logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

اهمیت قراضه آهن در صنعت فولاد

قراضه آهن

استفاده از قراضه آهن در تولید فولاد، چالش کمبود سنگ آهن را رفع خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی فولاد حامیران و به نقل از فلزات آنلاین، در میان مواد اولیه تولید فولاد می‌توان از قراضه‌ی آهنی به عنوان یک سرمایه ملی نام برد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

تعامل منسجم فولادسازان و تأمین ‌کنندگان قراضه

اهمیت این ماده اولیه زنجیره تولید فولاد در کشور آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است. از جمله اثرات مثبت آن بر صنعت و محیط زیست می توان به کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف آب و انرژی، کاهش وابستگی به سنگ آهن به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه تولید فولاد اشاره کرد. همچنین بازدهی وزنی فولاد تولید شده از قراضه 98 درصد و فولاد تولید شده از آهن اسفنجی 85 درصد گزارش شده است. از این رو تعامل و همکاری منسجم‌تر فولادسازان و تأمین‌کنندگان قراضه تأثیر بسیاری در رفع دغدغه‌ی تولیدکنندگان فولادی در مورد تأمین ماده اولیه زنجیره تولید فولاد خواهد داشت.

در شرایط کنونی تأمین قراضه مورد نیاز فولاد سازان به دلیل کاهش تولید و افزایش مصرف آن با مشکل مواجه شده است. از این رو مدیریت و برنامه‌ریزی منسجم و اصولی در جهت تأمین قراضه به عنوان یکی از مواد اولیه تولید فولاد، از سوی ارگان‌های ذیربط به حل مشکلات موجود و عبور از این چالش‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه کلیک نمایید.

با توجه به اینکه در حال حاضر قراضه به دلیل وجود منابع عظیم سنگ آهن در کشور و عدم وجود برنامه مدون، سهم اندکی در زنجیره تولید فولاد ایفا می‌کند اما همانطور که اشاره شد استفاده از آن در زنجیره تولید فولاد علاوه بر حفظ محیط زیست به رفع چالش تأمین سنگ آهن نیز بسیار کمک می‌کند.

بر اساس آمارهای موجود، سالیانه حدود سه میلیون تن قراضه در کشور خرید و فروش می‌شود. اما با توجه به اینکه متولی برای قراضه در کشور وجود ندارد این آمارها چندان موثق و قابل اتکا نیست. میزان بهای قراضه و ضایعات آهن بر اساس قیمت شمش فولادی تعیین می‌شود اما در بازار معمولاً از این فرمول پیروی نمی‌شود و شاهد نوسانات قیمت هستیم. از این رو تبدیل بازار قراضه از سنتی به روش امروزی و تشکیل اتحادیه و قیمت گذاری اصولی، باعث ایجاد تعادل در این بازار خواهد شد.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه آجدار کلیک نمایید.

نوسانات قیمت در بازار، توجه نکردن به قراضه به عنوان یک کالای استراتژیک در زنجیره تولید فولاد و کاهش حجم قراضه در کشور از مواردی هستند که شرایط را برای خریداران و مصرف کنندگان واقعی این کالا دشوار کرده است. با ایجاد شفافیت بیشتر در بازار قراضه، سهم مصرف کنندگان مشخص شده و هر تولیدکننده براساس میزان نیاز خود قراضه تهیه می‌کند.

روابط عمومی فولاد حامیران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا