logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

دلایل زنگ زدن فولاد ضد زنگ

زنگ زدن فولاد ضد زنگ،

فولاد ضد زنگ یکی از پرکاربردترین فلزات در طیف وسیعی از صنایع است اما گاهی به دلایل مختلفی مانند تماس سالین با استیل منجربه زنگ زدن فولاد ضد زنگ می شوند. به دلیل زنگ زدن فولاد ضد زنگ ماهیت شکل پذیر و مقاومت در برابر خوردگی قوی، برای بسیاری از تولیدکنندگانی که به دنبال مواد فلزی کم تعمیر و نگهداری برای محصولات خود هستند، بسیار مطلوب است. شما می توانید محصولات فولادی ضد زنگ را در سراسر خودروسازی، صنایع فرآوری و جابجایی مواد غذایی، و صنایع پزشکی و در بسیاری از لوازم خانگی روزمره خود بیابید.

دلایل زنگ زدن فولاد ضد زنگ

دلایل زنگ زدن یا خوردگی فولاد ضد زنگ (stainless steel) ممکن است به عنوان یک پدیده ناخواسته در نظر گرفته شود. اما فولاد ضد زنگ نسبت به بسیاری از شرایط زنگ زدن مقاومت دارد. این نوع فولاد به ویژه برای مواردی که در معرض رطوبت، اسیدها، نمک، و شرایط محیطی سختی هستند، استفاده می‌شود. در زیر، دلایلی برای زنگ زدن فولاد ضد زنگ را بررسی می‌کنیم:

 1. حضور آلیاژهای فلزی غیرضد زنگ: در صورتی که فولاد ضد زنگ حاوی آلیاژهای غیرضد زنگ باشد یا در فرآیند تولید یا پس از آن با آلیاژهایی مختلف تماس داشته باشد، ممکن است زنگ بزند.
 2. تأثیر حرارت: برخی از انواع فولاد ضد زنگ ممکن است در دماهای بالا (مانند دمای بالای 800 درجه سانتیگراد) به طور قابل توجهی زنگ بزنند یا از ویژگی‌های ضد زنگ خود دست بدهند.
 3. تماس با مواد شیمیایی قوی: در مواجهه با مواد شیمیایی اسیدی یا با افتراق pH بسیار پایین یا بسیار بالا، فولاد ضد زنگ ممکن است زنگ بزند.
 4. آلودگی سطحی: آلودگی‌های سطحی ممکن است از ترکیبات زنگ‌زایی مختلف ناشی شود که به سطح فولاد ضد زنگ وارد شده‌اند.
 5. استفاده در شرایط دشوار: استفاده از فولاد ضد زنگ در شرایط دشوار ممکن است منجر به خوردگی شود، به ویژه اگر در معرض شرایط نامساعد محیطی، نمک، خاک، یا مواد زنگ‌زا قرار گیرد.

برای جلوگیری از زنگ زدن فولاد ضد زنگ، انتخاب یک نوع فولاد با مقاومت مناسب و قیمت فولاد ضد زنگ 316 مناسب در مقابل شرایط خاص، نظارت بر شرایط محیطی، و نظارت دقیق بر فرآیند تولید و نگهداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین مراقبت و نگهداری منظم می‌تواند عمر مفید فولاد ضد زنگ را بهبود بخشد.

آیا فولاد ضد زنگ می زند

علیرغم اینکه فولاد ضد زنگ به دلیل ویژگی های بسیار مقاوم در برابر خوردگی خود شناخته شده است، در شرایط خاصی مستعد زنگ زدگی است. اگرچه فلزات زنگ زده همانند فولاد گرمکار اغلب در نتیجه قرار گرفتن در معرض آب هستند، فولاد ضد زنگ نیز در اثر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخرب، نمک، گریس یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما زنگ می‌زند.

زنگ زدن فولاد ضد زنگ

چه ویژگی هایی استیل را در برابر زنگ زدگی مقاوم می کند

فولاد زنگ نزن آلیاژی بر پایه آهن است که از دو یا چند ماده اولیه اولیه موجود در طبیعت از جمله سنگ آهن، کروم، سیلیکون، نیکل، کربن، نیتروژن و منگنز تشکیل شده است. عناصری برای افزایش خواص خاص فلز مانند مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری، چکش خواری و غیره اضافه می شوند.

عنصر مسئول مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی فولاد ضد زنگ، همانند ورق استیل نگیر 304 کروم است که معمولاً 12 تا 20 درصد از ترکیب آلیاژ را در طول فرآیند ذوب و ریخته‌ گری تشکیل می‌دهد. هر چه کروم کمتر باشد، فولاد در برابر زنگ زدگی مقاومت کمتری خواهد داشت.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

پوشش مقاوم به زنگ زدن فولاد ضد زنگ

در بیشتر موارد می توان یک روکش پلی اورتان، درزگیر یا پوشش اپوکسی به فولاد ضد زنگ اضافه کرد تا از خوردگی بیشتر جلوگیری شود. این پوشش ها انتخابی مطمئن و از نظر اقتصادی مناسب برای جلوگیری از زنگ زدگی در محصولات فولادی ضد زنگ و کربن هستند. علاوه بر این، اسپری های بازدارنده خوردگی برای نگهداری پیشگیرانه عالی هستند و در اکثر فروشگاه های سخت افزار، خودرو یا فروشگاه های بزرگ یافت می شوند

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

زنگ زدن استیل

چه چیزی باعث زنگ زدن فولاد ضد زنگ می شود

زنگ نتیجه یک واکنش اکسیداسیون است. هنگامی که آهن تزریق شده برای زنگ زدن فولاد ضد زنگ با آب و اکسیژن واکنش نشان می دهد، اکسید آهن هیدراته – یا به عبارت رایج – زنگ ایجاد می کند. گفته می شود، پوشش زشت مایل به قرمز یا قهوه ای تنها زمانی رخ می دهد که اکسیداسیون روی آهن یا آلیاژهای آهن ایجاد شود.

دلایل دیگر زنگ زدن فولاد ضد زنگ

 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخرب
 • تماس با سالین
 • آلودگی گریس
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما

نحوه تمیز کردن یا حذف زنگ از فولاد ضد زنگ

اگر محصولات فولادی ضد زنگ شما زنگ زده است، می توانید با دانستن اینکه چندین راه موثر برای از بین بردن خوردگی وجود دارد، مطمئن باشید. از روش های صنعتی گرفته تا خانگی، بیایید نگاهی به برخی از بهترین گزینه های زدودن زنگ بیاندازیم

زنگ زدای خانگی

 • سرکه، جوش شیرین و نمک را مخلوط کنید تا زنگ زدگی ایجاد شود
 • زنگ زدگی را با مخلوط لیمو، آهک و نمک پاک کنید
 • برای از بین بردن زنگ زدگی از مخلوط سس کچاپ و سودا استفاده کنید

جهت اطلاع از قیمت ck45 کلیک نمایید.

روشهای زدودن زنگ صنعتی

 • با استفاده از یک برس چرخ سیمی و یک آسیاب برای از بین بردن زنگ زدگی سطح
 • سندبلاست فلز برای از بین بردن زنگ زدگی
 • خیساندن محصولات زنگ زده در محلول شیمیایی

فرآیند اکسیداسیون

این فرآیند که به عنوان اکسیداسیون یا خوردگی نیز شناخته می شود یک واکنش شیمیایی است که هنگام تعامل آهن، آب و اکسیژن رخ می دهد. این واکنش از عناصر آهن برای ایجاد اکسید های آهن آبدار (III) و اکسید-هیدروکسید آهن (III) استفاده می کند که منجر به ماده قهوه ای مایل به قرمزی می شود که ما به عنوان زنگ می شناسیم. از آنجایی همه آلیاژهای فولاد ضد زنگ بسته به آلیاژ دقیق مورد نظر دارای نسبت های متفاوتی از آهن هستند این اتفاق رخ می دهد.

اکسیداسیون

با این حال، بر خلاف سایر اشکال فولاد یا آلیاژهای حاوی آهن، فولاد ضد زنگ یک لایه بسیار مهم در سراسر سطح خود دارد که به عنوان لایه غیرفعال شناخته می شود.آلیاژهای فولاد ضد زنگ همچنین حاوی کروم هستند که مانند آهن در اکسیژن و آب اکسید می شود. با این حال، بر خلاف آهن، فیلم به دست آمده در برابر اکسیداسیون بیشتر بسیار مقاوم است و به جای تجزیه آهسته از فلز زیرین محافظت می کند. فیلم های مشابه به همین دلیل است که تیتانیوم و آلومینیوم مقاومت استثنایی در برابر زنگ زدگی را نیز ارائه می دهند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد st52 کلیک نمایید.

انواع خوردگی فولاد ضد زنگ

انواع مختلفی از دلایل خوردگی فولاد ضد زنگ وجود دارد. هر یک از آنها چالش های متفاوتی را ارائه می دهند و نیاز به مدیریت متفاوتی دارند.

 • خوردگی عمومی

قابل پیش بینی ترین و ساده ترین برای رسیدگی است. با از دست دادن یکنواخت کل سطح مشخص می شود.

 • خوردگی گالوانیکی

این نوع خوردگی بیشتر آلیاژهای فلزی را تحت تأثیر قرار می دهد. به موقعیتی اطلاق می شود که یک فلز با فلز دیگر تماس پیدا می کند و باعث می شود یکی یا هر دو با یکدیگر واکنش داده و خورده شوند.

 • خوردگی حفره‌ای

نوعی خوردگی موضعی است که حفره‌ها یا سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کند. در محیط های حاوی کلرید شایع است.

 • خوردگی شکاف

زنگ زدگی شکاف

همچنین خوردگی موضعی که در شکاف بین دو سطح به هم پیوسته رخ می دهد. این می تواند بین دو فلز یا یک فلز و یک غیر فلز اتفاق بیفتد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

 

آشنایی با فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ نزن (Non-Stainless Steel) یا همان فولاد کربنی یک نوع فولاد است که برای زنگ زدن فولاد ضد زنگ، که حاوی کربن به میزان قابل توجهی است اما دیگر عناصر آلیاژی مثل کروم، نیکل، مولیبدن و غیره به میزان کمتری در آن وجود دارند. مهمترین تفاوت بین فولاد زنگ نزن و فولاد ضد زنگ (فولاد استنلس) در میزان کروم و نیکل است. در حالی که فولاد ضد زنگ معمولاً حاوی حداقل 10.5 درصد کروم و مقدار کمی نیکل است، فولاد زنگ نزن حاوی کمتر از 10.5 درصد کروم و مقدار کمتری از نیکل است.

ویژگی‌ها و کاربردهای فولاد زنگ نزن به شرح زیر هستند:

 1. خواص مکانیکی:
  • قوت: فولاد زنگ نزن به طور کلی دارای قوت مکانیکی بالایی است.
  • سختی: می‌تواند به راحتی تحت فرآیندهای حرارتی سخت‌شود و سختی خوبی داشته باشد.
  • انعطاف پذیری: در مقایسه با برخی از فولاد‌های ضد زنگ، فولاد زنگ نزن معمولاً انعطاف پذیری بیشتری دارد.
 2. مقاومت به خوردگی:
  • حساسیت به خوردگی: این نوع فولاد در مقایسه با فولاد‌های ضد زنگ حساسیت کمتری به خوردگی دارد.
  • حضور آلیاژها: ممکن است به عنوان یک فولاد آلیاژی با ترکیبات مختلف بازاریابی شود که می‌تواند مقاومت به خوردگی را تحت تأثیر قرار دهد.
 3. کاربردها:
  • صنعت عمومی: در ساخت قطعات ماشینی، ابزارهای دستی، و تجهیزات صنعتی عمومی استفاده می‌شود.
  • ساخت و ساز: برای اجزاء ساختمانی مانند پیچ، مهره، و قطعات ساختمانی.
  • ابزارهای برش: برخی از ابزارهای برش و سوراخکاری از این نوع فولاد استفاده می‌کنند.
  • قطعات خودرو: در تولید برخی از قطعات خودروها ممکن است از فولاد زنگ نزن استفاده شود.

   تفاوت قیت در فولاد های ضد زنگ

   تفاوت در قیمت فولاد‌های ضد زنگ همانند به عنوان یک گروه وسیع ممکن است به علل مختلف باشد و بسته به نوع فولاد، ترکیبات، خصوصیات مکانیکی، و کاربردهای مختلف آن‌ها متغیر باشد. در زیر، برخی از عواملی که ممکن است تأثیرگذار باشند را بررسی می‌کنیم:

   1. ترکیبات آلیاژی: فولاد‌های ضد زنگ مختلف حاوی ترکیبات آلیاژی متفاوتی هستند. آلیاژها می‌توانند از جمله کروم، نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، و وانادیوم باشند. مقدار و نوع این آلیاژها بر ترکیبات و خصوصیات مکانیکی فولاد تأثیر می‌گذارد و برای هر نوع فولاد، قیمت ممکن است متغیر باشد.
   2. مقدار کروم و نیکل: در بین آلیاژهای موجود در فولاد ضد زنگ، مقدار کروم و نیکل به‌طور خاص تأثیرگذار است. مقدار بیشتر این عناصر ممکن است منجر به افزایش مقاومت به زنگ زدگی و دیگر خصوصیات فیزیکی شود، اما همچنین باعث افزایش قیمت مواد می‌شود.
   3. خصوصیات مکانیکی: فولاد‌های ضد زنگ با خصوصیات مکانیکی متفاوتی تولید می‌شوند. مثلاً، فولاد‌های با استحکام بالا، تاثیر‌پذیری کمتر از زنگ‌زدگی، و انعطاف پذیری مناسب ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.
   4. کاربردها و صنایع: استفاده از فولاد ضد زنگ در صنایع مختلف مانند صنایع هواپیما، صنایع دریایی، پزشکی، و صنایع غذایی تأثیر زیادی بر قیمت دارد. در برخی موارد، فولاد‌های خاصی برای شرایط خاصی طراحی شده‌اند و این تخصص‌ها نیز ممکن است به قیمت افزوده شوند.
   5. شرکت تولیدکننده: شرکت‌های مختلف تولیدکننده فولاد ضد زنگ قیمت ممکن است با استفاده از فرآیندهای مختلف و با استفاده از تکنولوژی‌ها و تجهیزات متفاوت، محصولات با کیفیت و خصوصیات متفاوتی ارائه کنند که ممکن است به قیمت مختلف عرضه شوند.

   بنابراین، تعدادی از عوامل فوق می‌توانند به تفاوت در قیمت فولاد ضد زنگ منجر شوند. انتخاب نوع مناسب فولاد ضد زنگ باید با توجه به نیازها و شرایط خاص هر کاربری انجام شود، برای اطلاع بیشتر در قیمت ورق a106، قیمت ورق اجدار، قیمت ورق آهن ۱۰ میل، و قیمت دیگر ورق های مرتبط در فولاد حامیران با پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا