خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولاد کم آلیاژ پر استحکامی که با افزودن مقدار اندکی از عناصری مانند وانادیم، کلمبیم و تیتانیوم تهیه می شود را  فولاد میکرو آلیاژی می نامند، میکرو آلیاژ برتری هایی بر فولاد کربنی معمولی دارد.

تاریخچه فولاد میکرو آلیاژ

در اواخر دهه 60 میلادی میکرو آلیاژها وارد صنعت جهان شده و جایگاه مهمی را به خود اختصاص دادند. میکرو آلیاژها از مزیت های بالایی برخوردار هستند که موجب گسترش کاربرد آن ها در صنایع مختلف گردیده است، از جمله کاربردهای آن می توان به کاهش هزینه های تولید در صنایعی چون خودرو سازی اشاره نمود.

میکرو آلیاژها می توانند بعد از انجام عملیات کار گرم، در دمای بالا و کنترل پارامترهای عملیات و همچنین سرد کردن مناسب تا دمای پایین به مقدار استحکام و دیگر خواص مورد نظر دست یابند که با نتایج به دست آمده از قطعات تولید شده با روش های متداول کوئنچ و تمپر قابل مقایسه است. استحکام محصولی که با این مواد ساخته می شود بدون عملیات حرارتی از 415 تا 825 مگاپاسکال تغییر می کند.


لازم به ذکر است خوردگی می تواند موجب کاهش چشمگیر استحکام این نوع فلز گردد، برای جبران این موضوع می توان با افزودن عناصری همچون مس، سیلیکون، نیکل، کروم و فسفر مقاومت قطعه را در برابر خوردگی افزایش داد که مسلما این امر مستلزم صرف هزینه های بالایی خواهد بود. روش هایی همچون گالوانیزه کردن، پوشش دهی با روی و آبکاری های ضد زنگ می توانند روش های کار آمدی برای کاهش خوردگی میکرو آلیاژها باشند. فولادهای میکرو آلیاژی معمولاً دارای 15/0 تا 55/0% کربن، 6/0 تا 65/1% منگنز، 15/0 تا 65/0% سیلیکون و مقادیر اندکی از وانادیم، کلمبیم (نیوبیم)، تیتانیوم یا نیکل و مولیبدن هستند.

گروه هایی از فولادهای میکرو آلیاژی با نام شکل پذیر بهبود یافته (تولید شده با ASTM A715 و ASTM A656) استحکامی معادل با 80000psi دارند، در حالی که تنها با صرف 24% هزینه بیشتر از فولاد کربنی غیر آلیاژی که استحکامی برابر با 34000psi دارد، به این استحکام دست می یابیم. فولادهای میکرو آلیاژی از آن جا که باید با فلزات دیگر سازه ای مانند AISI 1010 و آلومینیوم رقابت کنند، باید تا حد امکان ارزان باشند، اما ساختن چنین محصولی تا حد زیادی رویایی است.

فولاد میکرو آلیاژی

کاربرد فولادهای میکرو آلیاژی در صنعت چیست؟

فولادهای میکرو آلیاژ ذکر شده در قسمت هایی از صنعت خودرو که کاهش وزن بدون از دست دادن قدرت اهمیت دارد ( از جمله: قطعات شاسی، سیستم هدایت کننده و تعلیق، سپر و لاستیک) استفاده می شوند. در دستگاه هایی همچون جرثقیل، مخلوط کن بتن، ماشین های کشاورزی، کامیون ها، تریلرها، برج های انتقال قدرت، شافت های فولادهای میکرو آلیاژی با حداقل استحکام 50000 تا 70000 استفاده می شوند. شکل دادن، کنده کاری، اَرّه کردن و انجام ماشین کاری های‌ دیگر بر روی میکرو آلیاژها 20 تا 30 درصد بیشتر از سایر فولادها انرژی می برد.  

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت