logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار

لوله ساختمانی

لوله مانیسمان یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی محسوب می شود که برای انتقال سیال های مختلف مثل مواد شیمیایی، آب و گازهایی با فشار بالا کاربرد دارد.
لوله های مانیسمان با نام لوله های بدون درز نیز شناخته شده می باشند چرا که کاملا بدون درز بوده و هیچگونه خط جوشی در بدنه آن وجود ندارد.

لوله ها عموما براساس ساخت به دو دسته لوله درزدار و بدون درز تقسیم می شوند، در تولید لوله های بدون درز هیچگونه ناپیوستگی چه در سطح و چه داخل آن دیده نمی شود و کاملا به صورت یک پارچه تولید می شود.

روش ساخت لوله های بدون درز یا مانیسمان

ریخته گری:

در روش ریخته گری، انجماد از دیواره های قالب شروع می شود، روش کار به این صورت است که ابتدا فلز مذاب درون قالب چرخنده ریخته شده سپس بر اساس نیروی گریز از مرکز وارد شده، حرکت فلز مذاب به سمت دیواره های قالب شروع می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.ضخامت لوله مانیسمان در اخر به سه عامل حجم مذاب اولیه، میزان نیروی اعمالی و قدرت موتور دستگاه بستگی خواهد داشت.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

علاوه بر ریخته گری گریز از مرکز، ریخته گری پاششی نیز در ساخت لوله مانیسمان استفاده می شود، در این روش محفظه ای به شکل لوله را از گاز نیتروژن پر کرده سپس مواد مذاب را درون آن می ریزند.
با چرخش لوله، یک نازل نیتروژن روی میله و مواد مذاب به داخل پاشیده می شود که می توان با کنترل کردن مقدار آن ضخامت لوله را تنظیم نمایید.

نورد:

در این روش ابتدا شمش فولادی را گرم کرده و سپس با وارد کردن میله ای نوک تیز در مرکز شمش گرم شده، لوله ای بدون درز به وجود می آند.
بعد از این مرحله نوبت به نورد لوله است تا توسط غلتک های نورد به ضخامت، قطر و طول مورد نظر برای لوله برسیم.
عملیات حرارتی و تنش گیری آخرین مرحله انجام شده بر روی لوله است.

رده لوله مانیسمان

رده لوله مانیسمان نشان دهنده ضخامت لوله است و عموما این لوله ها در بازار با شماره رده شناخته شده می باشند. در ادامه مشخصات رایج ترین لوله های مانیسمان را بررسی می کنیم.

رده 20: این رده دارای وزن 300 کیلوگرم، ضخامتی در حدود 2 تا 6 میلی متر و سایز یک الی 12 اینچ است.

رده 40: وزن این محصول در برخی از موارد تا 500 کیلوگرم بوده و ضخامتی در بازه 2 تا 10 میلی متر خواهد داشت.

جهت اطلاع از خرید لوله مانیسمان کلیک نمایید.

رده 80: لوله رده 80 ضخامت بسیار بالایی داشته و به عنوان لوله های سنگین نیز شناخته شده می باشد. این رده از لوله ها در مواردی که نیاز است تا لوله فشار زیادی تحمل کند و در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله مانیسمان

کاربرد لوله مانیسمان

در رابطه با کاربرد لوله های بدون درز می توان به استفاده در خط های استخراج و انتقال نفت و گاز، صنایع پالایشگاهی، خطوط هیدرولیک، مبدل های حرارتی و گرمایی، عایق نمودن کابل های فشار برق، آب رسانی صنعتی و صنایع غذایی و دارویی اشاره کرد.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

لوله درزدار

لوله درزدار که با نام درز جوش نیز شناخته شده می باشد از جوش دادن، خم کردن و شکل دهی ورق های مستطیل شکل به وجود می آید. لوله های درز دار به دلیل مقاومت بسیار بالا در مصارف آبرسانی بسیار پرکاربرد است.
برای تولید لوله های درز دار ابتدا بر اساس سایز لوله موردنظر، ورق های فولادی را برش داده سپس با عبور ورق های برش خورده از غلتک های مخصوص، لبه های آنهارا به یک دیگر نزدیک کرده و در نهایت توسط دستگاه جوش به یک دیگر متصل می کنند. در این روش در محل اتصال دو لبه، درز جوش به وجود خواهد آمد که دلیل نام گذاری این لوله با نام درز دار می باشد.

جهت اطلاع از خدمات برش استیل کلیک نمایید.

 

روش های جوش لوله درزدار

ERW: در این روش با بالا رفتن آمپر در دستگاه الکتریکی جوش، در لبه های درز لوله حرارت ایجاد شده و موجب ذوب لبه های درز و در نهایت جوش خوردن دو لبه می گردد. به روش ERW اصطلاحا جوشکاری لب به لب نیز گفته می شود. در این روش نیازی به الکترود نخواهد بود.
HFI: در این روش برای ایجاد حرارت از فرکانس بالای جریان برق استفاده می کنند. در واقع حرارت موجب ذوب شدن لبه های لوله و همچنین جوش خوردن آنها می گردد.
روش HFI نسبت به روش قبلی کیفیت بهتری دارد چرا که کنترل و نظارت بر حرارت جوش در این روش بیشتر است.

جهت اطلاع از خدمات جوش تیغ اره نواری کلیک نمایید.

 

تفاوت لوله مانیسمان (بدون درز) و درزدار

لوله های بدون درز استحکام بالاتری داشته و فشار بیشتری را تحمل می کنند از این رو در مواردی که مواد سمی و خطرناک باید از لوله انتقال یابد، انتخاب لوله های بدون درز بهترین گزینه است چرا که نشت این مواد بسیار خطرناک بوده و ضروری است لوله استفاده شده از استحکام کافی برخوردار باشد، در واقع اصلی ترین کاربرد لوله مانیسمان همین مورد است.
لوله های درزدار به جهت سختی و استحکام پایین در موارد کمتر و در محدوده قطرهای کوچک کاربرد دارد، عموما استفاده این لوله ها در انتقال سیالاتی چون آب و فاضلاب در فشار و دمای محیط می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا