logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

میلگرد پیش تنیده

میلگرد-شاخص

میلگرد پیش تنیده، که با نام های دیگری همچون میلگرد مفتول کششی و تاندون نیز شناخته می شود، انقلابی در عرصه ی  صنعت ساخت و ساز به وجود آورده است. این نوع خاص از میلگردها، با برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد، به مهندسان این امکان را می دهد تا با مصرف کمتر بتن، سازه هایی با دهانه های بلندتر، باربری بیشتر و مقاومت بالاتری در برابر کشش ایجاد نمایند.

میلگرد پیش تنیده چیست

برخلاف میلگردهای معمولی که به صورت پیوسته درون بتن قرار می گیرند و تنش های کششی  وارد بر  سازه را تحمل می کنند، میلگرد پیش تنیده پیش از بتن ریزی تحت کشش قرار می گیرد. این عمل کشش توسط جک های هیدرولیکی قدرتمند انجام شده و نیروی پیش تنیدگی ایجاد شده به وسیله ی گوه یا مهره به صفحات مهاری انتهایی منتقل می گردد.

پس از سفت شدن بتن، نیروی پیش تنیدگی به  آن منتقل شده و بتن را در  حالت فشردگی دائم قرار می دهد.شما می توانید برای اطالاع از قیمت انواع میلگرد از جمله میلگرد شاهین بناب ، میلگرد ابرکوه ، میلگرد ابهر ، میلگرد فایکو ، میلگرد ذوب آهن اصفهان ، میلگرد ظفربناب ، میلگرد شاهرود ، میلگرد ساده متین ، میلگرد میانه ، میلگرد زاگرس ، میلگرد آناهیتا گیلان ، میلگرد راد همدان ، میلگرد نیشابور ، میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد ، میلگرد هیربد زرندیه ، میلگرد اهواز ، میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین ، میلگرد پردیس آذربایجان و میلگرد آریان فولاد  با کارشناسان ما در فولاد حامیران تماس حاصل فرمایید.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ١٢ کلیک نمایید.

مزایای استفاده از میلگرد پیش تنیده

استفاده از میلگرد پیش تنیده  مزایای متعددی را به همراه دارد، از جمله:

مزایای میلگرد پیش تنیده

کاهش مصرف بتن: به دلیل افزایش مقاومت سازه در برابر کشش، می توان از ضخامت کمتری از بتن استفاده کرد. این امر منجر به کاهش وزن کلی سازه و در نتیجه کاهش هزینه های ساخت می گردد.

ایجاد دهانه های بلندتر: با استفاده از میلگرد پیش تنیده می توان از دهانه های بلندتر در سقف ها و پل ها استفاده نمود که این موضوع به معنای ایجاد فضای باز بیشتر و امکان طراحی های منعطف تر است.

کاهش ترک خوردگی: بتن در برابر کشش مقاومت کمی دارد و میتواند دچار ترک خوردگی شود. نیروی پیش تنیدگی ایجاد شده در میلگرد، بتن را در حالت فشردگی دائم قرار داده و از ایجاد ترک های ناشی از کشش جلوگیری می کند.

افزایش دوام سازه: کاهش ترک خوردگی علاوه بر بهبود ظاهر سازه، موجب کاهش نفوذ رطوبت و عوامل خورنده به داخل بتن شده و طول عمر مفید سازه را افزایش می دهد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد 10 کلیک نمایید.

انواع میلگرد پیش تنیده

میلگردهای پیش تنیده را می توان بر اساس  نوع  ساخته شده به سه دسته ی اصلی تقسیم کرد:

مفتول های پیش تنیده: این نوع میلگرد از فولاد با استحکام بالا ساخته شده و به صورت تک تک به کار می رود.

کاربرد میلگرد پیش تنیده

رشته های پیش تنیده: این نوع از چند رشته مفتول تشکیل شده است که به هم بافته می شوند. استفاده از رشته ها موجب تقسیم یکنواخت تر نیروی پیش تنیدگی می گردد.

کابل های پیش تنیده: این نوع از تعداد بسیار زیادی مفتول تشکیل شده است که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و با غلافی پوشانده می شوند. کابل ها مناسب برای پروژه های بزرگ هستند که نیروی پیش تنیدگی بسیار بالایی مورد نیاز است. شما می توانید از میلگرد ها با برند های مختلف از جمله میلگرد شاهین بناب، میلگرد خراسان، میلگرد ذوب آهن، میلگرد سیادن، میلگرد

کاربردهای میلگرد پیش تنیده

از میلگرد پیش تنیده در طیف وسیعی از  پروژه های  عمرانی از جمله:

  • پل ها
  • سدها
  • استخرها
  • پارکینگ های طبقاتی

ملاحظات طراحی و اجرای میلگرد پیش تنیده

استفاده از میلگرد پیش تنیده مستلزم  رعایت  دقت و ظرافت  فراوانی  در  فاز طراحی و  اجرا است. برخی از مهم ترین  ملاحظات در این زمینه عبارتند از:

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ کلیک نمایید.

طراحی دقیق: محاسبات مربوط به مقدار پیش تنیدگی، فواصل و نحوه ی قرارگیری میلگردها باید توسط مهندسان مجرب و با در نظر گرفتن تمام بارهای وارده بر سازه انجام گیرد.

پوشش مناسب بتن: میلگردهای پیش تنیده باید با لایه مناسبی از بتن پوشانده شوند تا از آن ها در برابر خوردگی محافظت شود. ضخامت این پوشش باید بر اساس م آیین نامه های مربوطه تعیین گردد.

میلگرد پیش تنیده چیست

جک های هیدرولیکی قدرتمند: کشش ایجاد شده در میلگرد پیش از بتن ریزی باید توسط جک های هیدرولیکی با ظرفیت مناسب انجام گیرد. رعایت استانداردهای ایمنی در هنگام انجام عملیات کشش بسیار ضروری است.

لنگرگاه های مناسب: انتقال نیروی پیش تنیدگی به سازه از طریق لنگرگاه هایی صورت می گیرد که باید از استحکام کافی برای تحمل این نیروها برخوردار باشند.

مزایای جانبی استفاده از میلگرد پیش تنیده

علاوه بر  مزایای  اصلی  ذکر شده،  استفاده از میلگرد پیش تنیده می تواند  مزایای  جانبی دیگری  نیز به همراه داشته باشد، از جمله:

کاهش ارتفاع سازه: به دلیل امکان کاهش ضخامت دال ها و دیوارها، ارتفاع کلی سازه نیز قابل کاهش است. این موضوع به ویژه در مناطق با محدودیت ارتفاع ساخت بسیار مهم است.

کاهش مصالح مصرفی: کاهش مصرف بتن منجر به کاهش مصالح دیگر مانند سیمان و سنگدانه نیز می گردد. این امر علاوه بر کاهش هزینه ها، تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارد.

انواع میلگرد پیش تنیده

کاهش لرزش سازه: میلگرد پیش تنیده با افزایش استحکام سازه، موجب کاهش لرزش آن در برابر بارهای دینامیکی مانند باد و زلزله می گردد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۴ کلیک نمایید.

نتیجه

میلگرد پیش تنیده انقلابی در عرصه ی  صنعت  ساخت و ساز به وجود آورده است. این فناوری با ایجاد نیروی پیش تنیدگی در میلگردها، بتن را در حالت فشردگی دائم قرار داده و  موجب افزایش چشمگیر مقاومت  آن در برابر کشش می گردد. استفاده از میلگرد پیش تنیده مزایای متعددی از جمله کاهش مصرف بتن، ایجاد دهانه های بلندتر، کاهش ترک خوردگی و افزایش دوام سازه را به همراه دارد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست، بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا