logo
logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000

بازار جهانی فولاد تحت تأثیر بحران انرژی

بحران انرژی

فهرست مطالب

بحران انرژی در اروپا موجب افزایش قیمت تمام شده مقاطع فولادی شده و شرایط نامطلوبی را در بازار جهانی این محصولات به وجود آورده است.

به گزارش روابط عمومی فولاد حامیران و به نقل از دنیای معدن، قیمت تمام شده مقاطع فولادی در بازار جهانی با روند صعودی روبه رو است. اما با این حال این بازار در شرایط نامطلوبی قرار دارد. کاهش بی‌سابقه تقاضا و موجودی بالای این محصولات فولادی در انبارها حاکی از این موضوع است. درحالی که اروپا و سایر نقاط جهان شرایط متفاوت‌تری را تجربه می‌کنند.

افزایش بی‌سابقه قیمت انرژی در اروپا، مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فولاد ایجاد کرده است. همچنین کاهش سطح آب رودخانه‌ها و کمبود نیروی انسانی برای حمل و نقل و بخش لجستیک، اتحادیه اروپا را با چالش روبه رو کرده است.

بازار انواع مقاطع فولادی در ایالات متحده نیز در حال حاضر در سکوت قرار دارد اما واردات به دلیل مشکلاتی که در تخلیه و حمل و نقل بار وجود دارد، روندی کاهشی دارد.

قیمت تمام شده محصولات فولادی در ترکیه نیز به دلیل بحران انرژی و افزایش قیمت آن در این کشور، روند صعودی سرسام آوری داشته و به 40 دلار در هر تن رسیده است. در این شرایط ترکیه در رقابت با روسیه قرار گرفته است به دلیل اینکه قیمت تمام شده انواع مقاطع فولادی تولید روسیه در مقایسه با سایر کشورها، به طور متوسط 100 دلار در هر تن کمتر است.

با وجود این چالش‌ها، قیمت‌ مقاطع فولادی روند ثابتی را طی می‌کنند و حاشیه سود در برخی مناطق مطلوب است. اگرچه انتظار می‌رود این ثبات در بازار موقتی باشد.

مقاله پیشنهادی  همگامی تولید با صادرات محصولات فولادی

تولیدکنندگان فولاد در اروپا با تعطیلی کارخانه‌ها مواجه هستند و این امر موجب افزایش بهای تمام شده مقاطع فولادی و روی آوردن به واردات می‌شود. اگرچه باید دید با توجه به تعطیلی سایر صنایع مصرف کننده فولاد، واردات منطقی خواهد بود؟ تولیدکنندگان اروپایی در نظر دارند اسلب و بیلت مورد نیاز خود را از کشورهایی وارد کنند که کمتر تحت تأثیر بحران انرژی اروپا قرار دارند.

در بین کشورهای صادرکننده مقاطع فولادی، روسیه قیمت‌ها را کاهش داده و به سایر تولیدکنندگان جهان به ویژه ترکیه آسیب رسانده است. روسیه به دلیل منابع انرژی خود در قیمت‌گذاری محصولات فولادی انعطاف‌پذیر بوده و به دنبال بازارهای جدید است. در نتیجه می‌توان بازارهای جهانی را بی‌ثبات توصیف کرد و پیش‌بینی کرد در سه ماهه چهارم سال نیز این شرایط حاکم خواهد بود.

روابط عمومی فولاد حامیران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا