logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

مهاربندی سازه فولادی

مهاربند ساختمانی

کاربرد مهاربند

استفاده از مهاربندی در ساختار طولی قاب پورتال برای پایداری کلی و بسیار مهم است. عملکرد ساختمان برای تشکیل یک سیستم ساختاری فضایی منسجم باید یک سیستم مهاربندی جامع با استفاده از پروفیل ساختمان اجرا شود. استحکام قاب، پایداری جانبی قاب پورتال سبک وزن را در جهت عرض تضمین می‌کند، که به آن کمک می‌کند در برابر بارهای جانبی به طور موثر مقاومت کند.

کاربرد مهاربند

ساختار طولی یک قاب پورتال به دلیل سختی ضعیف آن مستعد ناپایداری در جهت طول است. نصب مهاربندی در جهت طولی برای اطمینان از پایداری طولی آن ضروری است. سیستم مهاربندی در کل پروفیل ساختمانی این سیستم باید نیروهای مختلفی از جمله بارهای طولی باد، نیرو های ترمز جرثقیل، نیروهای زلزله و تغییرات دما را تحمل کند. هنگام محاسبه استحکام بریس، مفاصل معمولاً به عنوان لولا در نظر گرفته می شوند و تأثیر خارج از مرکز نادیده گرفته می شود. طراحی سیستم مهاربندی، تکیه گاه ارائه شده توسط تیرهای اتصال را در نظر می گیرد و ترتیب دو طرفه را به راه حل ترجیحی تبدیل می کند.

جهت اطلاع از قیمت تیراهن فایکو کلیک نمایید.

 

انواع متداول مهاربندی

شکل 3-3 پیکربندی استاندارد مهاربندی سقف و نحوه انتقال بارهای باد به شیروانی را نشان می‌دهد. دیوار شکل 3-4 سیستم های مهاربندی معمولی بین ستون ها در قاب های پورتال را نشان می دهد. هنگامی که سیستم های مهاربندی به دلیل طراحی ساختمان، الزامات عملکردی یا قرارگیری تجهیزات، قابل استفاده نباشند، ممکن است یک سازه طولی در نظر گرفته شود. در این سناریو، استفاده از سفتی خمشی محور ضعیف ستون مهم است.

انواع مهاربند

اصول اولیه تنظیمات مهاربندی

مهاربندی ستون باید در همان دهانه مهاربندی سقف نصب شود. در مواردی که باز شدن درب روی دیوار مانع از این امر شود، می توان مهاربندی ستون را روی دهانه مجاور قرار داد.

فاصله بین بادبندها نباید از پنج دهانه تجاوز کند. هنگامی که جرثقیل در دسترس نیست، باید فاصله 30 تا 45 متر حفظ شود. اما در صورت وجود جرثقیل، فاصله نباید از 60 متر تجاوز کند.

مهاربندی سقف باید در امتداد خط برآمدگی تقسیم شود (شکل 3-3).

در شرایط زیر باید نصب مهاربندی سقف عمودی-افقی را در نظر گرفت.

در صورت حذف یک ستون (زمانی که یک یا چند ستون در شبکه ستون حذف می شود)، مهاربندی طولی، همانطور که در شکل 3-5 الف نشان داده شده است، کافی است.

هنگامی که فاصله بین ستون ها قابل توجه است، می توان از یک ستون قاب دیوار کاذب استفاده کرد، همانطور که در شکل 3-5b نشان داده شده است.

در صورتی که جرثقیل بیش از 15 تن ظرفیت داشته باشد این مورد نیز در نظر گرفته می شود.

جهت اطلاع از قیمت قوطی پروفیل کلیک نمایید.

 

برای ساختمان هایی با عرض بیش از 60 متر، توصیه می شود ستون ها را با مهاربندی اضافی تقویت کنید. در غیاب مهاربندی متقاطع، می توان از فرم های مهاربندی جایگزین نشان داده شده در شکل های 3-4b و 3-4c استفاده کرد. یک رویکرد جایگزین، افزایش اندازه بخش مهاربندی سقف یا مهاربندی ستون بدون پشتیبانی ستون داخلی اضافی است. با این حال، در این سناریو، انجام محاسبات دقیق نیروهای داخلی برای تضمین ایمنی سیستم مهاربندی بسیار مهم است.

مهاربند دیوار

مهاربندی دیوار

ترکیب انواع مختلف مهاربندی در یک ستون توصیه نمی شود، زیرا این کار می تواند منجر به عملکرد کمتر از حد مطلوب شود. مهاربندی با سفتی کمتر قادر به تحمل نیروهای لازم نخواهد بود، در حالی که مهاربندی با استحکام بالاتر در معرض تنش و آسیب بیش از حد خطر قرار می گیرد. برای اطمینان از عملکرد بهینه، استفاده از مهاربندهای متقاطع به عنوان شکل اولیه مهاربندی ستون توصیه می شود.

در موارد زیر، مهاربندی ستون باید لایه بندی شود.

برای سازه‌ هایی با دهانه‌های کم یا سایبان‌های بارانی بزرگ، لازم است یک لایه مهاربندی دوگانه بین ستون‌ها در این مکان‌ ها، همانطور که در شکل 3-6 الف نشان داده شده است، قرار داد.

مهاربندهای ستون دولایه را می توان برای سازه هایی با ارتفاع لبه بیش از 9 متر با درج زاویه مهاربندی نصب کرد. زاویه بین مهاربندی متقاطع و صفحه افقی باید تقریباً 45 درجه باشد و از 55 درجه تجاوز نکند. مهاربندی بالا و پایین باید بین ستون ها قرار گیرد. همانطور که در شکل 3-6b نشان داده شده است، در اتاق های با بازشوی انتهایی، ممکن است مطلوب باشد که مهاربندی پایینی برای کاهش تنش روی تیر جرثقیل به دلیل تغییرات دما حذف شود.

ساختار فولادی

جزئیات ساختار فولادی

لوله های فولادی گرد، نبشی یا قوطی پروفیل می توانند برای مهاربندی ستونی متقاطع استفاده شوند.

برای مهاربندی ستونی که در معرض نیروهای داخلی قابل توجهی قرار می گیرد یا جرثقیل هایی با ظرفیت بالابری بیش از 5 تن، مهاربندی میله فولادی کافی نیست. در این سناریوها، استفاده از لوله های فولادی زاویه دار یا گرد (مربع) به عنوان مواد مهاربندی ستون توصیه می شود.

ساختار فولاد مهاربند

جزئیات ساختار فولادی مهاربندی فلنج

هدف اصلی مهاربند فلنج اطمینان از پایداری فلنج پایینی تیر و فلنج داخلی ستون است. از یک طرف به فلنج پایین تیر و از طرف دیگر به پرلین متصل می شود. برای اجرای صحیح، شکل 3-7 را ببینید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا