه برای زنگ زدگی، جسم آهنی را چند ساعت یا یک شب در سرکه خیس کنید. پس از خیساندن، زنگ را با یک برس سیمی یا پشم فولادی از روی سطح پاک کنید.

سرکه برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است، اما ممکن است برای از بین بردن زنگ از طرح های پیچیده مناسب نباشد.

اسید سیتریک

اسید سیتریک یکی دیگر از پاک کننده های طبیعی زنگ زدگی است که ایمن و موثر است. معمولا در بسیاری از میوه ها از جمله لیمو و پرتقال یافت می شود. برای استفاده از اسید سیتریک برای زدودن زنگ، فرم پودر شده را با آب مخلوط کنید تا محلولی ایجاد شود. جسم آهنی زنگ زده را چند ساعت یا یک شب در محلول خیس کنید. پس از خیساندن، زنگ را با یک برس سیمی یا پشم فولادی از روی سطح پاک کنید. اسید سیتریک برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است، اما ممکن است برای از بین بردن زنگ از طرح های پیچیده یا مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است، مناسب نباشد.

نوشابه

نوشابه یک نوشیدنی محبوب است که می توان از آن برای زدودن زنگ آهن از آهن استفاده کرد. اسید فسفریک موجود در نوشابه با زنگ واکنش نشان می دهد و آن را از سطح آهن حل می کند. برای استفاده از نوشابه برای زدودن زنگ، جسم آهنی را چند ساعت یا یک شب در نوشابه خیس کنید. پس از خیساندن، زنگ را با یک برس سیمی یا پشم فولادی از روی سطح پاک کنید.

نوشابه برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است، اما ممکن است برای از بین بردن زنگ از طرح های پیچیده مناسب نباشد.

اسید اگزالیک

اگزالیک اسید یک زنگ زدای شیمیایی است که برای زدودن زنگ آهن موثر است. معمولاً در بسیاری از محصولات زدودن زنگ، از جمله ژله دریایی یافت می شود. برای استفاده از اسید اگزالیک برای زدودن زنگ، فرم پودر شده را با آب مخلوط کنید تا محلولی ایجاد شود.

جسم آهنی زنگ زده را چند ساعت یا یک شب در محلول خیس کنید. پس از خیساندن، زنگ را با یک برس سیمی یا پشم فولادی از روی سطح پاک کنید.

اسید اگزالیک برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است و می تواند برای بازسازی اشیاء آهنی آنتیک استفاده شود. با این حال، می تواند خطرناک باشد و برای جلوگیری از آسیب نیاز به رسیدگی دقیق دارد.

مبدل زنگ

مبدل زنگ یک ماده شیمیایی است که زنگ را به یک ترکیب پایدار تبدیل می کند که می تواند روی آن رنگ آمیزی شود. مبدل زنگ با زنگ واکنش نشان می دهد و آن را به فسفات آهن تبدیل می کند که می تواند روی آن رنگ آمیزی شود. برای استفاده از مبدل زنگ زدگی، محصول را روی سطح زنگ زده بمالید و اجازه دهید تا خشک شود.

پس از خشک شدن، مبدل زنگ زدگی را می توان روی آن رنگ آمیزی کرد که محافظت بیشتری در برابر زنگ زدگی آینده ایجاد می کند. مبدل زنگ برای از بین بردن زنگ زدگی سطحی موثر است و می توان از آن برای آماده سازی آهن برای رنگ آمیزی یا سایر درمان ها استفاده کرد.

 

سندبلاست

سندبلاست شامل استفاده از هوای فشرده و ماسه برای زدودن زنگ از آهن است. شن و ماسه با سرعت زیاد به روی سطح زنگ زده رانده می شود و زنگ زدگی را از بین می برد و زیره را آشکار می کند.

فلز رلینگ سندبلاست برای زدودن زنگ از اجسام بزرگ یا پیچیده موثر است و می توان از آن برای آماده سازی آهن برای رنگ آمیزی یا سایر درمان ها استفاده کرد. با این حال، به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و اگر اقدامات ایمنی مناسب انجام نشود، می تواند خطرناک باشد.

 

تمیز کردن با لیزر

تمیز کردن لیزر یک فناوری نسبتاً جدید است که از لیزر برای زدودن زنگ آهن استفاده می کند. اشعه لیزر زنگ را گرم کرده و باعث تبخیر آن و حذف آن از سطح می شود. تمیز کردن لیزر برای از بین بردن زنگ زدگی از طرح های پیچیده  بسیار موثر است.

همچنین روی فلز زیرین ملایم است و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی یا ساینده ندارد. با این حال، به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و می تواند گران باشد.

 

نتیجه

در پایان، چندین روش موثر برای از بین بردن زنگ زدگی آهن وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. روش انتخاب شده به عوامل متعددی از جمله شدت زنگ زدگی، اندازه و پیچیدگی جسم و منابع موجود بستگی دارد.انتخاب روشی ایمن، مؤثر و مناسب برای کاربرد خاص ضروری است. نگهداری و مراقبت مناسب همچنین می تواند به جلوگیری از تشکیل زنگ زدگی کمک کند و طول عمر اجسام و سازه های آهنی را افزایش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا