logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

میلگرد لنگر منفی چیست

میلگرد لنگر منفی

یک میلگرد لنگر منفی در قسمت بالایی یک تیر بتنی برای مقاومت در برابر نیروهای کششی قرار می گیرد. اساساً هدف این تقویت کننده کاهش نیروی کششی ایجاد شده توسط میلگرد منفی است. پرداختن به این نیروی کششی نیز به جلوگیری از ایجاد ترک در بتن کمک می کند.

میلگرد لنگر منفی

میلگرد لنگر منفی زمانی که باری بر روی سقف قرار می‌گیرد، این بار از طریق تیرچه‌ها به تیر انتقال می‌یابد و باعث پیچش در تیر می‌شود، به ویژه که تیر کناری است و تنها از یک سو تیرچه‌ها حمایت می‌کند. این پیچش بیشتر می شود.

با داشتن این اتصالات، لنگر منفی در قسمت بالای تیر و سقف ایجاد می‌شوند. برای تحمل این بار منفی، باید انجام شود تا مقاومت خمشی تکیه‌گاه‌ها در برابر این نیرو افزایش یابد.

بنابراین، برای تحمل این بار منفی، از آرماتورهای منفی استفاده می شود. به عبارت دیگر، آرماتورهایی با خاصیت منفی برای جبران این میلگرد لنگر منفی و تاثیرات آن بر روی تیرها می‌شود.

با این فرض که تکیه‌گاه‌ها به صورت ساده فرض شده‌اند، آرماتورها یا عصایی‌ها در نقاط تکیه‌گاه‌ها برای هر تیرچه قرار می‌گیرند تا نیروها و لنگرهای منفی موجود در سازه را بهبود بخشند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد کلیک نمایید.

کاربرد میلگرد لنگر منفی

جلوگیری از ایجاد ترک در محل تکیه‌گاه تیر

کاهش خیز سقف و دامنه ارتعاشات

کاهش نیروی وارده به میلگردهای کششی

جلوگیری از انهدام سقف در هنگام گسیختگی

 

میلگرد

 

نحوه محاسبه قطر و طول میلگرد لنگر منفی

این اقدام برای افزایش مقاومت و تحمل لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های ساده تیرچه‌ها است. آرماتورهای منفی با مساحت مقطع ۱۵ درصد بیشتر از سطح مقطع میلگرد کششی وسط دهانه تیرچه بر روی تکیه‌گاه اضافه می‌شوند.

این میلگردها حداقل به مقدار 1/5 دهانه آزاد از تکیه‌گاه به سمت دهانه تیرچه ادامه پیدا می‌کنند، این اقدام باعث افزایش مقاومت و پایداری در نقاط تکیه‌گاه می‌شود و اثرات تغییر نیرو از بار سقف را تا حد زیادی تعدیل می‌کند.

مراحل اجرای میلگرد لنگر منفی

تعیین ویژگی‌ها:

ابتدا باید اندازه، قطر، و طول میلگردهای ممانعت را بر اساس شرایط ساختار و تحلیل تعیین کرد. سطح مقطع این میلگردها باید حداقل 0.15 برابر سطح مقطع آرماتورهای کششی باشد و طول آن باید به اندازه یک پنجم دهانه تیرچه باشد.

برش و کار:

میلگردها باید به ترتیب مشخص شوند برش خورده تا به شکل و خم کاری برای نصب در تیرها برسند.

جهت اطلاع از میلگرد st52 کلیک نمایید.

 

نصب و بسته‌بندی:

پروفیل ساختمانی میلگرد لنگر منفی با استفاده از سیم آرماتوربندی بر روی میلگردهای بالای تیرچه نصب می‌شوند و به شکلی که در زمان بتن ریزی جابجا نمی‌شوند، بسته می‌شوند.

نصب برای تیرچه های کناری:

برای تیرچه های کناری، میلگرد لنگر منفی با یک خم استاندارد نصب می شود و با یک سر خم روی تیرچه های کناری قرار می گیرد.

برای تیرچه های وسطی:

برای تیرچه های وسطی، از یک میلگرد سراسری استفاده می شود و روی میلگرد بالای تیرچه قرار می گیرد.

توجه به لحظه‌ نصب:

باید توجه کرد که نصب و بستن میلگردهای منفی قبل از بستن میلگردهای حرارتی سقف انجام شود. همچنین، طول میلگردهای منفی در تیرچه‌های باید با توجه به اندازه‌های دهانه‌ها و شرایط تعیین شده محاسبه و تعیین شود.

با توجه به این مراحل و توجه به جزئیات نصب، اجرای میلگردها می‌تواند به تقویت و افزایش مقاومت تیرچه‌ها در برابر منفی و نمره ترکیدگی در نقاط تکیه‌گاه کمک کند.

 

میلگرد لنگر

 

قطر میلگرد لنگر منفی

معمولاً از میلگرد با سایز های متفاوت مانند میلگرد 8، میلگرد 10، میلگرد 12، میلگرد 14، میلگرد 16، میلگرد 18 ، میلگرد 20 و میلگرد 22 به عنوان میلگرد لنگر منفی استفاده می شود.

برای اطلاع از قیمت میلگرد برند های مختلف از جمله میلگرد شاهین بناب ، میلگرد ابرکوه ، میلگرد ابهر ، میلگرد فایکو ، میلگرد ذوب آهن اصفهان ، میلگرد ظفربناب ، میلگرد شاهرود ، میلگرد ساده متین ، میلگرد میانه ، میلگرد زاگرس ، میلگرد آناهیتا گیلان ، میلگرد راد همدان ، میلگرد نیشابور ، میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد ، میلگرد هیربد زرندیه ، میلگرد اهواز ، میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین ، میلگرد پردیس آذربایجان و میلگرد آریان فولاد ، می توانید به قیمت انواع میلگرد مراجعه فرمایید.

ضوابط میلگرد لنگر منفی

محاسبه و موقعیت قرارگیری:

بر اساس مقدار ۱۵ درصد لنگر خمشی وسط دهانه تیرچه، این آرماتورها محاسبه و در محل تکیه‌گاه نصب می‌شوند. در صورتی که تکیه‌گاه میانی باشد، بیشترین لنگر خمشی دهانه‌ها به عنوان مرجع برای استفاده می‌شود.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد mo40 کلیک نمایید.

 

اندازه و انتخاب میلگرد:

اندازه میلگرد لنگر منفی معمولاً در اندازه های ۸، ۱۰، ۱۲ و ….  است. این میلگردها در قسمت بالای سقف بتنی و بین دو دهانه کنار هم استفاده می‌شوند.

حداقل طول:

حداقل طول میلگرد لنگر منفی باید به اندازه یک پنجم دهانه تیرچه باشد.

رعایت این ضوابط به مهندسان و کارگران در نصب و استفاده از میلگرد کمک می‌کند تا اثرات منفی از بارگذاری را به خوبی جذب کند و مقاومت تیرچه‌ها را در برابر این نیروها بهبود بخشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست، بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا