افزایش قیمت مس متاثر از اوج‌ گیری شیوع کرونا

افزایش قیمت مس

شاخص فلزات اساسی طی ماه های پس از کرونا رشد‌هایی را تجربه کرده است. با نگاهی مقایسه ای به رشد 30 درصدی شاخص ها نسبت به سال گذشته می توان به این موضوع پی برد.
به گزارش واحد روابط عمومی فولاد حامیران؛ با توجه به اینکه جهان در حال گذر از بحران سلامتی است، اما افزایش تقاضا و کاهش عرضه در بازه زمانی یکساله عامل مهمی برای افزایش قیمت فلزات اساسی از جمله طلا، مس، آلومینیوم و پالادیوم است.
یکی از فلزات مورد توجه بازار و رسانه ‌ها، فلز مس است. فلزی پرمصرف که از سطح پایین در ماه مارس ۲۰۲۰ صعود کرد و سال را با قیمت ۵۲/۳ دلار به پایان رساند. در سال ۲۰۲۱ قیمت این فلز سرخ همچنان با افزایش انتظارات بهبود اقتصادی و کمبود عرضه روبه رو شد تا به بالاترین سطح خود برسد.
اما سوالی که پیش می آید این است که آیا سطح بالای قیمت مس پایدار می ماند؟ برای پاسخ به این سوال باید عوامل موثر بر قیمت مس و تحرکات تاریخی قیمت بررسی شود. عوامل موثری مثل تقاضای قدرتمند مس در زندگی روزمره و ویژگی های ضدخوردگی و رسانایی مس موجب شده که مس به سومین فلز پرمصرف جهان تبدیل شود. همچنین استفاده از مس در برنامه های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر موجب استقبال و افزایش تقاضای جهانی دولت ها از طرح های برقی کردن شبکه حمل و نقل و ذخیره انرژی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شده است.
این موضوع در حالی است که سرمایه گذاران به دلیل ویروس کرونا، فعالیت های اکتشاف و توسعه را به تاخیر انداخته اند و بزرگترین معادن مس جهان با انبار تهی مواجه شدند. لازم به ذکر است که یک پروژه مس از کشف تا تولید حدود 10 تا 20 سال زمان می برد و این سرمایه گذاری های تاخیری در همه گیری ها، عواقب طولانی مدتی را برای تامین مس به دنبال خواهد داشت و این موضوع نگرانی هایی در مورد موجودی کم مس در انبارها را به دنبال دارد. در همین زمینه تحلیلگران هشدار داده اند که با ادامه شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی پس از کرونا، کمبود عرضه مس ممکن است منجر به افزایش بیشتر قیمت شود.
روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

مقالات بیشتر

برنز منگنز دار

برنز منگنز دار

برنز منگنزدار یا منگنز برنزها گروهی از آلیاژهای مس با استحکام بالا هستند که منگنز در آن به عنوان ماده...

ادامه مطلب
error: Content is protected !!
اسکرول به بالا