logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تعداد میلگرد در هر ستون بتنی

تعداد میلگرد در هر ستون بتنی

تعداد میلگرد در هر ستون بتنی، پارامتری کلیدی در طراحی و اجرای آن سازه است که به عوامل متعددی از جمله ابعاد ستون، نوع بتن، بارهای وارده و الزامات آیین نامه ای بستگی دارد. در این مقاله، به بررسی جامع این موضوع می پردازیم و راهنمایی گام به گام برای محاسبه تعداد میلگرد در ستون های بتنی ارائه می کنیم.

عوامل مؤثر بر تعداد میلگرد در هر ستون بتنی

  • ابعاد ستون

اولین قدم در تعیین تعداد میلگرد، محاسبه ابعاد ستون (مربع یا مستطیل) با توجه به بارهای وارده و الزامات آیین  نامه  ای است. ابعاد ستون، سطح مقطع آن را مشخص می کند که در ادامه مبنای محاسبات قرار می گیرد.

عوامل مؤثر بر تعداد میلگرد در هر ستون بتنی

  • نوع بتن

مقاومت فشاری بتن (به عنوان مثال، بتن C20، C25 و …) یکی از پارامترهای مهم در تعیین تعداد میلگرد است. بتن  های با مقاومت بالاتر، به آرماتور کمتری برای تحمل بارهای مشابه نیاز دارند.

  • بارهای وارده

نوع و مقدار بارهای وارده بر ستون، مانند بارهای ثقلی (وزن سازه و افراد) و بارهای جانبی (باد و زلزله) نقش تعیین کننده ای در تعداد میلگرد دارند. ستون هایی که بارهای بیشتری را تحمل می کنند، به آرماتور بیشتری نیاز دارند.

پیشنهاد مطالعه : 11 کارخانه برتر تولید کننده میلگرد

مقدار میلگرد مصرفی در ستون ها

مقدار میلگرد مصرفی در ساختمان و به ویژه در ستون ها باید بر اساس نیاز سازه و تحت نظر مهندس معمار تعیین شود. شکل و اندازه ستون ها در ساختمان ها متفاوت است و هر ستون مقطع خاصی دارد. تعداد میلگرد مورد نیاز در هر ستون بستگی به سطح مقطع آن دارد. برای تعیین تعداد میلگردهای هر ستون، می توان به موارد زیر توجه کرد:

ستون با مقطع مربع: ۴ میلگرد نیاز دارد.

ستون با مقطع شش ضلعی: ۶ میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد.

ستون با مقطع مستطیل: بین ۶ تا ۸ میلگرد استفاده می شود.

ستون با مقطع دایره ای: حداقل ۶ میلگرد لازم است.

ستون های چند ضلعی منتظم: تعداد میلگردهای استفاده شده برابر با تعداد اضلاع سطح مقطع ستون است.

مقدار میلگرد مصرفی در ستون

در ستون های بتنی، سایز میلگردهای اصلی و خاموت ها بر اساس مقررات ملی ساختمان سازی و قواعد مشخص تعیین می شود که به شرح زیر است:

حداقل قطر میلگرد خاموت باید ۸ میلیمتر باشد.

حداقل قطر میلگرد پیچشی دور ستون های دایره ای باید ۱۰ میلیمتر باشد.

برای سطح مقطع دایره و چند ضلعی منتظم، حداقل قطر میلگرد باید ۱۲ میلیمتر باشد.

در ستون های با مقطع مربع و مستطیل، قطر میلگرد باید حداقل ۱۴ میلیمتر باشد.

فولاد حامیران به عنوان نماینده انحصاری فولاد آلیاژی اصفهان  فولاد آلیاژی ایران   بهلر اتریش   الکترود آما   کسمک ترکیه فعالیت می‌کند. حامیران با داشتن آزمایشگاه متالورژی مجهز و پیشرفته برای تجزیه و تحلیل و اطمینان از اصالت کالا، به عنوان بزرگترین تامین‌کننده انواع میلگرد و سایر مقاطع فولادی و آهنی در بازار فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت میلگرد  ، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مقدار میلگرد مصرفی در ستون ها

تعداد میلگرد در ھر ستون ساختمان یک طبقه

در ساختمان های یک طبقه معمولاً از میلگرد کمتری استفاده می شود زیرا بار و فشار وارد به ستون ها و فونداسیون کمتر است. در این نوع ساختمان ها از میلگردهای سایز ۱۴، ۱۶ و ۱۸ برای میلگردهای طولی استفاده می شود. میلگردهای طولی نیز با خاموت هایی به سایز ۸ میلی متر احاطه می شوند.

تعداد میلگرد در ستون های مربعی ساختمان یک طبقه

در ستون های مربعی ساختمان یک طبقه که حداقل ابعاد ۳۰ سانتی متر دارند، معمولاً از ۴ تا ۸ میلگرد طولی استفاده می شود. به این ترتیب، در هر ضلع مربع ۱ تا ۲ میلگرد قرار می گیرد. خاموت ها نیز با فاصله حداکثر ۲۰ سانتی متری دور میلگردهای طولی قرار می گیرند.

جزئیات فنی میلگردها

سایز میلگردهای طولی: برای ساختمان های یک طبقه معمولاً از میلگرد ۱۴ میلگرد ۱۶ و میلگرد ۱۸ میلی متر استفاده می شود.

تعداد میلگردهای طولی در ستون های مربعی: بین ۴ تا ۸ میلگرد، بسته به ابعاد ستون و نیاز سازه.

فاصله بین خاموت ها: حداکثر ۲۰ سانتی  متر.

تعداد میلگرد در ھر ستون ساختمان دو طبقه

در ستون های مربعی شکل ساختمان های دو طبقه، معمولاً از میلگرد ۸ تا میلگرد ۱۲ میلگرد طولی استفاده می شود. برای ایجاد استحکام بیشتر، میلگردهای طولی با سایز ۱۶ و ۱۸ میلی متر به کار می روند. خاموت ها نیز با فاصله حداکثر ۲۰ سانتی متر در اطراف میلگردهای طولی قرار می گیرند.

پیشنهاد  مطالعه : برای صد متر زیر بنا چقدر میلگرد لازم است

تعداد میلگرد در ھر ستون ساختمان سه طبقه

ساختمان های سه طبقه به دلیل نیاز به استحکام بیشتر، نیازمند استفاده از تعداد بیشتری میلگرد در ستون ها هستند. در ستون های مربعی شکل، معمولاً از ۱۲ تا ۱۶ میلگرد طولی استفاده می شود. در هر ضلع ستون، ۵ میلگرد طولی قرار می گیرد. میلگردهای عرضی یا خاموت ها نیز با فاصله حداکثر ۲۰ سانتی متر در اطراف میلگردهای طولی قرار می گیرند.

تعداد میلگرد در ھر ستون ساختمان سه طبقه

تعداد میلگرد در هر ستون ساختمان پنج طبقه

تعداد میلگرد طولی: در ستون های ساختمان پنج طبقه، معمولاً از ۱۶ تا ۲۴ میلگرد طولی استفاده می شود. این مقدار بستگی به نیازهای استحکام و مقاومت ستون و همچنین میزان بارهایی که به آن وارد می شود دارد.

تعداد میلگرد عرضی (خاموت): تعداد میلگردهای عرضی یا خاموت در ستون، به ارتفاع آن بستگی دارد. این میلگردها به عنوان تقویت کننده ها در ارتباط با میلگردهای طولی در ستون استفاده می شوند.

حامیران با بیش از پنجاه سال سابقه، به عنوان تامین‌کننده انواع فولاد و آهن‌آلات شناخته می‌شود. این شرکت تاکنون خدمات گسترده‌ای ارائه داده است، از جمله خدمات برش با استفاده از ماشین‌آلات لیزر، CNC و دیگر تجهیزات پیشرفته، و همچنین خدمات رول به شیت ورق در انواع سایزها را به مشتریان گرامی ارائه می‌دهد.

نتیجه

تعداد میلگرد در هر ستون یک ساختمان به عواملی مانند تعداد ستون ها، نقشه سازه، تعداد طبقات و متراژ ساختمان بستگی دارد. هرچه حجم و ارتفاع سازه بیشتر شود، باید از میلگرد بیشتری در ستون ها و نقاط مختلف سازه از جمله سقف و فونداسیون استفاده کرد تا استحکام و مقاومت سازه تأمین شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا