logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ورق استیل چیست و انواع و کاربرد ورق استیل

ورق استیل چیست و انواع و کاربرد ورق استیل

در این مقاله قرار است در مورد ورق استیل چیست و انواع و کاربرد ورق استیل در صنعت صحبت کنیم، ورق های فولادی ضد زنگ یا همان ورق استیل یک جزء اساسی در صنایع مدرن می باشد که تطبیق پذیری، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی خوبی را ارائه می دهند و میزان درصد کربن در ترکیبات شیمیایی ورق استیل ( ورق های فولادی ضد زنگ) پایین بوده، به همین خاطر مقاومت به سایش بسیار کمی دارند و به راحتی در برابر اکسیژن و رطوبت هوا واکنش می دهند.

در این راهنمای جامع، به ورق های فولادی ضد زنگ می پردازیم و انواع، خواص، کاربردها و مزایای آنها را بررسی می کنیم. از فولاد زنگ نزن آستنیتی در همه جا تا اشکال تخصصی، هدف این مقاله ارائه یک درک عمیق از انواع و کاربرد ورق استیل یا ( ورق های فولادی زنگ نزن) ، ویژگی های آنها و نقش آنها در بخش های مختلف است.برای اطلاع از قیمت ورق استیل کلیک کنید.

ورق استیل چیست ؟

ورق های فولادی ضد زنگ ( ورق استیل ) یک ماده حیاتی است که زیربنای بسیاری از صنایع مدرن است. ترکیب منحصر به فرد آنها از خواص، از جمله مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و تطبیق پذیری، آنها را در کاربردهای مختلف از هوافضا تا تولید مواد غذایی ضروری ساخته است.

این ورق ها عموما با نام ورق استیل بگیر و استیل نگیر شناخته می شوند. استیل نگیر به ورق هایی می گویند که خاصیت جذب آهنربا را نداشته باشند. فولاد های پرکاربرد ورق استیل 304 و  ورق استیل 316 نیز به دلیل داشتن درصد قابل توجهی از کروم، خاصیت مغناطیسی نداشته و در دسته استیل های نگیر جای می گیرند.

درباره پخش ویدیو ورق استیل 304 قسمت اول

انواع ورق استیل و گرید های آن

انواع ورق استیل ( فولاد ضد زنگ )  به دلیل استحکام، زیبایی و مقاومت در برابر خوردگی شناخته شده است ولی با این حال، همه فولاد های ضد زنگ یکسان نیستند. این فولادهای آلیاژی در پنج خانواده مجزا و حدود 150 گرید مختلف وجود دارد.

به زبان ساده، فولاد ضد زنگ یا ورق استیل جزو آلیاژهای فولادی است که حاوی حداقل 10.5 درصد کروم در ترکیب عناصر باشد. عناصر دیگر می توانند شامل نیکل، مولیبدن یا تیتانیوم باشند تا ویژگی خاصی از آلیاژ را تقویت کنند. به عنوان مثال، افزودن مولیبدن مقاومت به خوردگی فولاد ضد زنگ را افزایش می دهد و آلیاژ را از فولاد ضد زنگ 304 به فولاد ضد زنگ 316 تغییر می دهد.

ورق استیل (فولاد ضد زنگ) را می توان در پنج نوع مختلف طبقه بندی کرد: آستنیتی، فریتی، مارتنزیتی، دوبلکس (آستنیتی-فریتی)، یا بارشی. هر یک از این انواع را می توان به گریدهای فولاد ضد زنگ تقسیم کرد. هر درجه دارای سطح متفاوتی از کیفیت، دوام و مقاومت در برابر دما است.

یکی از راه های تشخیص ورق های استیل یا فولاد های زنگ نزن از دیگر ورق ها، عدم جذب آهنربا و عدم داشتن خاصیت مغناطیسی است، اگر ورق مورد نظر آهن را جذب نکند حتما در گروه زنگ نزن ها می باشد.

آستنیتی

رایج ترین گرید های  ورق استیل از جمله گرید های 304 و 316،  در این طبقه بندی قرار دارند. این نوع فولاد حاوی 16-26 درصد کروم و تا 35 درصد نیکل است. به طور معمول، فولاد زنگ نزن آستنیتی دارای بالاترین مقاومت در برابر خوردگی است و با عملیات حرارتی سخت نمی شود. این خانواده از فولاد ضد زنگ نیز غیر مغناطیسی، سخت و انعطاف پذیر است.

رایج ترین نوع فولاد آستنیتی گرید 304 است که گاهی اوقات 18/8 نامیده می شود زیرا حاوی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است. فولادهای آستنیتی معمولاً در صنایع هوافضا و صنایع غذایی استفاده می شوند.

به طور کلی، خواص فیزیکی فولاد آستنیتی مشابه فولادهای فریتی و مارتنزیتی است. این ترکیب شیمیایی است که متفاوت است.

فریتی

 ورق فریتی دارای محتوای کربن کم، کمتر از 0.2٪ هستند که باعث می‌شود آنها با عملیات حرارتی سخت شوند. آنها فقط با کار سرد سخت سخت می شوند. در نتیجه توانایی ضد خوردگی کمتری نسبت به فولادهای آستنیتی دارند. فولادهای فریتی استاندارد حاوی 10.5-27٪ کروم و بدون نیکل هستند. محبوب ترین گریدهای فولاد ضد زنگ فریتی عبارتند از 409، 430، 439 و 441. فولاد فریتی معمولاً برای کاربردهای معماری و تزئینات خودکار استفاده می شود.

مارتنزیتی

ورق های مارتنزیتی که معمولاً حاوی 11.5-18٪ کروم و 1.2٪ کربن (و گاهی اوقات نیکل نیز هستند)، با عملیات حرارتی سخت می شوند. محکم و انعطاف پذیر، این فولادها همچنین مغناطیسی هستند و مقاومت خوردگی متوسطی دارند. آنها اغلب در گرید های 400 ظاهر می شوند. فولاد مارتنزیتی در کارد و چنگال، آچار، توربین و ابزار جراحی ظاهر می شود.

آستنیتی-فریتی (دوبلکس)

فولادهای دوبلکس با ترکیب یکسان فولادهای زنگ نزن آستنیتی و فریتی، حاوی 21-27٪ کروم، 1.35-8٪ نیکل، 0.05-3٪ مس و 0.05-5٪ مولیبدن هستند. ترکیب عناصر فولادهای دوبلکس را قوی تر از فولاد آستنیتی یا فریتی به خودی خود می کند. در نتیجه، فولاد دوبلکس اغلب در پردازش شیمیایی و در ساخت مخازن ذخیره سازی و ظروف حمل مواد شیمیایی استفاده می شود.

درباره پخش ویدیو ورق استیل 304قسمت دوم

ورق استیل مشبک:

در برخی از موارد بنا به درخواست مشتری ورق های استیل  در فولاد حامیران به صورت مشبک و یا پانچ تولید می شوند، بهتر است بدانید مشبک کردن تغییری در ساختار و ویژگی های ورق استیل به وجود نمی آورد و تنها شکل ظاهری آن تغییر می یابد. این ورق ها عموما در قالب بندی مواد غذایی و در صنایع پرورش ماهی استفاده می گردند.

ورق استیل طرحدار:

ورق استیل طرحدار از ورق استیل نگیر 304، در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شود. این ورق ها به عنوان روکش درب و کابین آسانسور، کابینت، نمای داخلی ساختمان و… مورد استفاده قرار می گیرد.برای اطلاعات بیشتر درمورد انواع ورق استیل 304 کلیک کنید.

ورق استیل آینه ای:

در ساخت ورق های استیل آینه ای از آلیاژهای پرکاربردی چون ورق های استیل نگیر 304 و 316 استفاده می شود. به طور کلی این ورق ها در دو نوع طلایی و نقره ای تولید می گردند و در مواردی چون صنایع غذایی، محیط آزمایشگاهی، صنعت دکوراسیون داخلی، صنایع ساختمانی و غیره کاربرد دارند.

تفاوت بین ورق های استیل

خانواده ورق استیل (فولاد ضد زنگ) با نسبت عناصر تشکیل دهنده آلیاژی تعیین می شود. در مقابل، گریدها، ویژگی‌ های نوع فولاد، مانند چقرمگی، مغناطیس و مقاومت در برابر خوردگی را توصیف می‌کنند.

یکی از رایج ترین سیستم های گرید بندی مورد استفاده از موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) می آید. این سازمان از یک سیستم سه رقمی برای دسته بندی فولاد ضد زنگ استفاده می کند. به عنوان مثال، وقتی متالوژیست ها و کارگران فلزی در مورد گریدهای 304 و 316 صحبت می کنند، از مدل گرید بندی AISI استفاده می کنند.

جدول انواع استیل

گرید خواص کاربرد مقایسه ی گرید ها
302 استیل آستنیتی استحکام و سختی و مقاومت در برابر خوردگی. صنایع غذایی و بهداشتی دارای کربن بالاتر و استحکام بیشتری نسبت به فولاد 304 می باشد.
303 استیل آستنیتی ماشینکاری خوب دارد که با اضافه شدن گوگرد یا سیلیسیم این قابلیت را دارد اما نسبت به فولاد 304 مقاومت در برابر خوردگی کمتری دارد. ساخت بوشن ها پیچ و مهره ها صنایع هوایی و چرخ دنده ها بهترین ماشینکاری را در بین فولاد های آستنیتی را دارد اما مقاومت به خوردگی کمی نسبت به فولاد 304 دارد.
304 304L 304H فولاد ضد زنگ آستنیتی نگیر در شرایط آنیل شده کمی بگیر در هنگام کار سرد مقاومت در برابر خوردگی عالی اما حساس به خوردگی حفره ای در کلرید گرم چقرمگی عالی معماری، فرآوری مواد غذایی، آشپزخانه های صنعتی و خانگی مقرون به صرفه تر از گرید 316
316 316L 316H خواص مکانیکی و فیزیکی مشابه درجه 304 اما خوردگی حفره ای بیشتری دارد مقاومت به ویژه در محیط کلرید نگیر اغلب به عنوان گرید دریایی شناخته می شوند. اجزای معماری برای کاربردهای دریایی، مواد غذایی   مقاومت در برابر خوردگی بیشتر از گریدهای 302 و 304

نتیجه 

در نتیجه، ورق های استیل (فولادی ضد زنگ) مثلا ورق روغنی ، ورق سیاه ، ورق آهن 10 میل برای عملکرد صنایع و کاربردهای مختلف ضروری هستند. خواص و انواع آنها نیازهای گسترده ای را برآورده می کند و درک این تغییرات برای انتخاب ورق فولاد ضد زنگ مناسب برای هر هدفی حیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا