logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

دستاوردهای بازار فولاد ایران در سالی که گذشت

دستاوردهای بازار فولاد

بازار فولاد و آهن در سال 1399، مثل دیگر صنایع در کشور از فراز و نشیب‌‌های زیادی برخوردار بود. با وجود تحریم‌ها قیمت دلار بیماری کووید 19 و تحولات دیگر قیمت مقاطع فولادی نیز تحت تاثیر این عوامل قرار گرفت. به گفته کارشناسان مجموعه عوامل یاد شده موجب نوسانات زیادی در قیمت آهن و فولاد بود به گونه‌ای که در پایان سال گذشته، قیمت هر مقاطع فولادی نسب به ابتدای سال، تقریبا دوبرابر و قیمت ورق حدود سه برابر شد، قیمت آهن اسفنجی نیز از رشد بالاتری برخوردار بود.

به گزارش واحد روابط عمومی شرکت حامیران؛ با وجود اینکه ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها را متوقف و موجب بسته‌شدن مرزها، توقف صادرات و واردات مقاطع فولادی در کشورهای زیادی شد؛ اما کشور ما جایگاه دهم را در میان بزرگترین تولیدکنندگان فولاد جهان را به‌ دست ‌آورد.

کسب رتبه دهم در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان

طبق گفته کارشناسان؛ سال گذشته بسیاری از کارخانه‌های بزرگ فولاد در کشورهای صنعتی، تولیدات خود را کاهش دادند؛ زیرا تقاضا در بازار کم شده بود. در این میان، کشور ما تنها کشوری بود که توانست در مقایسه با پایان سال 2019 میلادی، میزان تولید محصولات فولادی خود را 13.4 درصد افزایش دهد. با وجود تحریم‌‌ها و وضعیت اقتصادی نابسامان در جهان، ایران در پایان سال 2020 در رتبه دهم بزرگ‌‌ترین کشورهای تولیدکننده فولاد در جهان قرار گرفت.

عرضه

بر اساس آمارهای انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، حجم تولید در بخش عرضه به اوج خود رسید. به گونه‌ای که آهن اسفنجی بیش از 24 میلیون تن و فولاد میانی بیش از 26 میلیون تولید داشته‌اند. این در حالیست که کل تولید محصولات فولادی به 19 میلیون تن رسیده است در واقع یک فاصله 6 میلیون تنی بین تولید فولاد میانی و محصول وجود دارد.
طبق گفته کارشناسان، در نیمه اول سال، قیمت‌ها روند صعودی داشته و در جهت کنترل بازار فولاد شیوه نامه‌ای تدوین شد که طی آن با عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس و توجه به طرف صادرات، چشم‌انداز همراه با رونق و توسعه ایجاد گردد.

تقاضا

کارشناسان همچنین معتقدند که در سال جاری تحولات زیادی در بازار آهن و فولاد و قیمت مقاطع فولادی رخ خواهد داد. با توجه به اینکه فولاد جز صنایع مادر به حساب می‌آید تحولات در این بخش بسیار استراتژیک خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که در سطح داخلی و بین‌المللی تحولات موثری را شاهد خواهیم ‌بود.
لازم به ذکر است؛ شرکت حامیران، با توجه به فراز و نشیب‌هایی که بازار فولاد در سال گذشته با آن روبه ‌رو بود، تلاش کرد تا نوسانات بازار را به گونه‌ای مدیریت کند که مصرف کننده با شرایط مناسب، کالای فولادی مورد نیاز خود را با کمترین نوسانات قیمتی تهیه نماید.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا