logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

نحوه میلگرد گذاری فونداسیون

فونداسیون

میلگرد گذاری فونداسیون یکی از مراحل اساسی اجرای فونداسیون است که به منظور افزایش مقاومت کششی بتن و جلوگیری از ترک خوردگی آن انجام می‌شود. فونداسیون یا شالوده، مهمترین بخش سازه به حساب می‌آید چرا که بار کل ساختمان را به زمین منتقل می‌کند. از این رو، استحکام و اجرای صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به بررسی نحوه میلگرد گذاری فونداسیون خواهیم پرداخت.

مراحل میلگرد گذاری فونداسیون

آماده سازی محل: قبل از شروع میلگرد گذاری، باید محل مورد نظر به طور کامل از نخاله، خاک و هرگونه آلودگی پاک شود. همچنین باید سطح زمین تسطیح شده و در صورت ناهمواری، از خاک مناسب برای پر کردن و صاف کردن آن استفاده شود.

انتقال میلگردها: میلگردها باید با توجه به نقشه و نوع فونداسیون به محل کار منتقل شوند. در هنگام جابجایی و حمل و نقل میلگردها باید دقت کرد که به آنها آسیبی نرسد و خم نشوند.

جهت اطلاع از میلگرد ۸ کلیک نمایید.

برش و خم کردن میلگردها: میلگردها باید طبق ابعاد و اندازه های مشخص شده در نقشه برش و خم شوند. برای برش میلگردها می توان از فرز، قیچی مخصوص یا دستگاه های برش هیدرولیکی استفاده کرد. خم کردن میلگردها نیز باید با استفاده از دستگاه های خم کن میلگرد انجام شود.

نحوه میلگرد گذاری فونداسیون

قرار دادن میلگردها: میلگردهای بریده و خم شده باید طبق نقشه در محل خود قرار داده شوند. برای این کار از اسپیسر یا بلوک های سیمانی برای ایجاد فاصله بین میلگردها و سطح زمین استفاده می شود. همچنین باید از خاموت ها برای اتصال میلگردهای طولی و عرضی به یکدیگر استفاده شود.

اتصال میلگردها: میلگردها باید در محل های اتصال به یکدیگر به طور صحیح وصله شوند. برای این کار می توان از روش های مختلفی مانند جوشکاری، اورلپ و یا استفاده از بست های مکانیکی استفاده کرد.

نگهداری میلگردها: پس از قرار دادن میلگردها در محل خود، باید آنها را به طور صحیح مهار و ثابت کرد تا در هنگام بتن ریزی جابجا نشوند. برای این کار می توان از خاموت ها، سیم مفتول و یا داربست استفاده کرد.

بتن ریزی: بعد از اتمام مراحل میلگرد گذاری، نوبت به بتن ریزی می رسد. بتن باید با توجه به طرح اختلاط و اسلامپ مشخص شده در نقشه تهیه و اجرا شود. در هنگام بتن ریزی باید از ویبره استفاده کرد تا بتن به طور کامل در بین میلگردها نفوذ کند و حفره ای باقی نماند.

جهت اطلاع از میلگرد ۲۲ کلیک نمایید.

نکات مهم در میلگرد گذاری فونداسیون

باید از میلگردهای سالم و عاری از هرگونه زنگ زدگی، ترک خوردگی و یا خم شدگی استفاده شود.

قطر، نوع و تعداد میلگردها باید دقیقاً مطابق با نقشه باشد.

فاصله بین میلگردها باید به طور صحیح رعایت شود.

خاموت ها باید به طور دقیق در محل های مشخص شده در نقشه قرار داده شوند.

محل وصله میلگردها باید به طور صحیح اجرا شود.

باید از بتن با کیفیت و عاری از هرگونه ناخالصی استفاده شود.

باید از ویبره به طور صحیح در هنگام بتن ریزی استفاده شود.

انواع میلگرد گذاری فونداسیون

مراحل میلگرد گذاری فونداسیون در انواع مختلف:

نحوه میلگرد گذاری فونداسیون در انواع مختلف آن مانند فونداسیون نواری، فونداسیون گسترده، فونداسیون شمعی و فونداسیون رادیکالی تا حدی با یکدیگر متفاوت است. در هر نوع فونداسیون، از میلگردهای با قطر، نوع و تعداد خاص و همچنین از خاموت های مخصوص استفاده می شود. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد نحوه میلگرد گذاری در هر نوع فونداسیون، باید به نقشه و مشخصات فنی آن مراجعه کرد.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۸ آجدار کلیک نمایید.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای میلگرد گذاری فونداسیون

 • متر
 • گچ
 • سیم مفتول
 • قیچی میلگرد بر
 • دستگاه خم کن میلگرد
 • اسپیسر
 • خاموت
 • بلوک سیمانی
 • دستگاه جوش
 • دستگاه ویبره
 • بتن کن

نکات ایمنی در میلگرد گذاری فونداسیون

هنگام کار با میلگردها باید از دستکش و عینک ایمنی استفاده کرد.

باید از کفش و لباس مناسب استفاده کرد.

باید محل کار از افراد و اشیاء دیگر دور نگه داشته شود.

باید از دستگاه های برش

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ۱۸ آجدار کلیک نمایید.

میلگرد گذاری شناژ

شناژ،  کمربندی بتنی مسلح است که روی دیوارهای فونداسیون قرار می گیرد و وظیفه ی آن مهار کردن دیوارها و  تقسیم بار وارده بر روی آنهاست. میلگرد گذاری شناژ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید طبق نقشه و با دقت انجام شود.

میلگرد گذاری فونداسیون چیست

مراحل میلگرد گذاری شناژ به شرح زیر است:

آماده سازی قالب شناژ: قبل از میلگرد گذاری، باید قالب های شناژ به درستی نصب و مهار شوند.

میلگردهای طولی: میلگردهای طولی شناژ در دو ردیف در طرفین دیوار فونداسیون قرار می گیرند. قطر و تعداد میلگردهای طولی بر اساس محاسبات سازه ای تعیین می شوند.

میلگردهای رکابی: میلگردهای رکابی به صورت عمودی در داخل شناژ قرار می گیرند و وظیفه ی آنها اتصال شناژ به دیوار فونداسیون است. فواصل میلگردهای رکابی نیز بر اساس نقشه تعیین می شود.

اتصالات میلگردها: محل اتصال میلگردهای طولی و رکابی باید به درستی با  استفاده از  روش های ذکر شده در بخش قبلی  وصله شود.

بتن ریزی: پس از اتمام میلگرد گذاری، باید نسبت به بتن ریزی شناژ اقدام شود.

میلگرد گذاری ستون

ستون ها  عناصر عمودی سازه هستند که بار طبقات را به فونداسیون منتقل می کنند. میلگرد گذاری ستون ها نیز باید با دقت و بر اساس نقشه انجام شود.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار ۱۰ کلیک نمایید.

مراحل میلگرد گذاری ستون به شرح زیر است

میلگردهای اصلی: میلگردهای اصلی ستون به صورت عمودی در داخل قالب ستون قرار می گیرند. تعداد و قطر میلگردهای اصلی بر اساس محاسبات سازه ای تعیین می شوند.

اتصالات میلگردها: محل اتصال میلگردهای طولی ستون باید  با اورلپ کافی و با رعایت قلاب انتهایی میلگردها انجام شود.

میلگردهای انتظار:  اگر ستون طبقات بالایی روی ستون طبقه ی پایین قرار می گیرد، باید در انتهای ستون طبقه ی پایین، میلگردهای انتظار تعبیه شود.  میلگردهای انتظار میلگردهای عمودی هستند که از انتهای ستون طبقه ی پایین بیرون زده و با میلگردهای اصلی ستون طبقه ی بالا وصله می شوند.

شرکت فولاد حامیران ارائه دهنده انواع خدمات برش از جمله خدمات برش لیزر فلزات و خدمات برش لیزر آهن و خدمات برش ورق با لیزر میباشد.

کاربرد میلگرد گذاری فونداسیون

بتن ریزی: پس از اتمام میلگرد گذاری، باید نسبت به بتن ریزی ستون اقدام شود.

نکات تکمیلی در میلگرد گذاری فونداسیون

کاور بتن: در هنگام میلگرد گذاری، باید فاصله ی مشخصی بین میلگرد و سطح بتن (کاور بتن) رعایت شود. مقدار کاور بتن بر اساس نوع و اهمیت سازه، نوع بتن و قطر میلگرد تعیین می شود.

خم میلگرد: برای بهبود عملکرد و  ایجاد  اتصال بهتر بین میلگرد و بتن،  معمولا سر و ته میلگردها به صورت ۹۰ درجه خم می شوند.

کنترل کیفی:  پس از اتمام میلگرد گذاری، باید توسط مهندس ناظر و یا بازرس کنترل کیفیت، صحت و دقت  قرارگیری میلگردها،  اتصالات و کاور بتن بررسی شود.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد ذوب آهن کلیک نمایید.

نتیجه گیری

میلگرد گذاری فونداسیون یکی از مراحل حساس و مهم در اجرای ساختمان است.  رعایت دقیق  مراحل ذکر شده در این مقاله، استفاده از  میلگردهای با کیفیت و اجرای صحیح اتصالات،  نقش مهمی در استحکام و دوام سازه دارد.  به همین دلیل  باید این مرحله توسط افراد با تجربه و  با نظارت مهندس ناظر انجام شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا