logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ورق کربن استیل چیست

ورق کربن استیل چیست

ورق کربن استیل یکی از مواد فلزی پیشرفته است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع هوافضا، و صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود. از جمله این ورق ها می توان  به ورق گالوانیزه، ورق سیاه اشاره کرد. یکی از معروفترین این ورق ها، ورق سیاه گیلان است که برای اطلاع از قیمت آن می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. آهن و کربن فراوان ترین مواد موجود در فولاد هستند. آهن خالص به خودی خود زیاد سخت نیست، بنابراین افزودن کربن است که به آن کمک می کند تا استحکام بالایی داشته باشد. آهن خام مورد استفاده برای تولید فولاد دارای مقدار نسبتاً بالایی کربن است.

ترکیب کربن آن می تواند تا 2.1٪ باشد که بیشترین مقدار کربنی است که یک فولاد می تواند داشته باشد. ورق کربن استیل یکی از مواد فلزی پیشرفته است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، صنایع دریایی، صنایع هوافضا، و صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

با این حال، آهن را می توان برای افزایش کربن بیشتر پردازش کرد. این تغییر کربن چندین ویژگی مواد را تغییر می دهد، از جمله:

  • استحکام فولاد

باری که یک ماده می تواند تحمل کند که با نقطه تسلیم و استحکام کششی اندازه گیری می شود.

ورق کربن استیل

  • نقطه تسلیم فولاد

نقطه تسلیم نقطه ای است که در آن یک ماده تغییر شکل می دهد، اما نمی شکند.

  • استحکام کششی فولاد

استحکام کششی مقدار تنش مورد نیاز برای شکستن واقعی یک ماده است.

  • شکل پذیری فولاد

مقداری که یک ماده می تواند بدون شکننده شدن کشیده شود. شکل پذیری با ازدیاد طول اندازه گیری می شود، که درصدی است که طول یک ماده قبل از شکستن افزایش می یابد.

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه کلیک نمایید.

  • سختی فولاد

مقاومت در برابر سایش مواد و ماشین کاری مواد. این معمولاً در مقیاس سختی راکول یا مقیاس سختی برینل اندازه گیری می شود.

انواع ورق کربن استیل

کربن موجود در فولاد به طور معمول به سه دسته اصلی فولاد ابزار کربنی قرار می گیرد: فولاد کم کربن (یا نرم)، فولاد کربن متوسط و فولاد پرکربن.

هر یک از این دسته ها حاوی سطوح مختلفی از کربن هستند که در نمودار زیر نشان داده شده است.

نوع ورق کربن استیل

ترکیب کربن

ورق کم کربن

0.05-0.25%

ورق کربن متوسط

0.26-0.60%

ورق پر کربن

0.61-1.50%

ورق کم کربن چیست

ورق استیل کم کربن که به عنوان فولاد ملایم یا فولاد نرم نیز شناخته می شود، نسبت به فولاد با سطوح کربن بالاتر، استحکام کمی دارد. فولاد کم کربن انعطاف پذیرتری و ماشینکاری خوبی دارند.

جهت اطلاع از قیمت ورق کلیک نمایید.

عناصر آلیاژی را نیز می توان به فولاد کم کربن اضافه کرد تا خواص مورد نظر را بدون افزایش وزن مواد افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر فولاد کم کربن برای کاربرد مورد نظر خود به سختی بیشتری نیاز دارد، می توان منگنز را برای افزایش سختی بدون افزودن وزن اضافه کرد. فولاد کم کربن که حاوی آلیاژهای اضافی است معمولاً به عنوان فولاد با استحکام بالا و کم آلیاژ (HSLA) شناخته می شود.

ورق کربن استیل شیت

برخی از رایج ترین گریدهای ورق فولادی کم کربن، که همه ی آن ها توسط فولاد حامیران عرضه می شوند، شامل  ASTM A36، A572 و A830-1020 و… هستند که هر کدام از این گریدها به دلیل محتوای کربن کم و افزودن آلیاژهای دیگر، دارای استحکام متوسط، شکل پذیری بالا و وزن سبک تر هستند. این ویژگی‌ها، فولاد کم کربن را برای استفاده در کاربردهای سازه‌ای مانند ساخت‌وساز ساختمان، پل‌ها و برج‌های انتقال ایده‌آل می‌سازد، جایی که مواد باید بتوانند در مقابل تنش بالا مقاومت کنند و در عین حال به راحتی به اشکال ساختاری تبدیل شوند.

خواص مکانیکی گرید های ورق کم کربن

گرید

نقطه تسلیم

استحکام کششی

A36

36 KSI

58-80 KSI

A572

42 KSI

60 KSI

A572

50 KSI

65 KSI

ورق کربن متوسط چیست

ورق کربن متوسط تعادلی بین ورق کم کربن و ورق پرکربن می باشد و استحکام و سختی بیشتری نسبت به فولاد کم کربن ارائه می دهد و در عین حال انعطاف پذیرتر از فولاد کربن بالا است. فولاد کربن متوسط نیز معمولاً حاوی آلیاژهای دیگری مانند منگنز است که به خواص آن کمک می کند.

در کاربردهایی که به چقرمگی و سختی بیشتری نیاز است، ورق فولادی کربن متوسط می‌تواند عملیات حرارتی را دریافت کند، مانند کوئنچ و تمپر کردن که این خواص را بدون به خطر انداختن ماشینکاری آن افزایش می‌دهد.

کوئنچ و تمپرینگ یک فرآیند عملیات حرارتی دو مرحله ای است. در مرحله کوئنچ این فرآیند، فولاد تا دمایی بین 1500 تا 1650 درجه فارنهایت گرم می شود و سپس به سرعت با آب سرد می شود. در مرحله تمپر، فولاد مجدداً تا دمای کمتر از حد بحرانی – بین 300 تا 700 درجه – گرم می شود و با هوا خنک می شود. این فرآیند ساختار دانه کریستالی فولاد را برای افزایش سختی و سایر خواص مکانیکی تغییر می دهد.

جهت اطلاع از قیمت ورق اکسین کلیک نمایید.

سه گرید معمولی ورق فولادی کربن متوسط که لیکو در اختیار دارد که شامل ASTM A516  وA830 1045 می باشند.

ترکیب کربن متوسط و آلیاژهای اضافی به این گرید و سایر گریدهای کربن متوسط باعث ایجاد تعادلی از استحکام، سختی، شکل پذیری و مقاومت در برابر سایش می دهد. این ویژگی‌ها فولاد کربن متوسط را برای استفاده در کاربردهایی ایده‌آل می‌کند که مواد باید در برابر نیروهای قوی بدون شکستگی یا فرسودگی مقاومت کنند، مانند قطعات ماشین‌آلات از جمله چرخ دنده‌ها، محورها و پیچ‌ ها، مخازن تحت فشار و قطعات و اجزای خودروها را شامکل می شوند.

ترکیب شیمیایی گریدهای ورق کربن متوسط

گرید

کربنمنگنزحداکثر فسفرحداکثر گوگرد

سیلیکون

A516

0.30%0.85-1.20%0.025%0.025%

0.15-0.40%

A830-1045

0.43-0.50%0.60-0.90%0.030%0.030%

—–

خواص مکانیکی گرید ورق کربن متوسط

گرید

استحکام تسلیم

کشش

A516

38 KSI

7-90 KSI

فولاد پر کربن چیست

فولاد پر کربن بیشترین استحکام و سختی را در مقایسه با ورق فولاد کم کربن و کربن متوسط ارائه می دهد. با این حال، فولاد پر کربن نسبت به فولادهای کم کربن انعطاف پذیری کمتری دارد، به این معنی که ماشین کاری یا شکل دادن آن بسیار سخت تر است.

مانند فولاد کربن متوسط، فولاد پر کربن نیز می تواند برای افزایش سختی و مقاومت در برابر سایش برای کاربردهایی که در آن فولاد با سطوح بالایی از تنش مواجه است، عملیات حرارتی شود.

ورق کربنی

ترکیب کربن بالای درجات صفحات کربنی بالا به آنها استحکام، سختی و مقاومت در برابر سایش زیادی می‌دهد، که در کاربردهایی که فولاد باید به طور منظم سایش شدید بدون شکستگی را تحمل کند، مانند ابزارهای برش و اسکنه، ایده‌آل هستند.

فولاد با کربن بسیار بالا

برخی از کاربردها به مواد فولادی نیاز دارند که بتوانند نیروهایی حتی بیشتر از فولاد پر کربن را تحمل کنند. در این کاربردها از فولاد بسیار پر کربن، قوی ترین نوع فولاد کربنی استفاده می شود. فولاد کربن بسیار بالا به دلیل استحکام باورنکردنی جوش، ماشینکاری یا شکل دادن تقریبا غیرممکن است و بنابراین بسیار کمتر از سایر انواع فولاد کربنی رایج است.

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

 

نتیجه‌گیری

ورق کربن استیل، به دلیل ترکیب ویژه‌ای از کربن و آهن، با مقاومت بالا، استحکام مطلوب و قابلیت جوشکاری، در صنایع مختلفی همچون ساخت و ساز، خودروسازی و تولید لوله‌های صنعتی کاربرد گسترده‌ای دارد. این ورق‌ها با توجه به درصد کربن موجود، می‌توانند خواص مکانیکی متفاوتی داشته باشند، که امکان استفاده از آنها را در شرایط و نیازهای گوناگون صنعتی فراهم می‌سازد. استفاده از ورق کربن استیل با تکیه بر ویژگی‌های فنی و اقتصادی آن، می‌تواند به بهبود کارایی، کاهش هزینه‌ها و افزایش طول عمر سازه‌ها و محصولات نهایی کمک شایانی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا