کوره های ریخته گری فولاد

ریخته گری فولاد

ریخته گری (Casting) فرآیند شکل دادن به فولاد می‌باشد. این روش از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته‌است. در فرآیند ریخته‌گری فولاد ذوب شده درون قالب ریخته می‌شود و بعد از سرد شدن و شکل گرفتن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بحث ریخته گری فولادها آنقدر اهمیت دارد که در اکثر رشته های صنعتی عنوان می‌شود. قطعات فولاد که در ریخته گری استفاده می‌شوند، می‌تواند بین چند گرم تا چند تن باشد.

همچنین دسته‌بندی این قطعات کار مشکلی است. دلیل مشکل بودن این کار استحکام و مقاومت بالا در فولادها می‌باشد. فولادها در برابر انواع ضربه‌ها و تنش‌ها مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. اما در ارتباط با فولادهای آلیاژی می‌توان گفت که این دسته از فولادها دارای مشخصات مكانیكی خوب در دمای بالا و مقاومت خوردگی، مقاومت نسوزندگی و مقاومت سایشی خوب می‌باشند. همچنین کاربرد این فولاد ها در حال افزایش روز افزون می‌باشد.

در کشور ایران، بیشتر فولادهای ریخته گری در ‌کوره‌های قوسی تهیه می‌شوند. بیشترین علتی که برای کار میتوان ذکر کرد، این است که كاربرد این كوره‌ها جهت تولید انواع فولادهای کربنی و آلیاژی می‌باشد. در حالت کلی می‌توان برای کوره‌های قوسی دو قسمت بدنه و در پوش در نظر گرفت که بدنه از جنس فولاد است و بوسیله فولاد نسوز حفاظت می‌شود.

قسمت کف این کوره‌ها به حالت گرد و سطح آن نیز کروی شکل است. سقف كوره نیز مانند بدنه توسط مواد نسوز آستر كشی شده و سه سوراخ كه در واقع رئوس مثلث متساوی الاضلاعی را تشكیل می‌دهند. نکته جالبی که در مورد این کوره‌ها وجود دارد، شارژ کردن کوره است. سقف این کوره‌ها به هنگام شارژ کردن به حالت افقی کنار می‌رود و بعد از اتمام شارژ کردن، سقف روی کوره باز می‌گردد.

میزان ظرفیتی که برای این کوره ها تهیه شده است حدود 1.5 Ron می‌باشد. برای خنک کردن کوره‌ها 9 تا مخزن آب در نظر گرفته شده‌است. همچنین بوسیله ترانس، جریانی که باید برای ذوب فلز در این کوره تامین شود را تهیه کرده‌اند.

برای تخلیه مذاب كوره، كوره به اندازه ۴۰-۵۰ درجه به جلو و برای سرباره گیری به اندازه ۱۰-۱۵ به عقب خم می‌شود الكترودها از جنس گرافیت می‌باشد كه با تماس با شارژ و القا بار مثبت و گرفتن بار منفی از شارژ ایجاد قوس الكتریكی می‌كند كه فلز را ذوب می‌كند.

مراحل ریخته‌ گری فولاد

ساخت قالب
ذوب کردن فولاد در کوره
ریختن فلز ذوب شده در داخل قالب
خنک کردن و جامد کردن فلز
خارج کردن فلز جامد از داخل قالب
بازرسی محصول جهت اطمینان از کیفیت آن

کاربرد ریخته گری فولاد

فولادهایی که به روش ریخته گری، شکل دهی می گردند دارای استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر شوک می باشند. از این روش جهت ساخت توربین هیدروالکتریک، چرخ دهنده، پره های پمپ، تجهیزات دریایی، توربین های شارژر، سیلندرهای موتور و… استفاده می‌گردد.

مزایای استفاده از قطعات ریخته گری

قطعاتی که با عملیات ریخته گری تولید می‌شوند از مقاومت خوبی در برابر ضربه و سایش برخوردار می‌باشند. البته لازم به ذکر است که دقت قطعات تولید شده با روش ریخته گری پایین بوده و نیاز به ماشین کاری خواهند داشت. عموما فولادهایی که درصد کربن کمی دارند قابلیت ماشین کاری مطلوبی نیز دارا می‌باشند.

مقالات بیشتر

error: Content is protected !!
اسکرول به بالا