logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع تورچ جوشکاری

انواع تورچ جوشکاری

صنعت ساخت و ساز از تجهیزات و تجهیزات تخصصی برای فرآیندهای خاص استفاده می کند. یکی از نمونه‌های انواع تورچ جوشکاری می باشد. که فرآیندی است که شامل اتصال دو قطعه فلز به یکدیگر با استفاده از گرمای شدید است. به طور طبیعی، فرآیندهای جوشکاری خطرناک هستند و به تجهیزات تخصصی مانند تورچ  جوشکاری نیاز دارند.

همانطور که از نام آن پیداست، تورچ جوشکاری ابزاری است که شعله ای با دمای بالا تولید می کند تا دو قطعه فلز را ذوب کرده و به یکدیگر متصل کند. انرژی آن معمولاً توسط یک مخلوط سوخت اکسی استیلن تامین می شود و شامل یک دسته و نازل است که به یک سیلندر سوخت و اکسیژن متصل است. جوشکار شعله را با دستکاری دستگیره های روی دسته برای تنظیم مخلوط سوخت و اکسیژن کنترل می کند و همچنین برای برش فلز به اشکال دلخواه استفاده می شود. با این حال، همه تورچ های جوشکاری یکسان نیستند، و در حالی که همه آنها برای ذوب و ذوب فلزات استفاده می شوند، همه آنها متفاوت عمل می کنند. تعداد کمی از مردم می دانند که چگونه کار می کنند، بنابراین در این مقاله به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

تورچ

انواع تورچ جوشکاری

تورچ های جوشکاری با برق یا گاز تغذیه می شوند. جوشکاری الکتریکی نیاز به تورچ خاصی دارد که جریان الکتریکی را قادر می سازد از الکترود عبور کرده و به ناحیه جوش هدایت شود. تورچ های جوشکاری گاز برای هدایت شعله و مدیریت جریان مخلوط گازهای مختلف طراحی شده اند. انواع مختلفی از تورچ ها برای رفع نیازهای جوشکاری یا برش کاری خاص ساخته می شوند.

با در نظر گرفتن این موضوع، تورچ های جوشکاری در دسته بندی های زیر قرار می گیرند:

تورچ های فشار مثبت

تورچ های جوشکاری انژکتوری

تورچ های جوشکاری با فشار مثبت چگونه کار می کنند

تورچ های جوشکاری فشار مثبت که به عنوان تورچ های جوشکاری فشار مساوی یا فشار متوسط نیز شناخته می شوند، نوعی تورچ جوشکاری هستند که نیاز به تامین اکسیژن و گاز سوخت دارند. گازها در یک محفظه مخلوط شده و با فشار از نوک تورچ خارج می شوند. بدنه تورچ از یک بدنه فلزی، یک شیر دستی، یک محفظه اختلاط و یک نوک تشکیل شده است. شیر دستی گاز را روشن یا خاموش می کند، در حالی که دسته مقدار گاز مصرفی را کنترل می کند. سپس گاز در انتهای نوک مشتعل شده و شعله ای تولید می کند که می توان از آن برای جوشکاری استفاده کرد.

تورچ جوشکاری انژکتوری

تورچ
تورچ های جوشکاری انژکتوری شبیه تورچ های مثبت در بیرون هستند، اما مکانیسم داخلی آنها متفاوت است. قابل توجه ترین تفاوت این است که تورچ های انژکتوری می توانند فشار گاز استیلن را تنظیم کنند، کاری که تورچ های مثبت نمی توانند انجام دهند.

تورچ انژکتوری از فشار اکسیژن بالاتری نسبت به تورچ جوش مثبت سنتی استفاده می کند. این به بیرون کشیدن باقیمانده از سیلندر کمک می کند که منجر به ضایعات کمتر و خروجی بهتر می شود. تورچ  همچنین الکترود جوش را به داخل قوس هدایت می کند و از ناحیه قوس محافظت می کند تا نیروی جوش را به الکترود هدایت کند.

همچنین شایان ذکر است که تورچ های جوشکاری انژکتوری مختلفی وجود دارد، از جمله:

تورچ جوشکاری لوله مسی

تورچ جوش لوله مسی ابزاری تخصصی است که برای اتصال دقیق و کارآمد لوله های مسی در کاربردهای مختلف لوله کشی و تهویه مطبوع طراحی شده است. این تورچ از اصول اکسی استیلن یا سایر گازهای سوختی برای تولید شعله با دمای بالا استفاده می کند و گرمایش کنترل شده بخش های لوله مسی را امکان پذیر می کند. مشعل معمولاً از یک دسته با کنترل های ارگونومیک، یک سوپاپ سوخت و یک سیستم جرقه زنی تشکیل شده است. جوشکارها می توانند شدت و اندازه شعله را برای رسیدن به دمای مطلوب برای لحیم کاری یا لحیم کاری مناسب لوله های مسی تنظیم کنند. مشعل جوشکاری لوله مسی نقش مهمی در اطمینان از اتصالات ایمن و بدون نشتی ایفا می کند و به یکپارچگی و طول عمر کلی سیستم های لوله کشی و گرمایش کمک می کند. تکنسین‌های ماهر و لوله‌کش‌ها به دلیل دقت و تطبیق‌پذیری آن در کار با لوله‌های مسی، یک ماده متداول در صنعت ساختمان، به این ابزار تخصصی تکیه می‌کنند.

تورچ های لحیم کاری

لحیم کاری به اتصال دو یا چند قطعه فلز به یکدیگر از طریق ذوب و جاری کردن یک فلز پرکننده در محل اتصال است. فلز پرکننده دارای دمای ذوب پایین‌ تر از فلزات در حال اتصال است و به آن اجازه می‌دهد تا جریان داشته باشد و شکاف بین آنها را پر کند. از حرارت تورچ برای ذوب فلز پرکننده، سخت شدن و چسباندن دو قطعه به یکدیگر استفاده می شود.

لحیم کاری روش دقیقی برای اتصال فلزات یا غیرفلزات مختلف به یکدیگر ارائه می دهد. این کار با استفاده از یک تورچ مخصوص انجام می شود که اتصال پایه را ذوب نمی کند و آن را کمتر در معرض آسیب حرارتی قرار می دهد. نتیجه لحیم کاری یک اتصال قوی و تمیز است که به هیچ کار تکمیلی اضافی نیاز ندارد. با این حال، کاربر باید از گرمای تولید شده در طول فرآیند آگاه باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیبی به مفصل وارد نشده است.

تورچ های گاز مپ

این تورچ یک جایگزین آسان برای شعله استیلن است. این ماده از متیل استیلن پروپادین پروپان به معنای “گاز MAPP” تشکیل شده است. این تورچ گاز گزینه ای عالی برای کسانی است که خواهان شعله ای مطمئن و آسان برای استفاده هستند.

تورچ دستی
این تورچ از نوع خاصی از گاز استفاده می کند که به صورت مایع و گاز بی رنگ است. این گاز شعله ای تولید می کند که برای جوشکاری نامناسب است اما اغلب برای برش زیر آب استفاده می شود زیرا به فشار گاز بالا نیاز دارد. با این وجود، فرآیند برش سریع، ایمن است و در صورت ترکیب با هوا برای لحیم کاری و لحیم کاری استفاده می شود. این تورچ عمدتاً برای کارهای لوله کشی و ساخت یخچال استفاده می شود.

تورچ جوش اکسی استیلن

تورچ های اکسی سوخت نوعی ابزار هستند که برای جوشکاری و برش فلزات استفاده می شود. آنها از مخلوطی از اکسیژن و گازهای سوختی برای تولید شعله ای با دمای 3480 درجه سانتیگراد استفاده می کنند. این شعله برای جوشکاری و برش فلزات استفاده می شود و تنها تورچ است که می تواند فولاد را برش دهد.

تورچ اکسی استیلن در بسیاری از صنایع برای پالایش یا شکل دادن به مواد مختلف استفاده می شود. اغلب در تولید جواهرات، تعمیر خودرو و جوشکاری فلزات استفاده می شود. از تورچ برای صیقل دادن شیشه و شل کردن پیچ های گیر کرده استفاده می شود. همچنین ابزار ارزشمندی برای جوش دادن فلزات مختلف به یکدیگر است.

تورچ های پروپان

تورچ های پروپان که به عنوان تورچ های سوخت هوا نیز شناخته می شوند، یک ابزار جوشکاری عالی هستند زیرا از مخلوطی از پروپان و اکسیژن سوخته برای ایجاد شعله داغ و قابل اشتعال لازم برای جوشکاری استفاده می کنند.

تورچ های پروپان ابزار مناسبی برای مقابله با هر کاری هستند که نیاز به ذوب، ذوب یا گرم کردن دارند. به طور خاص، تورچ های پروپان برای کارهایی مانند ذوب برف و یخ، از بین بردن علائم و رنگ پارکینگ، ذوب لوله های یخ زده، پیش گرمایش فلزات برای جوشکاری یا برندسازی، یا ذوب قیر و آسفالت استفاده می شود.

نتیجه

تورچ های جوشکاری تجهیزات همه کاره ای هستند که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که همه تورچ های جوشکاری یکسان نیستند، اما هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را برای کارهای مختلف مناسب می کند. تنها چیزی که مهم است انتخاب تورچ مناسب برای کاری است که می خواهید انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا