icon phone

سهم چشمگیر واردات اسلب فولادی

واردات اسلب فولادی

به گزارش روابط عمومی فولاد حامیران و به نقل از خبرگزاری ایسنا، طبق آمارهای منتشر شده از واردات زنجیره فولاد، واردات در این حوزه در قیاس با سال گذشته برای بعضی از مقاطع طویل فولادی، ورق سرد، ورق گرم و محصولات فولادی کاهش یافته و آهن اسفنجی نیز به کشور وارد نشده است؛ اما واردات اسلب به درصد بالایی نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است.

آمارهای ارائه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد، میزان واردات مقاطع تخت فولادی و محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰ در قیاس با واردات این محصولات در سال پیش از آن روندی نزولی را طی کرده است؛ در مقابل واردات مقاطع طویل فولادی و شمش فولادی با وجود کاهش واردات بیلت و بلوم نسبت به سال ۱۳۹۹ روندی صعودی داشته است.

در ۱۲ ماهه سالی که گذشت، میزان واردات فولاد میانی (شمش فولاد) معادل ۶۰۰۰ تن بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۹، ۲۰ درصد رشد کرده است. از این میزان شمش وارداتی، سهم واردات بیلت و بلوم ۵۰ درصد کاهش داشته و سهم واردات اسلب با توجه به واردات ۱۰۰۰ تنی اسلب در سال ۱۳۹۹، واردات این محصول ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

واردات مقاطع طویل فولادی نیز ۹ درصد افزایش داشته است. واردات مقاطع طویل فولادی در ۱۳۹۹ معادل ۸۰ هزار تن ثبت شده است که در سال ۱۴۰۰ به میزان ۷ هزار تن افزایش یافته و به ۸۷ هزار تن رسیده است.
واردات تیرآهن و میلگرد نیز در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیش از آن افزایش یافته است؛ اما در مقابل واردات ناودانی، نبشی و سایر مقاطع فولادی ۱۲ درصد کاهش داشته است.

به طور کل در سال ۱۴۰۰، ۳۲ هزار تن میلگرد، ۱۷ هزار تن تیرآهن و ۴۳ هزار تن مقاطع طویل فولادی (نبشی، ناودانی و…) وارد کشور شده است.

واردات مقاطع تخت فولادی و محصولات فولادی به ترتیب ۱۵ درصد و ۱۳ درصد در سال ۱۴۰۰ کمتر از میزان واردات این محصولات در سال ۱۳۹۹ بوده است.

در سالی که گذشت، همچنان کشور از واردات آهن اسفنجی بی‌نیاز بوده و میزان ورود این محصول معدنی به کشور صفر بوده است.

روابط عمومی فولاد حامیران

مقالات بیشتر

اسکرول به بالا