logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

پروفیل چیست + کاربرد و ویژگی پروفیل ها

پروفیل چیست حامی آلیاژ آسیا

پروفیل ها به دلیل نسبت استحکام به وزن بهتری که نسبت به مقاطع توپر فولاد و بتن و محصولات چوبی دارد مورد توجه هستند و در ساخت و ساز منجر به ساخت سازه های سبک وزن می شوند که از نظر زیبایی هم مورد استفاده قرار میگیرد. درصورت تمایل، میتوانید از صفحه قیمت پروفیل سبک بازدید نمایید.

درباره پخش ویدیو ویدیو پروفیل قسمت اول

پروفیل که در زبان لاتین از آن با نام profile یاد می شود به مقطعی اطلاق می شود که دارای سطح مقطع ثابت ولی در طول زیاد می باشد. به طور کلی پروفیل یک مقطع فولادی یا آهنی تو خالی است که در اشکال مختلفی همچون مربع, مستطیل و دایره تولید می شوند. پروفیل ها بخاطر شکل تو خالی که دارند از نسبت استحکام به وزن بالایی برخوردار می باشند و به طور کلی به دو دسته ی پروفیل صنعتی و ساختمانی تقسیم می شوند.

درباره پخش ویدیو ویدیو پروفیل قسمت دوم

پروفیل ها کاربرد گسترده و متنوعی دارند. به عنوان مثال، در سازه ­های نمادین مانند چشم لندن، استادیوم امارات و غیره استفاده شده ­اند. همچنین، آنها برای کاربرد های روزمره مانند وسایل نقلیه، نرده ها به کار برده می شوند.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل اهواز کلیک نمایید.

فولاد نسبت استحکام به وزن بالایی دارد، به این معنی که مواد کمتری مورد نیاز است. این امر باعث کاهش هزینه می ­شود و فولاد را به یکی از ارزان ترین گزینه های ساخت و ساز تبدیل می­کند. این پروفیل ها را با نام ­های پروفیل، قوطی و لوله نیز میشناسند.

شکل­ های زیر نحوه تولید مقاطع توخالی یا پروفیل را با سطح مقاطع متفاوت نشان میدهد:

طراحی یک فرآیند تعاملی بین الزامات کاربردی و معماری و استحکام و جنبه های ساخت است. در یک طراحی خوب، تمام این جنبه ها باید به طور متعادل در نظر گرفته شوند.

با توجه به ویژگی های خاص پروفیل و اتصالات آنها، در اینجا از اهمیت بیشتری نسبت به سازه های فولادی پروفیل های باز برخوردار است. بنابراین طراح باید از جنبه های مختلف مقاطع توخالی آگاه باشد.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل ۴۰ در ۸۰ کلیک نمایید.

خواص عالی شکل لوله ای برای مدت طولانی شناخته شده است. یعنی از دوران باستان نمونه ­های خوبی را میتوان بررسی کرد. یک نمونه برجسته از طراحی پل، پل Firth of Forth در اسکاتلند (1890) با دهانه آزاد 521 متر است که در شکل 1.3 نشان داده شده است.

این پل از پروفیل هایی که از صفحات نورد که به یکدیگر پرچ شده‌اند ساخته شده است، زیرا روش‌ های دیگر ساخت در آن زمان برای این ابعاد در دسترس نبود.

انواع طراحی­ پروفیل ها برای کاربرد های مختلف

پروفیل های سازه­ای  (SHS)

پروفیل های دایره ای  (CHS)

پروفیل های مستطیلی (RHS)

نحوه ساخت پروفیل 

ساخت پروفیل

پروفیل ها را می توان بدون درز یا جوش داده شده تولید کرد. پروفیل ها بدون درز در دو مرحله ساخته می شوند، مرحله اول شامل سوراخ کردن یک شمش و مرحله دوم شامل کشیدن این شمش توخالی به یک لوله تمام شده است. پس از این فرآیند، لوله می تواند از دستگاه نورد تنظیم عبور کند تا قطر مورد نیاز را به آن بدهد.

امروزه پروفیل های جوشی با جوش طولی عمدتاً با فرآیند های جوشکاری مقاومت الکتریکی یا با فرآیند جوش القایی ساخته می شوند که در شکل 1.12 نشان داده شده است.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

 

یک نوار یا صفحه توسط غلتک ها به شکل استوانه ای شکل می گیرد و به صورت طولی جوش داده می شود. لبه ها گرم می شوند به عنوان مثال. توسط مقاومت الکتریکی غلتک ها لبه ها را به هم فشار می دهند و در نتیجه جوش تحت فشار ایجاد می شود. قسمت بیرونی جوش بلافاصله پس از جوشکاری بریده می شود.

خواص مقاطع توخالی(پروفیل)

مقاطع توخالی از معمولا از فولاد ساخته می شوند که برای سایر مقاطع فولادی استفاده می شود، بنابراین در خواص مکانیکی که در استاندارد اورده شده است تفاوتی وجود ندارد.

مقاطع شکل‌ دهی سرد و جوش داده شده در EN 10219-1 BS آورده شده‌اند همانطور که گفته شد، الزامات EN 10210-1 و EN 10219-1 تقریباً یکسان هستند.

جهت اطلاع از قیمت قوطی ۳×۳ کلیک نمایید.

پروفیل ها را می توان با فولاد های خاص نیز تولید کرد، به عنوان مثال. فولاد با استحکام بالا، استحکام تسلیم تا 690 نیوتن بر میلی‌متر مربع یا بیشتر، فولاد های هوازدگی و فولاد با ترکیبات شیمیایی بهبود یافته یا خاص و غیره.

درباره پخش ویدیو پروفیل کنگره دار فولاد حامیران

به طور کلی، طراحی اعضا بر اساس استحکام تسلیم است، زیرا سازه تحت بار ممکن است تغییر شکل بدهد. در سازه های استاتیکی نامعین، تسلیم اعضا یا تسلیم شدن در مکان های خاص، توزیع مجدد بارها را فراهم می کند.

در این صورت ظرفیت تغییر شکل یا ظرفیت چرخش کافی مورد نیاز است. به عنوان مثال. یک عضو کششی ساخته شده از فولاد انعطاف پذیر می تواند شکننده باشد اگر سطح مقطع خاصی ضعیف شود، به عنوان مثال. توسط سوراخ ها به گونه ای که این مقطع قبل از تسلیم کل عضو از بین برود. بنابراین لازم است که ابتدا تسلیم اتفاق بیفتد.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل ساختمانی کلیک نمایید.

این نشان می دهد که نسبت تسلیم به مقاومت کششی نهایی نیز مهم است، به ویژه برای سازه هایی با توزیع تنش بسیار غیر یکنواخت، که وضعیتی است که در لوله ها رخ می دهد.

ابعاد و خواص مقطعی مقاطع توخالی سازه در استانداردهای ISO ISO 657-14  و ISO 4019 برای مقاطع توخالی سازه‌ای با فرم گرم و سرد به ترتیب آورده شده است.

جهت اطلاع از پروفیل درب و پنجره کلیک نمایید.

استانداردهای ملی مختلفی در دسترس هستند که ممکن است شامل این اندازه ها و اندازه های دیگر باشد. در اروپا دو استاندارد قابل اجرا عبارتند از” EN 10210 مقاطع توخالی سازه ای گرم ساخته شده از فولادهای سازه ای غیر آلیاژی و ریزدانه ” و” EN 10219-2 مقاطع توخالی ساختاری جوش داده شده سرد از آلیاژ غیر آلیاژی “.

اکثر سازندگان مقاطع توخالی ساختاری تمام اندازه های نشان داده شده در این استانداردها را تولید نمی کنند. همچنین لازم به ذکر است که سایزهای دیگری که در این استانداردها گنجانده نشده اند، ممکن است توسط برخی از تولیدکنندگان تولید شوند.

تلورانس ها در ابعاد و شکل در ISO 657-14 و ISO 4019 به ترتیب برای مقاطع دایره ای و مستطیلی (شامل مربع) آورده شده است. مجدداً، استانداردهای ملی مختلفی نیز قابل اجرا هستند و ممکن است دارای تلورانس‌های مشابه باشند یا نباشند.

جهت اطلاع از قیمت قوطی پروفیل 2 * 4 کلیک نمایید.

در اروپا، تلورانس ها در EN 10210-2 و EN 10219-2 به ترتیب برای بخش های گرم و سرد شکل می گیرند، به جداول 2.5a و 2.5b مراجعه کنید. اکثر تلورانس های ارائه شده در EN 10219-2 مانند EN 10210-2 است.

به دلیل تحمل جرم و طول اضافی، ممکن است تغییرات قابل توجهی بین استانداردهای ملی مختلف رخ دهد.

اگرچه بخش‌ های پروفیل های لوله، مربعی و مستطیلی شکلی هستند که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند. اشکال دیگر هم گاهی تولید می شوند.

پیشنهاد مطالعه:

در این مقاله با پروفیل آشنایی پیدا کردید، در ادامه پیشنهاد می شود مقالات انواع پروفیل، کاربرد پروفیل، جدول اشتال قوطی چیست و راهنمای خرید پروفیل از بازار آهن شادآباد را نیز مطالعه بفرمایید تا اطلاعات جامع تری از این محصول بدست آورید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا