logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع گریدهای ورق روغنی

انواع گریدهای ورق روغنی

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع گریدهای ورق روغنی از نظر استحکام کششی و استحکام تسلیم و ترکیبات شیمیایی بپردازیم.

انواع گریدهای ورق روغنی

ورق‌ روغنی، به دلیل ترکیبات و عناصر مختلفی که در ساخت آنها به کار می‌رود، به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ST12، ST13، و ST14. این گروه‌ها به ترتیب با ورق‌های معمولی، نیمه کشش، و فوق کشش شناخته می‌شوند. ورق‌های ST12 دارای استحکام کششی بالا و قابلیت تغییر طول کمتری هستند، بنابراین به عنوان معمولی شناخته می‌شوند. ورق‌های ST13 کمترین استحکام کششی را دارند و قابلیت تغییر طول بیشتری نسبت به ST12 دارند، بنابراین به عنوان نیمه کشش شناخته می‌شوند. ورق‌های ST14 دارای استحکام کششی کمتر و قابلیت تغییر طول بیشتری نسبت به ST12 و ST13 دارند، بنابراین به عنوان فوق کشش شناخته می‌شوند. این ورق‌ها بر اساس استاندارد DIN آلمان ساخته می‌شوند، که یکی از معیارهای شناخته شده برای کیفیت و استاندارد در صنعت فلزات است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ورق ها می توانید به مقاله انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها مراجعه نمایید.

 

ورق روغنی

 

ورق روغنی گرید ST12

ورق روغنی گرید ST12 یکی از مهمترین انواع ورق‌های روغنی است که در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این گرید دارای ویژگی‌های بسیاری است که آن را از دیگر گریدها متمایز می‌کند. ابتدا، باید به ویژگی‌های مکانیکی آن اشاره کرد. حداقل استحکام کششی آن بین ۲۷۰ تا ۴۱۰ مگاپاسکال است و حداقل استحکام تسلیم آن حدود ۲۸۰ مگاپاسکال می‌باشد. یکی از ویژگی‌های مهم این ورق، تغییر طول در دمای معمولی است که حداکثر ۲۸ درصد در دقیقه می‌باشد. علاوه بر این، سطح آن صاف و روغنی بوده و پرداخت کاری شده است که باعث بالاتر شدن استحکام آن حتی نسبت به ورق‌های سیاه می‌شود. برخلاف بعضی دیگر از گریدهای روغنی که کمترین قابلیت کششی را دارند، گرید ST12 به عنوان ورق “معمولی” شناخته می‌شود. دلیل استحکام بالای آن نسبت به بقیه ورق‌ها، استفاده از مقدار بیشتری از عناصر آلیاژی می‌باشد، به خصوص کربن که در ساختار آن بیشتر است. به طور کلی، ورق روغنی ST12 به دلیل ویژگی‌های مکانیکی، کیفیت سطحی و استحکام بالا، انتخاب ایده‌آلی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی هفت الماس کلیک نمایید.

 

ترکیب شیمیایی ورق روغنی st12
کربن منگنز فسفر گوگرد نیتروژن
0.1 ۰.۴۵-۰.۲ 0.035 0.035 0.007

 

جهت اطلاع از خرید ورق روغنی کلیک نمایید.

 

ورق روغنی گرید ST13

ورق روغنی گرید ST13 نیز یکی از انواع اصلی ورق‌های روغنی است که در صنایع مختلف به کار می‌رود. این گرید دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از سایر گریدها متمایز می‌کند. اولین ویژگی برجسته آن، تغییر طول در دمای معمولی است که حدود 34 درصد در دقیقه است. این ویژگی نشان دهنده نیمه کششی بودن این ورق است، به این معنا که در مقایسه با ST12، این ورق کمترین استحکام کششی را دارد و در نتیجه بیشترین توانایی در تغییر طول دارد. این اختلاف ناشی از استفاده کمتر از عناصر آلیاژی نسبت به ST12 است. علاوه بر این، ST13 دارای سطح صاف و روغنی است که این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این ورق در برخی کاربردها مورد توجه قرار گیرد. همچنین، مقدار کمتر عناصر آلیاژی نسبت به ST12، باعث می‌شود که این ورق کمترین استحکام کششی را داشته باشد و در نتیجه بیشترین توانایی در تغییر طول را داشته باشد. به طور کلی، ورق روغنی ST13 به دلیل ویژگی‌های مکانیکی و ترکیب شیمیایی خاص خود، در برخی از کاربردها که نیاز به انعطاف بیشتری دارند، انتخاب مناسبی است.

انواع ورق روغنی

 

ترکیب شیمیایی ورق روغنی st13
کربن منگنز فسفر گوگرد
0.1 0.045 0.035 0.035

 

جهت اطلاع از قیمت ورق 2 میل در اصفهان کلیک نمایید.

 

 

ورق روغنی گرید ST14

ورق روغنی گرید ST14 یکی از گریدهای مهم ورق‌های روغنی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گرید دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر گریدها متمایز می‌کند. یکی از ویژگی‌های برجسته آن، توانایی بالای آن در تغییر طول است که حداکثر 38 درصد در دقیقه می‌باشد. به عبارت دیگر، این ورق به عنوان “فوق کششی” شناخته می‌شود، زیرا از بین گریدهای موجود، بیشترین توانایی در تغییر طول را دارد. این خصوصیت ناشی از کمترین استحکام کششی و مقدار کمتر عناصر آلیاژی نسبت به ST12 و ST13 است. ورق روغنی ST14 دارای سطح صاف و روغنی است که این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این ورق در کاربردهایی که نیاز به انعطاف بیشتری دارند، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، استفاده از عناصر آلیاژی کمتر نسبت به دیگر گریدها، باعث کاهش استحکام کششی و افزایش توانایی تغییر طول می‌شود. به طور کلی، ورق روغنی ST14 به دلیل ویژگی‌های خاص مکانیکی و شیمیایی خود، در کاربردهایی که نیاز به انعطاف بالاتری دارند، انتخاب مناسبی است.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی در تهران کلیک نمایید.

 

 

ترکیب شیمیایی ورق روغنی st14
کربن منگنز فسفر سیلیکون گوگرد
0.08 0.4 0.03 0.01 0.03

 

انواع ورق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا