logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فرآیند کامل تولید ورق گالوانیزه در ایران

فرآیند کامل تولید ورق گالوانیزه در ایران

فرآیند کامل تولید ورق گالوانیزه در ایران شامل پوشش دادن آهن یا فولاد با یک لایه روی با غوطه ور کردن فلز در حمام روی مذاب در دمای حدود 450 درجه سانتیگراد (842 درجه فارنهایت) می شود. در طول فرآیند، یک پوشش متالورژیکی ایجاد می‌شود که از فولاد در برابر محیط‌های خشن، چه خارجی و چه داخلی محافظت می‌کند.

مطالعه پیشنهادی : انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها 

ورق گالوانیزه در کاربرد های گسترده ای استفاده می شود که در آن مقاومت در برابر خوردگی بدون هزینه فولاد ضد زنگ مورد نیاز است و می توان آن را با الگوی متبلور روی سطح (اغلب به نام اسپنگل) شناسایی کرد. از کاربرد ورق گالوانیزه می توان به مواردی همچون خودرو سازی و ساختمان و… اشاره کرد. از طرفی چگالی ورق گالوانیزه در انتخاب آن باید متناسب با کاربرد باشد چرا که یکی از عوامل تعیین وزن ورق چگالی آن است.

مراحل فرآیند تولید ورق گالوانیزه در ایران

  • تمیز کردن
  • غوطه وری در محلول فلاکس
  • غوطه وری فولاد در حمام روی مذاب

تمیز کردن

واکنش گالوانیزه فقط روی یک سطح تمیز شیمیایی رخ می دهد. مانند اکثر فرآیندهای پوشش روی ، راز دستیابی به یک پوشش با کیفیت خوب در آماده سازی سطح نهفته است.

قبل از گالوانیزه کردن، ضروری است که ورق عاری از چربی، خاک و رسوب باشد. این نوع آلودگی ها با فرآیندهای مختلفی از بین می روند و روش معمول این است که ابتدا با استفاده از محلول قلیایی یا اسیدی که جزء در آن غوطه ور می شود، چربی زدایی می شود. سپس برای جلوگیری از آلوده شدن بقیه مراحل، محصول را در آب سرد شستشو دهید.

فرآیند تولید ورق گالوانیزه

سپس ورق باید در دمای محیط در اسید هیدروکلریک غوطه ور می شود تا زنگ زدگی و رسوب آسیاب از بین برود. سرباره جوش، رنگ و گریس سنگین با این مراحل تمیز کردن پاک نمی شود و باید قبل از ارسال کار به گالوانیزه توسط سازنده پاک شود. پس از شستشوی بیشتر، اجزاء معمولاً تحت یک روش فلاکسینگ قرار می گیرند.

ورق گالوانیزه از جمله مواد ساختمانی پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها با استفاده از فرآیند گالوانیزه‌سازی به زنگ زدگی مقاوم تبدیل می‌شوند و از پوسیدگی محافظت می‌کنند.

یکی از موارد مهم در خرید ورق گالوانیزه، قیمت آن است. قیمت ورق گالوانیزه معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اندازه، ضخامت، بازار و کشور تولید کننده. در نهایت، در خرید ورق گالوانیزه، نیاز است که به قیمت روز ورق گالوانیزه دقت کرده و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنید تا از بهترین محصول با بهترین قیمت بهره‌مند شوید.”

روش فلاکس در فرآیند گالوانیزه چیست

این کار معمولاً با فرو بردن در محلول فلاکس انجام می شود.  معمولاً حدود 30٪ کلرید آمونیوم روی در حدود 65 تا 80 درجه سانتیگراد اعمال می شود. روش دیگر، برخی از کارخانه های گالوانیزه ممکن است با استفاده از یک پتو فلاکس در بالای حمام گالوانیزه کار کنند. عملیات شار آخرین آثار اکسید را از سطح حذف می کند و به روی مذاب اجازه می دهد تا فولاد را خیس کند.

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه کلیک نمایید.

 

فرآیند کامل تولید ورق گالوانیزه در ایران

هنگامی که ورق آهن یا فولاد تمیز در روی مذاب فرو می‌رود (که معمولاً در حدود 450 درجه سانتیگراد است) یک سری لایه‌های آلیاژ روی-آهن با واکنش متالورژیکی بین آهن و روی تشکیل می‌شود. سرعت اولیه واکنش بسیار سریع است و در حمام روی می توان ترکیب قابل توجهی را مشاهده کرد.

ضخامت اصلی پوشش در این دوره تشکیل می شود. پس از آن، واکنش کند می شود و ضخامت پوشش به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد، حتی اگر محصول برای مدت زمان طولانی تری در حمام باشد.

 

تولید ورق گالوانیزه

 

فرآیند گالوانیزه چقدر طول می کشد

یک زمان معمول غوطه وری حدود چهار یا پنج دقیقه است، اما برای اقلام سنگینی که اینرسی حرارتی بالایی دارند یا جایی که روی برای نفوذ به فضاهای داخلی لازم است، می تواند طولانی تر باشد.

پس از خروج از حمام گالوانیزه، یک لایه روی مذاب از بالای لایه آلیاژی خارج می شود. اغلب این خنک می شود تا ظاهر درخشان را داشته باشد.

 

عملیات پس از گالوانیزه

عملیات پس از گالوانیزه می تواند شامل کوئنچ در آب یا خنک کردن با هوا باشد. شرایط موجود در کارخانه گالوانیزه مانند دما، رطوبت و کیفیت هوا بر کیفیت پوشش گالوانیزه تاثیری ندارد.

در مقابل، اینها برای یک رنگ با کیفیت خوب برای فلز گالوانیزه بسیار مهم هستند . هیچ گونه عملیات پس از گالوانیزه لازم نیست و ممکن است از رنگ یا پوشش پودری برای زیبایی بیشتر یا محافظت بیشتر در مواردی که محیط بسیار خشن است استفاده شود. پوشش ‌های تبدیل شیمیایی و سایر سیستم ‌های مانع ممکن است برای به حداقل رساندن وقوع لکه ذخیره ‌سازی مرطوب اعمال شوند.

مطالعه پیشنهادی : آشنایی با ورق گالوانیزه 

 

گالوانیزه گرم چقدر طول می کشد

در صورت معقول، اکثر محصولات را می توان گالوانیزه گرم کرد و ظرف یک هفته به سازنده بازگرداند. یک چرخش معمولی، بسته به اندازه سفارش، سه روز است. پیچ و مهره های فولادی گالوانیزه در حال حاضر به طور گسترده ذخیره می شوند، اما توصیه می شود که سفارشات برای اتصال دهنده های گالوانیزه باید در اسرع وقت انجام شود.

جهت اطلاع از ورق سیاه گیلان کلیک نمایید.

 

اندازه محصولات گالوانیزه

فرآیند گالوانیزه گرم بسیار متنوع است و اقلام مختلف در اندازه‌های مختلف از پیچ و مهره گرفته تا بخش‌های ساختاری بلند قابل عملیات گالوانیزه هستند. فرآیند گالوانیزه گرم از پیچ و مهره گرفته تا محصولات بزرگتر، امکان گالوانیزه شدن تقریباً هر اندازه سازه را فراهم می کند.

 

ورق گالوانیزه

این محدوده، همراه با توانایی پیچ و مهره یا اشکال پیچیده، ظروف باز و بیشتر اقلام توخالی را می توان در یک عملیات گالوانیزه کرد، داخل و خارج برخی از تولیدات توخالی ممکن است فقط روی سطح بیرونی گالوانیزه شوند، با این حال، این نیاز به طرح‌ها و تکنیک‌های گالوانیزه خاصی دارد.

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه قطعات به صفحه مرتبط آن مراجعه کنید.

نحوه محافظت گالوانیزه از ورق

گالوانیزه کردن مانعی بین تمام سطوح فولادی داخلی و خارجی و محیط آنها ایجاد می کند. روی در سطح آهن یا فولاد خورده می شود و خود را فدای محافظت از آن ها می کند، از این رو گالوانیزه گرم این محافظت فداکارانه را فراهم می کند.

 

نتیجه‌گیری

فرآیند تولید ورق گالوانیزه در ایران، با مراحل دقیق و پیشرفته‌ای همچون آماده‌سازی و تمیزکاری ورق روغنی، غوطه‌وری در حمام روی مذاب، و اعمال پوشش‌های محافظ، منجر به تولید محصولی با کیفیت بالا و مقاومت بی‌نظیر در برابر خوردگی می‌شود. این ورق‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین و رعایت استانداردهای بین‌المللی، در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی، خودروسازی، و تولید لوازم خانگی کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند. تولید داخلی این ورق‌ها نه تنها به کاهش وابستگی به واردات کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش توان رقابتی و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی در کشور می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا