logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تولیدکنندگان فولاد با چه چالش‌هایی رو‌به‌رو هستند؟

تولید کنندگان فولاد

تامین انرژی و تمرکز بر اکتشاف از معادن، اهمیت بالایی در صنعت فولاد دارد. به گزارش روابط عمومی فولاد حامیران و به نقل از دنیای معدن، فولاد به عنوان مهره اصلی و ماده اولیه صنایع مختلف، با چالش‌های بسیاری رو‌به‌رو است.

با توجه به روند رو به رشد تولید فولاد در سال‌های گذشته، عدم مقابله با این چالش‌ها میزان تولید محصولات فولادی را، در مقایسه با تولید پیش بینی شده در افق 1404، باکاهش روبه رو خواهد کرد.

از مهمترین این چالش‌ها می‌توان به کاهش تأمین سنگ آهن مورد نیاز تولیدکنندگان به عنوان ماده اولیه زنجیره تولید فولاد، محدودیت در منابع مختلف انرژی به خصوص برق در فصل تابستان و گاز طبیعی در فصل زمستان، عدم وجود زیرساخت‌های لازم حمل و نقل فولاد و همچنین لزوم پرداخت عوارض صادراتی از سوی تولیدکنندگان اشاره کرد.

راهکارهای رفع چالش‌های پیش‌روی تولید فولاد چیست؟

باتوجه به کمبود سنگ آهن به عنوان ماده اولیه و حلقه اصلی زنجیره تولید فولاد، تمرکز بر اکتشاف و استخراج، توسعه واردات و جلوگیری از صدور بی‌رویه مجوز برای احداث واحدهای جدید تولید فولاد به مقابله با این چالش کمک می‌کند.

در راستای رفع چالش‌های تولید مقاطع فولادی، اهمیت تأمین انرژی موردنیاز این صنعت غیر قابل انکار است. از این رو احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی و احداث نیروگاه‌های اختصاصی برای صنایع پرمصرف در جهت اصلاح الگوی مصرف برق و گاز مؤثر خواهد بود.

از سوی دیگر دریافت استانداردهای لازم در بخش صنعت و کشاورزی، کاهش محدودیت‌ها و انرژی بهای صنایع استراتژیک مانند فولاد از مواردی است که در بحث تأمین انرژی می‌توان نام برد.

همچنین احداث کارخانه‌های تولید فولاد در مجاورت سواحل کشور و استفاده از فناوری آب شیرین کن، به کارگیری روش‌های نوین تولید فولاد و فناوری‌های کاهنده مصرف آب از دیگر راهکارهای پیشنهادی به منظور جلوگیری از کاهش تولید فولاد است.

با توجه به شرایطی که در سایر کشورهای جهان حاکم است، در حال حاضر بستر مناسبی برای صادرات محصولات فولادی و درنتیجه افزایش ارزآوری فراهم شده است؛ اما الزام تولیدکنندگان به پرداخت عوارض صادراتی، تهدیدی برای این فرصت به شمار می‌آید.

روابط عمومی فولاد حامیران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا