logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

میلگرد 18 چیست

میلگرد 18

میلگردها یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی در صنایع مختلف، به ویژه صنعت ساختمان‌سازی محسوب می‌شوند. معرفی میلگرد 18 به عنوان یکی از پرکاربردترین میلگردها در صنعت ساخت و ساز، اهمیت ویژه‌ای دارد. در این متن، قصد داریم ویژگی‌ها و کاربردهای میلگرد 18 را به شما معرفی کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

آشنایی با میلگرد 18

با توجه به جدول استاندارد اشتال، وزن میلگرد 18 میان 22.8 تا 25.2 کیلوگرم است. اگر وزن میلگرد 18 هر کارخانه‌ای در این بازه قرار گیرد، می‌توان آن را به عنوان استاندارد در نظر گرفت.

میلگرد 18 به میلگردهای آجدار تعلق دارد و به طور عمده در پروژه‌های عمرانی به کار می‌رود. این نوع میلگرد، یکی از پرمصرف‌ترین محصولات در بازار فولاد کشور ما است و در استاندارد روسی GOST با گرید A3 تولید می‌شود که معادل آن در استاندارد ملی ایران S400 است.

جهت اطلاع از خرید میلگرد کلیک نمایید.

 

کارخانه های میلگرد 18

امروزه کارخانه های متعددی در کشور در زمینه تولید میلگرد فعالیت می کنند, که علاوه بر تامین میلگرد مصرفی داخل, به کشورهای دیگر هم صادرات دارند. برخی از کارخانه ها و مجتمع های تولید کننده میلگرد کشور عبارتند از:

 

خصوصیات میلگرد 18

 

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

 

ویژگی‌ها و خصوصیات میلگرد 18

میلگرد 18 به عنوان یکی از قوی‌ترین و بزرگ‌ترین میلگردهای تقویت‌کننده بتن شناخته می‌شود. این نوع میلگرد در دو نوع رنگی عرضه می‌شود، به‌صورت مشکی و همچنین با روکش اپوکسی. قیمت میلگرد 18 نوع مشکی به طور قابل توجهی کمتر از نوع روکش اپوکسی است. زمانی که خطرات کمتری وجود دارد، استفاده از میلگرد مشکی توصیه می‌شود؛ اما در سازه‌هایی که خطرات به اندازه‌ای زیاد است و استحکام و مقاومت سازه امری حیاتی است – مثل پل‌ها – از میلگرد با روکش اپوکسی استفاده می‌شود.

قطر میلگرد یکی از مهمترین شاخص‌های اصلی این محصول فولادی است که نقش حیاتی در فروش و خرید آن ایفا می‌کند. وزن میلگرد بر اثر ضربه قطر، طول، مساحت و چگالی آهن محاسبه می‌شود. هر چه قطر و طول میلگرد بیشتر باشد، وزن آن نیز افزایش می‌یابد. درصد خلوص آهن که در میلگرد موجود است، یکی از عوامل تأثیرگذار بر وزن و قیمت میلگرد می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۴امروز کلیک نمایید.

 

نحوه تولید میلگرد 18

تولید و ساخت میلگرد 18 آجدار به کمک فرایند نورد صورت می‌گیرد. در این فرآیند نورد گرم، ابتدا شمش‌های فولادی را در دمای بالا ذوب کرده و سپس با استفاده از یک جک هیدرولیکی، آن‌ها را به داخل کوره هدایت می‌کنند. با استفاده از غلتک‌های نصب شده در دستگاه نورد و با اعمال نیروی کشش و فشار، میلگرد را به قطر مطلوب می‌رسانند. این عملیات در چند مرحله انجام می‌شود.

سپس، میلگردها را به قفسه‌های نورد منتقل کرده و به استندهای آج زنی منتقل می‌کنند. آج زنی برای میلگردهای گرید A2 همزمان با فرایند نورد صورت می‌گیرد، اما برای میلگردهای گرید A3، آج زنی پس از سرد شدن میلگرد انجام می‌شود. در مرحله بعدی، میلگردها را به طول مورد نیاز برش می‌دهند که این طول به‌طور معمول 12 متر است.

 

مزایای میلگرد 18

 

کاربردهای میلگرد 18

  • ساخت سازه هایی در مقیاس بزرگ
  • ساخت پارکینگ ها
  • ساخت تاسیسات دریایی
  • ساخت تاسیسات صنعتی
  • ساخت انواع پل ها

جهت اطلاع از قیمت میلگرد st52 کلیک نمایید.

 

انواع میلگرد از نظر استاندارد تولید

  • میلگرد (A1 (S240
  • میلگرد (A2 (S340
  • میلگرد (A3 (S400
  • میلگرد (A4 (S500

 

وزن میلگرد 18 ساده

وزن میلگرد 18 ساده که از شمش SP5 تولید می‌شود، در شکل کلاف به فروش می‌رسد و تقریباً با وزن نمونه‌های آجدار مشابه است. میلگردهای 18 ساده معمولاً به صورت شاخه‌های 6 متری یا 12 متری تولید می‌شوند. در بسیاری از موارد، این نوع میلگرد به صورت شاخه‌های 12 متری تولید می‌شود. وزن میلگرد 18 ساده از شاخه‌های 12 متری، که در کارخانه‌های آتیه خاورمیانه، ذوب آهن اصفهان، فولاد آلیاژی، آیین صنعت، نوین متین، فولاد کویر کاشان و موارد مشابه تولید شده است، معادل با وزن‌های مشابه میلگردهای 18 آجدار می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۶ اصفهان کلیک نمایید.

 

وزن میلگرد 18 آجدار

وزن میلگرد 18 آجدار برای بسیاری از موارد به عنوان میلگرد استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا وزن این میلگرد در جدول اشتال 24 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. این نوع میلگرد به‌خوبی برای استفاده در پایه‌های تیر مناسب بوده و در بسیاری از کاربردهای مهندسی عمران قابل استفاده است و محدودیت کاربردی کمتری دارد. میلگرد آجدار استاندارد A4 تنها در کارخانه‌های امیرکبیر، دزفول، ظفر و کویر کاشان تولید می‌شود. همچنین، استاندارد A2 از میلگرد نمره 18 در کارخانه‌های سیرجان حدید، سپهر ایرانیان، شمس سپهر و شیراز پولاد تولید می‌شود. دیگر کارخانه‌ها میلگرد 18 A3 را به بازار عرضه می‌کنند.

 

میلگرد 18 چیست

 

وزن هر ظرفیت میلگرد 18

وزن هر تریلی میلگرد ۱۸ به مقدار ۲۲ تن می‌رسد. تعداد میلگردهای موجود در هر ظرفیت بستگی به سبد میلگرد ارائه شده توسط هر کارخانه دارد. در تالار بورس، خرید میلگرد براساس سبدهایی انجام می‌شود که هر کارخانه آن‌ها را ارائه می‌دهد. این سبدها معمولاً دارای مقادیر مختلفی هستند و عرضه محصولات میلگرد بسته به هر کارخانه متفاوت است.

به عنوان مثال، سبد میلگرد مخلوط ذوب آهن اصفهان دارای ظرفیت ۲۲۰۰ تن است، سبد میلگرد مخلوط امیرکبیر خزر دارای ظرفیت ۱۱۰۰ تن می‌باشد و سبد میلگرد کاوه تیکمه داش نیز با ظرفیت ۱۲۱۰ تن در بازار موجود است.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد mo40 کلیک نمایید.

 

محاسبه ی وزن میلگرد 18

معمولا مهندسان از فرمول ساده شده زیر برای محاسبه وزن میلگرد متری استفاده می‌کنند:

(قطر میلگرد به توان ۲) تقسیم بر ۱۶۲ =  (D2/162)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا