logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تحلیل قیمت ورق گالوانیزه در مهر ماه 1402

تحلیل قیمت ورق گالوانیزه

تحلیل قیمت ورق گالوانیزه در مهر ماه 1402

در نیمه اول سال 1402، قیمت ورق گالوانیزه در بازار آهن و فولاد با نوسانات قابل توجهی روبه‌رو بود که این نوسانات قیمت به تأثیرات مختلفی از جمله عوامل اقتصادی و سیاسی وابسته بوده است.

 

ورق گالوانیزه

 

1تأثیر نرخ ارز: یکی از عوامل اساسی در تعیین قیمت ورق گالوانیزه، نرخ ارز ملی می‌باشد. در این مدت، نرخ دلار با تغییرات کمی بین دو کانال 48 و 49 هزار تومان شناور بود. تصمیمات بانک مرکزی در جهت کنترل نرخ تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت ورق داشته است.

2. تقاضا و عرضه: نوسانات در تقاضا و عرضه ورق گالوانیزه نیز به عنوان عامل مهمی تغییرات قیمت ورق گالوانیزه مطرح می‌شود. همچنین بازار در رکود عمیقی قرار داشت که به کاهش تقاضای سرمایه‌ای و مصرفی منجر شده بود که این امر می‌تواند تأثیر مهمی در کاهش قیمت‌ داشته باشد.

جهت اطلاع از قیمت روز ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

 

3. عوامل سیاسی و اقتصادی بین‌المللی: تغییرات در رویدادها و توافق‌های بین‌المللی نیز می‌توانند تأثیر گذار بر قیمت ورق گالوانیزه باشند. اشاره به تلاش برای توافق با آمریکا و بهبود فروش نفت ایران نشان‌دهنده این امر است. عوامل سیاسی می‌توانند باعث تغییرات در تقاضا و عرضه محصولات فولادی و در نتیجه تغییر قیمت‌ها شوند.

جهت اطلاع از ورق آجدار گالوانیزه کلیک نمایید.

 

نمودار قیمت ورق گالوانیزه در نیمه اول سال 1402 نشان می‌دهد که بازار آهن و فولاد با روند نزولی و ثابتی همراه بود. قیمت ورق گالوانیزه 3 میل در ابتدای مرداد ماه حدود 57 هزار و 800تومان بوه و تا پایان مرداد با نوسانات 100 تا 500 تومانی مواجه بود و بین دو کانال 57 و 58 هزار تومانی رنج می‌زد. این نوسانات نشان‌دهنده تغییرات قابل توجه در بازار و تأثیر عوامل متعددی بر قیمت ورق گالوانیزه می‌باشد.

اما در بیان اصلی‌ترین عامل بروز نوسانات سینوسی قیمت ورق گالوانیزه باید به خرید آزاد شمش بورسی و عرضه‌های اعتباری اشاره کرد که به افزایش قیمت کلیه محصولات زنجیره فولاد منجر شد. اگرچه کلیه آهن آلات تحت تأثیر این سیاست بازارساز افزایش قیمت داشتند.

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه کلیک نمایید.

 

البته باید اشاره کرد که اجرای چنین سیاستی از سوی بازار ساز با هدف جلوگیری از کاهش بیشتر قیمتها بود که گویا تا حدودی عملی شد اما نکته مهم ماجرا بازار عاری از تقاضا بود که در رکود چشمگیری بازار آهن قابل مشاهده بود.

در ماه مهر این روند کاهشی ادامه پیدا کرد. قیمت فروش ورق فولادی گالوانیزه بر خلاف سایر انواع ورق فولادی در مهرماه با کاهش مواجه شد. با این حال، شایان ذکر است که کاهش قیمت برای این ورق ها برای اکثر برندها نسبتا کم بود و کاهش قیمت فقط برای تعداد محدودی از اندازه ها مشاهده شد.

نمودار ورق گالوانیزه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا