logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

کاربرد پروفیل

کاربرد پروفیل

پروفیل های سازه ای، دایره ای و مستطیلی، از نظر کشش، خمش و پیچش خواص بسیار خوبی برای مقاومت در برابر بارهای ساکن دارند. آنها می توانند مزایای اقتصادی خوبی داشته باشند. پروفیل به دلیل خواص و شکلی که دارد در طیف وسیعی از صنایع و کاربرد ها استفاده می شود. گاهی از پروفیل ها برای زیبایی ظاهری و خصوصیات هندسی استفاده می شود.

انواع کاربرد های پروفیل

استفاده پروفیل در ساخت سازه ها

بطور ویژه از پروفیل ها در ساخت ستون ها استفاده می شود. برای مثال تیر های مشبک نقش ستون های اصلی سازه و پروفیل های قوطی نقش فریم های سقف ایفا می کنند. در معماری مدرن از پروفیل در دیگر موارد از جمله در زیبایی ظاهر سازه استفاده می شود. امروزه، بسیاری از سازه های لوله ای را می توان در ایستگاه های راه آهن مشاهده کرد. از قوطی ها در پشت بام ها، استادیوم ها و راهرو ها استفاده می شود.

استفاده پروفیل در ساخت پل ها

همانطور که اشاره شد پروفیل ها هم به دلیل زیبایی ظاهری و هم به دلیل کاربرد فراوان در موارد بسیاری کاربرد دارند. ساخت پل ها نیز یکی دیگر از این موارد است که پل معروف فورث یکی از نمونه های بارز پل های ساخته شده با پروفیل قوطی می باشد.

استفاده پروفیل در سد ها و حائل ها

ویژگی های زیادی منجربه استفاده پروفیل ها در ساخت سازه های هیدرولیکی می شود.یکی از این سازه ها سد ها و حائل ها هستند. با توجه به محدودیت های محیطی و نگهداری و حفظ سازه های هیدرولیکی و با توجه به قیمت بالای آنها دوام آنها حائز اهمیت می باشد. پروفیل های قوطی حساسیت کمتری در برابر خوردگی دارند و نیز دارای ضریب کشش کمتری می باشد که باعث نیروی وارده کمتری در اثر بارگذاری موج می شود.

 

پروفیل

 

استفاده پروفیل در سازه های ساحلی

بیشتر سازه های ساحلی از پروفیل های گرد (لوله ها) ساخته می شوند. برای تقویت سازه هایی همچون برج های ساحلی برای تحمل فشار موج های ساحل و نیز برخی دلایل دیگر از لوله های استفاده می شود. پروفیل ها برای ساخت برج ها، پایه ها، سازه های مورب ، جرثقیل ها، تکیه گاه ها، پل ها، سازه های پشتیبانی عرشه هلیکوپتر و بیشتر در سازه های ثانویه مختلف مانند پله ها، نردبان ها استفاده می شوند.

استفاده پروفیل در ساخت برج ها و دکل ها

با در نظر گرفتن عوامل محیطی مثل باد، حفاظت در برابر خوردگی و ظاهر معماری، شکی نیست که پروفیل ها انتخاب مناسبی هستند. در بسیاری از کشورها، دکل های انتقال برق با اتصالات پیچی ساده و مقاطع زاویه ای ساخته شده اند. امروزه ظاهر معماری اهمیت بیشتری پیدا کرده و با توجه به محدودیت های زیست محیطی، حفاظت و نگهداری و عوامل دیگر همچون اینها باعث ده پروفیل ها یا مقاطع توو خالی ساخته شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا