logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

آیا قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۳ افزایش خواهد یافت؟

نوسانات-قیمت-تیراهن

 

از عوامل اموثر در ساختمان، مواد اولیه استفاده شده در ساختمان می باشد، همچون میلگرد، نبشی، ورق گالوانیزه و نوع تیرآهن استفاده شده می باشد، این مقاطع فولادی به عنوان اجزای اصلی ساختمان‌های فلزی، تاثیر زیادی بر پایداری و ایمنی ساختمان‌ها و در نتیجه بر هزینه‌های ساخت و ساز دارند.

 

آمار و تحلیل‌های روزانه بازار آهن و فولاد نشان می‌دهد که زمانی که بازار آهن در رکود قرار می‌گیرد، قیمت‌های آهن‌ آلات در برخی حوزه‌ها ثابت یا کاهش می‌یابد. به همین دلیل، بسیاری از فعالان این صنعت تلاش می‌کنند تا خرید مواد فولادی خود را به این دوره‌های زمانی موکول کنند.

در زمان رونق ساخت و ساز، مانند فصل بهار و تابستان، تقاضا برای مواد مانند تیرآهن، میلگرد و نبشی افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ اما با توجه به نوسانات ارزی، پیش‌ بینی دقیقی از قیمت‌های آینده مقاطع فولادی مشکل است. به عنوان مثال، در فصل زمستان امسال (۱۴۰۲)، قیمت این مواد به شدت تحت تاثیر نرخ ارز قرار گرفت و روند افزایشی داشت.

برای ارائه تحلیل دقیق‌تر از بازار، لازم است تا نقش نرخ ارز در قیمت‌ گذاری مواد فولادی مدنظر قرار گیرد و نوسانات احتمالی آن در آینده در نظر گرفته شود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت گذاری تیرآهن در سال ۱۴۰۳

برای پیش ‌بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۳، باید تمامی عوامل موثر بر قیمت این مقاطع فولادی را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل زیادی بر قیمت این مواد اثرگذار هستند که با بررسی آن‌ها می‌توان به پیش‌‌بینی قیمت آن‌ها پرداخت. در ادامه به برخی از این عوامل می‌پردازیم:

میزان عرضه و تقاضای تیرآهن

میزان عرضه و تقاضای میلگرد و تیرآهن، تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت روز این محصولات دارد. هرچه تولید و عرضه تیرآهن در بازار بیشتر شود، قیمت محصولات هم به همان نسبت کاهش پیدا می‌کند و با کاهش میزان مصرف و تقاضا، قیمت‌ها روند افزایشی خواهند داشت.

میزان تقاضای بازار مسکن و ساخت و ساز

تقاضا در بازار ساخت و ساز مسکن می‌تواند تاثیر بسزایی در قیمت روز تیرآهن داشته باشد. در سال‌های اخیر، رکود بی‌سابقه ناشی از تورم در بازار ساخت و ساز مسکن، تاثیر چشمگیری بر میزان تقاضا و عرضه تیرآهن و میلگرد در بازار داشته است. این موضوع باعث شک و تردید سرمایه‌ گذاران درباره احیای بازار مسکن شده است.

پیش‌ بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمالاً در سال ۱۴۰۳ با تورم قابل توجهی در بازار مسکن روبرو خواهیم شد. به عبارت دیگر، کارشناسان به این باور هستند که تورم در بازار مسکن در شش ماه آینده افزایش خواهد یافت و در نتیجه، افزایش قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی را در ۱۴۰۳ خواهیم دید.

قیمت ارز و دلار در سال ۱۴۰۳

وضعیت نرخ ارز در سال ۱۴۰۳ به طور مستقیم بر قیمت تیرآهن، میلگرد و دیگر آهن آلات ساختمانی تاثیرگذار است.

در چند روز گذشته، با افزایش نرخ دلار، قیمت مقاطع فولادی از جمله تیرآهن و میلگرد به طریق غیرمنتظره‌ ای روند افزایشی گرفته است. اگر نرخ تورم به رقم فعلی باقی بماند، کاهش ارزش ریال در مقابل دلار ناگزیر است.

در چنین شرایطی، افزایش قیمت آهن‌ آلات در سال ۱۴۰۳ ممکن است پیش بیاید. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور، قیمت دلار و نوسانات ارزی است.

در سال‌های اخیر، ارزش پول کشور ایران نسبت به ارزش‌های رایج در دنیا، مانند دلار و یورو، کاهش یافته است. این موضوع باعث افزایش هزینه واردات مواد اولیه برای تولید آهن ‌آلات شده و در نتیجه، قیمت آهن ‌آلات نیز افزایش می‌یابد.

قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا مطابق با دلار نیمایی تعیین می‌شود، بنابراین افزایش قیمت در ارز نیمایی باعث افزایش قیمت معاملات در حوزه تیرآهن و میلگرد می‌شود.

تحلیل قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۳

محصولاتی همچون تیرآهن، میلگرد و پروفیل، به عنوان کالاهای پرمصرف در صنعت ساختمان‌ سازی شناخته می‌شوند.

با توجه به رونق متفاوت ساختمان ‌سازی در هر فصل، قیمت این محصولات نیز در هر فصلی متفاوت خواهد بود. در فصل بهار و تابستان، همچنین در ماه‌های آخر سال، تقاضا برای خرید این محصولات افزایش می‌یابد و به همین دلیل، در سال ۱۴۰۳ و در فصل بهار احتمالاً شاهد افزایش قیمت تیرآهن، میلگرد و پروفیل خواهیم بود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت انواع تیرآهن، شما می‌توانید به کانال تلگرام فولاد حامیران مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا