سوخته شدن دندانه تیغ اره نواری

سوختن تیغ اره

دستگاه اره نواری یکی از کاربردی ترین دستگاه‌های برش در صنعت فلزات، چوب و.. است. این دستگاه شامل یک تیغه بوده و برش با استفاده از آن صورت می‌گیرد. جنس نوک دندانه‌های این تیغه، فولاد تندبر یا خشکه هوایی (HSS) می‌باشد.

فولادهای تندبر مطابق با ویژگی‌هایی که دارند، در دمای بالا خواص خود را از دست داده و کند می‌شوند، در این حالت اصطلاحا می‌گویند دندانه‌های تیغ اره سوخته است.

سوخته‌شدن تیغ اره به چند عامل بستگی دارد که با رعایت آن‌ها می توان از این امر جلوگیری نمود.

 

عوامل موثر در سوخته شدن تیغ اره نواری

  • غلظت مایع آب صابونی
  • نرخ باردهی و سرعت خطی زیاد

 

سوخته شدن دندانه تیغ اره نواری

 

غلظت مایع آب صابونی

مایع آب صابونی با خاصیت روان کنندگی که دارد موجب سهولت در حرکت تیغه می‌شود. همچنین برای جلوگیری از افزایش دمای نوک دندانه‌های تیغ اره هنگام برشکاری از مایع آب صابونی بر روی قطعه کار استفاده می‌گردد.

حضور مایع آب صابونی هنگام برش بر روی قطعه موجب کاهش دمای تیغ اره می‌شود در نتیجه احتمال سوخته شدن دندانه‌های تیغ اره نواری کاهش می‌یابد.

حال اگر غلظت مایع آب صابونی و نحوه پاشش آن بر روی قطعه به درستی تنظیم نشود، دمای نوک دندانه ها افزایش پیدا کرده و در نهایت تیغ اره دچار سوختگی و کندی می‌شود.

با تنظیم درست میزان غلظت و بررسی هدایت درست مایع آب صابونی بر قطعه می توانید از سوختگی تیغه جلوگیری به عمل آورید.

 

نرخ باردهی و سرعت خطی زیاد

تنظیم نادرست نرخ باردهی و سرعت خطی موجب فشار بیش از حد به دندانه‌ها و درنهایت افزایش دمای آن‌ها و سوخته شدن تیغه می‌گردد.

 

نکات پایانی:
باتوجه به جنس تیغ اره‌های نواری (فولاد تندبر) که نسبت به گرمای بیش از حد واکنش نشان می دهند، می‌بایست از هرگونه عملی که موجب افزایش دمای نوک دندانه‌ها می‌گردد جلوگیری نمود تا تیغ اره دچار سوختگی نشود.

 

خدمات پس از فروش دستگاه اره نواری

شرکت فولاد حامیران مفتخر است تنها نمایندگی دستگاه اره نواری کسمک ترکیه در ایران باشد. شما عزیزان می‌توانید جهت سفارش دستگاه و تیغه اره نواری مورد نظر خود با همکاران ما در واحد فروش تیغ اره تماس حاصل فرمایید.

نصب، راه اندازی و پشتیبانی این دستگاه توسط همکاران واحد فنی نیز در اختیار شما مشتریان محترم قرار خواهد گرفت.

مقالات بیشتر

error: Content is protected !!
اسکرول به بالا