logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل

تفاوت ورق گالوانیزه و استیل می توان اینگونه بیان کرد که گالوانیزه کردن فرآیندی است که برای کمک به ورق در برابر خوردگی مقاومت می کند و برای حفظ ظاهر و عملکرد عالی آن محافظت می کند در مقابل همه اینها ویژگی های کلیدی استیل نیز هستند. در این راهنما، ما استیل و گالوانیزه را با انواع ملاحظات رایج مقایسه خواهیم کرد و انواع استفاده از آنها را برای کمک به برجسته کردن نقاط قوت و ضعف این دو نوع ورق محبوب مقایسه خواهیم کرد.

مطالعه پیشنهادی : انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها 

ورق فولادی گالوانیزه چیست

قبل از اینکه بتوانیم تفاوت ورق گالوانیزه و استیل بررسی کنیم، درک چگونگی ساخت این نوع ورق ضروری است. در اصل، ورق فولادی گالوانیزه ورق با روکش روی است. راه های مختلفی برای گالوانیزه کردن قطعات و اجزای ورقی وجود دارد، اما همه آنها تا زمانی که به درستی اجرا شوند نتایج مشابهی را ارائه می دهند.

جهت اطلاع از قیمت ورق آجدار کلیک نمایید.

 

رایج ترین روش گالوانیزه کردن ورق، گالوانیزه گرم است. در این فرآیند، ورق استاندارد در روی مذاب غوطه‌ور می‌شود و لایه‌ای از روی ایجاد می‌کند که با سطح ورق می‌پیوندد و مزایای محافظتی و ظاهری جذاب ایجاد می‌کند.

ورق گالوانیزه و استیل

روش‌های گالوانیزه الکتریکی و انتشار حرارتی نیز زمانی که قطعات کوچک یا پیچیده هستند استفاده می‌شوند. این لایه روی همانند لایه غیرفعال اکسید کروم بر روی سطح ورق استیل عمل می کند و به فلز کمک می کند در برابر خوردگی مقاومت کند و خراش ها، ریزش ها و سایر سوء استفاده های فیزیکی جزئی را دفع کند. این همچنین به این معنی است که شما به جای یک محصول کاملاً آلیاژی مانند استیل، به یک محصول نهایی لایه ‌بندی می‌رسید.

مطالعه پیشنهادی : آشنایی با ورق گالوانیزه 

 

تفاوت در برابر خوردگی

به طور کلی، خیر. با این حال، این بستگی به شرایط خاصی دارد که در آن قصد دارید از ورق های گالوانیزه و استیل خود استفاده کنید. ورق فولادی گالوانیزه مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و کلر دارد اما در مقایسه با مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل هنگام برخورد با محیط های دریایی رنگ پریده است.

لایه محافظ روی نیز مانند لایه غیرفعال روی ورق استیل خود ترمیم نمی شود. این بدان معنی است که در دوره های طولانی، قطعات گالوانیزه معمولا دوام کمتری نسبت به قطعات استیل دارند.

با این حال ، حتی اگر لایه روی روی یک جزء ورق های گالوانیزه آسیب دیده باشد ، همچنان به عنوان یک سلول قربانی در فرآیندهای خوردگی گالوانیک خدمت می کند و شکل گیری زنگ زدگی را در مناطق روی آسیب دیده به جای ورق زیرین تشویق می کند.

به طور کلی، استیل مقاومت در برابر خوردگی بهتری ارائه می دهد و آن را برای مدت طولانی تری نیز ارائه می دهد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد گرمکار کلیک نمایید.

 

کدام یک قوی تر است؟ ورق های  گالوانیزه یا استیل

در مقایسه با ضخامت ها و فرم های مشابه، ورق استیل همیشه قوی تر از ورق های گالوانیزه است. یک راه موثر برای مقایسه این با نگاه کردن به استحکام کششی هر ماده است. استحکام کششی مقاومت یک ماده در برابر شکستن تحت کشش است. ارقام دقیق بسته به آلیاژ مورد استفاده متفاوت خواهد بود.

استحکام کششی آلیاژهای استیل معمولاً از حدود 515 مگا پاسکال (MPa) شروع می شود و در برخی موارد می تواند به 1300 مگا پاسکال (MPa) برسد.

ورق ساختاری دارای مقاومت کششی 400 مگاپاسکال (MPA) است ، در حالی که ورق کربن دارای مقاومت کششی 841 مگاپاسکال (MPa) است.

ورق استیل

هر دو معمولاً برای ایجاد تولیدات این نوع ورق استفاده می شوند.

از آنجایی که ورق های گالوانیزه بر استحکام کششی فلز زیرین تأثیر نمی‌گذارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که ساخته شده از درجه‌های مختلف ورق، استحکام کششی قابل مقایسه‌ای با ورق اصلی داشته باشند.

 

آیا ورق استیل سنگین تر از ورق فولادی گالوانیزه است

در بیشتر موارد، ورق استیل و ورق گالوانیزه وزن بسیار مشابهی خواهند داشت. تفاوت های خاص بسته به آلیاژهای ورق استیل دقیق مورد نظر و ضخامت پوشش روی در محصول ورق های گالوانیزه متفاوت خواهد بود. فلزات آلیاژی بیشتر یا پوشش ضخیم تر باعث وزن بیشتر می شود. این امر اجتناب ناپذیر است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ کلیک نمایید.

 

تفاوت در میزان چکش خواری

ورق فولادی گالوانیزه همان چکش خواری ورق زیرین مورد استفاده را ارائه می دهد. این بدان معناست که در بیشتر موارد، شکل‌پذیری بیشتری نسبت به فرم‌های ورقی استیل با شکل مشابه دارد. اگر باید از ورق استیل استفاده کنید و می خواهید چکش خواری بیشتری داشته باشید، اما مطمئن نیستید که چگونه درجه ورق استیل را انتخاب کنید، گریدهای آستنیتی را در نظر بگیرید. اینها حاوی مقادیر بالاتری از نیکل هستند و برای اجسام بزرگتر مانند سینک ها، حوضچه ها و مخازن شکل پذیرتر می شوند.

ورق گالوانیزه از جمله مواد ساختمانی پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها با استفاده از فرآیند گالوانیزه‌سازی به زنگ زدگی مقاوم تبدیل می‌شوند و از پوسیدگی محافظت می‌کنند.

یکی از موارد مهم در خرید ورق گالوانیزه، قیمت آن است. قیمت ورق گالوانیزه معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اندازه، ضخامت، بازار و کشور تولید کننده. در نهایت، در خرید ورق گالوانیزه، نیاز است که به قیمت روز ورق گالوانیزه دقت کرده و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنید تا از بهترین محصول با بهترین قیمت بهره‌مند شوید.”

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 کلیک نمایید.

 

تفاوت هدایت گرمایی

هر دو ورق استیل و ورق گالوانیزه باید گرما را به روشی نسبتاً مشابه هدایت کنند. با این حال، در مورد، باید دمای ذوب روی را در نظر داشته باشید. در حالی که روی مذاب غیر سمی است، حرارت دادن ورق فولادی گالوانیزه از نقطه ذوب روی می تواند خطر سوختگی یا آتش سوزی ایجاد کند زیرا پوشش روی مایع شده و از ورق زیرین جدا می شود. در سطح ساختاری، هر دو نوع ورق باید تحمل حرارت عالی را برای استفاده در مناطق با گرمای بالا ایجاد کنند.

ورق سیاه-ورق گالوانیزه

تفاوت جوشکاری

هر دو ورق استیل و ورق گالوانیزه قابل جوش هستند. با این حال، هر دو دارای ملاحظات منحصر به فردی هستند. جوشکاری استیل می تواند لایه غیرفعال را تخریب کرده و شکنندگی ایجاد کند. این می تواند منجر به کاهش مقاومت در برابر خوردگی یا به خطر افتادن یکپارچگی ساختاری قطعات ورقی استیل مورد نظر شود.

درمان ترشی می تواند به کاهش تاثیر جوشکاری و قرار گرفتن در معرض حرارت در بیشتر کاربردهای استیل کمک کند. شما باید به اندازه کافی دودهای جوشکاری را با ورق های گالوانیزه گرفته یا تهویه کنید زیرا بخار اکسید روی هنگام استنشاق می تواند مضر باشد. در صورت جوشکاری در نزدیکی ورق استیل، باید مطمئن شوید که روی مذاب ایجاد شده را دور از اجزای استیل نگه دارید.

عدم انجام این کار می تواند منجر به شکنندگی هر استیل آسیب دیده شود. به این دلایل، توصیه می شود در صورت امکان قبل از گالوانیزه جوشکاری انجام شود.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل ۴۳۰ کلیک نمایید.

 

تفاوت در مغناطیسی بودن

این پاسخ کاملاً به خانواده ورق مورد استفاده بستگی دارد. برای ورق فولادی گالوانیزه، اگر ورقی که با روی پوشانده شده بود مغناطیسی بود، پوشش روی نباید در پاسخ مغناطیسی تداخل ایجاد کند. اگر عمداً به دنبال گزینه های ورق مغناطیسی هستید (یا می خواهید از آن اجتناب کنید)، ورقهای آستنیتی مغناطیسی ترین هستند. سایر آلیاژها بر اساس محتوای آهن خود سطوح مختلفی از مغناطیس را نشان می دهند.

جهت اطلاع از قیمت vcn200 کلیک نمایید.

 

ورق گالوانیزه یا استیل برای خدمات غذایی بهتر است

هر دو فلز استفاده ایمن و موثر در اکثر محیط های خدمات غذایی ارائه می دهند. ورق فولادی گالوانیزه یک گزینه بسیار محبوب برای ساخت قفسه برای کولرهای پیاده روی است. همچنین ظاهری منحصر به فرد برای سرو بشقاب ها و سایر عناصر تزئینی ایجاد می کند. با این حال، باید مراقب باشید که از غذاهای بسیار اسیدی در اطراف  اجتناب کنید، زیرا آنها می توانند با قرار گرفتن در معرض منظم لایه روی را به طور شگفت انگیزی سریع تخریب کنند. ورق استیل واکنش کمتری دارد، بنابراین اگر به دنبال گزینه ای همه کاره تر هستید، بهترین گزینه است.

این نوع ورق نیز به اندازه بسیاری از روکش های ورقی استیل صاف نیست و با گذشت زمان درشت تر می شود. این بدان معنی است که الزامات پاکسازی در طول زمان همراه با تغییر بافت سطح افزایش می یابد.

جهت اطلاع از ورق استیل نگیر 304 کلیک نمایید.

 

تفاوت در مصارف پزشکی

تقریباً در همه موارد، ورق های استیل و ورق های گالوانیزه در محیط پزشکی پیروز می شود. مصارف پزشکی، مانند تجهیزات، ابزار، یا حتی کاشت، نیازمند عملکرد طولانی مدت و تمیز کردن آسان سطوح است. چه در مورد چاقوی جراحی صحبت کنید چه سطوح تئاتر جراحی، احتمالاً تقریباً در همه جا شاهد استفاده از استیل خواهید بود. سطح درشت ورق فولادی گالوانیزه و توانایی پوشش روی برای خراشیدگی یا برش خوردگی، آن را برای مصارف پزشکی ایمن تر کرده و تمیز کردن را به طور بالقوه چالش برانگیزتر می کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل اصفهان کلیک نمایید.

 

هزینه ورق استیل بیشتر است یا ورق گالوانیزه

در حالی که تفاوت قیمت دقیق به شرایط بازار بستگی دارد، ورق استیل تقریباً همیشه بیشتر از ورق  گالوانیزه هزینه دارد. مقرون به صرفه بودن یکی از بزرگترین دلایل انتخاب ورق فولادی گالوانیزه نسبت به ورق استیل است. هنگامی که استفاده طولانی مدت حیاتی نیست، یا اجزاء استفاده مکرر یا سوء استفاده را نمی بینند، گالوانیزه از بسیاری جهات جایگزین محکمی برای استیل است.

ورق گالوانیزه

 

هر دو فلز قابل بازیافت هستند. با این حال، ورق های گالوانیزه اغلب به ورق استانداردتری تبدیل می شود که باید دوباره فرآیند گالوانیزه شدن را طی کند. بازیافت ورق استیل ساده‌تر است، به سادگی از حالت جامد به مذاب می‌رود و دوباره با نظارت و تنظیمات برای رفع هر گونه ناخالصی یا تغییر آلیاژ به روش‌های دلخواه بازمی‌گردد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد سمانته کلیک نمایید.

 

کاربرد های ورق استیل

تطبیق پذیری، دوام و تمیز کردن و نگهداری آسان ورق استیل آن را برای بسیاری از مصارف ایده آل می کند. با این حال، صنایع رایجی که ممکن است به طور منظم استیل را در آنها پیدا کنید عبارتند از:

 • هوافضا
 • کشاورزی
 • معماری
 • خودرو
 • ساخت و ساز
 • الکترونیک
 • سرویس غذا
 • گرمایش
 • لوازم خانگی
 • تولید
 • دریایی
 • پزشکی
 • نفت و گاز
 • دارویی
 • تولید برق
 • خمیر و کاغذ
 • تجهیزات ورزشی

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد mo40 کلیک نمایید.

 

کاربرد های ورق گالوانیزه

ورق های گالوانیزه که اغلب به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای ورق استیل در نظر گرفته می شود، به طور منظم در صنایع مختلفی استفاده می شود، از جمله اما نه محدود به:

 • کشاورزی
 • خودرو
 • ساخت و ساز
 • سرویس غذا
 • گرمایش و هوا
 • تولید
 • تولید برق
 • مخابرات

در بیشتر موارد، خواهید دید که صنایع از هر دو فلز استفاده می کنند و از نقاط قوت هر یک استفاده می کنند و در عین حال از ضعف های ظاهری اجتناب می کنند.

ورق گالوانیزه-کاربرد ورق گالوانیزه

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

 

استاندارد به کار رفته در ورق گالوانیزه

استاندارد معمول برای ورق گالوانیزه عبارت است از ASTM A653/A653M. این استاندارد توسط ASTM International تعیین شده و مشخصات فنی و الزامات کیفیتی مربوط به ورق‌های گالوانیزه را تعیین می‌کند.

مشخصات این استاندارد شامل مواردی مانند ضخامت ورق، روشنایی و پوشش رویی، خواص مکانیکی، و سایر ویژگی‌های مهم برای ورق‌های گالوانیزه می‌شود. این استاندارد به منظور تضمین کیفیت و سازگاری با استفاده در محیط‌ها و برنامه‌های مختلف تهیه شده است.

استفاده از ورق‌های گالوانیزه با استاندارد ASTM A653/A653M می‌تواند به اطمینان از بهترین عملکرد و مقاومت در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی کمک کند. این استاندارد به عنوان یک راهنمای معتبر برای انتخاب، تولید، و استفاده از ورق‌های گالوانیزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین کدام فلز برای نیازهای شما بهترین است

در نهایت، مانند اکثر انتخاب های فلزی، ورق استیل یا ورق گالوانیزه به طور خودکار برای همه چیز بهترین نیست. برخی تفاوت ها آنها را کم و بیش برای استفاده های مختلف مناسب می کند.

مقاومت در برابر خوردگی برجسته، تعمیر و نگهداری آسان و استحکام برتر ورق های استیل آن را به انتخابی ایده آل در طیف وسیعی از موقعیت ها تبدیل کرده است. با این حال، اگر مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی مورد نیاز نباشد، احتمالاً برای قطعات ورقی استیل بیشتر از قطعات گالوانیزه هزینه خواهید کرد.

بنابراین وقتی صحبت از کارایی به میان می‌آید، تحقیق کامل درباره نیازهایتان مفید است. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به این نکات توجه کنید: ورق استیل تقریباً همیشه از این نوع ورق استحکام بیشتری دارد. بنابراین اگر عناصر ساختاری درگیر باشند، استیل احتمالاً گزینه بهتری خواهد بود. ورق استیل تقریباً همیشه از ورق های گالوانیزه استحکام بیشتری دارد. بنابراین اگر عناصر ساختاری درگیر باشند، استیل احتمالاً گزینه بهتری خواهد بود.

ورق های استیل مقاومت در برابر خوردگی قوی تری نسبت به ورق های گالوانیزه دارد – به ویژه در محیط های دریایی. در حالی که هر دو ورق های استیل و ورق های گالوانیزه از نظر استحکام ساختاری تحمل حرارت قابل مقایسه ای را ارائه می دهند، باید مراقب باشید که از ذوب شدن پوشش روی روی قطعات و اجزای این نوع ورق خودداری کنید.

جوشکاری ورق استیل ایمن تر و قابل دسترس تر از جوشکاری ورق گالوانیزه است، زیرا دود اکسید روی می تواند شرایط خطرناکی ایجاد کند و روی مذاب می تواند به اجزای استیل مجاور آسیب برساند.

ورق فولادی گالوانیزه اغلب انعطاف پذیرتر از ورق استیل است، اگرچه این بستگی به درجه های دقیق ورق مورد استفاده دارد.

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا