icon phone

نتیجه اهمیت به احیای معادن کوچک

اهمیت معادن

کشور ایران؛ سرزمینی با اقلیم‌های گوناگون و منابع طبیعی متنوع است. وجود معادن نفتی و گازی، ایران را در رده یکی از کشورهای مهم عضو اوپک قرار داده است. تاکنون در مباحث اقتصادی کشور، نفت حرف اول را می‌زد اما این روزها مسئولان به فکر ایجاد درآمدهای جایگزین هستند، یکی از این حوزه‌ها، دنیای ناشناخته معدن است.
به گزارش واحد روابط عمومی فولاد حامیران، معدن یکی از مهمترین منابع افزایش سطح اشتغال پایدار و ثروت آفرینی است که فعالیت آن رونق تولید را در کشور تحت تاثیر قرار می‌دهد. کشور ما که ۱۰ هزار و ۴۰۰ معدن با پروانه بهره‌برداری دارد می‌تواند زمینه اشتغال پایدار را فراهم کند. چنانچه از زمان شروع طرح احیای معادن کوچک و متوسط تاکنون نیز سه هزار و ۱۲۰ معدن غیرفعال کوچک ‌شناسایی که روی هزار و ۴۶۳ معدن فعالیت‌هایی انجام شد و در نهایت ۳۹۹ معدن احیا، فعال ‌سازی و مورد توسعه قرار گرفت. همچنین مطابق آمارها بیش از ۶۰ میلیارد تن ذخایر معدنی شناسایی شد که حدود ۳۷ میلیارد تن از آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
این طرح که در ابتدا توسط بخش خصوصی مطرح شده بود؛ اکنون به یکی از برنامه‌های اصلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تبدیل شده‌است. به گونه‌ای که بر اساس آمارهای موجود؛ سال گذشته ۲۵۳ معدن در چهار استان کمتر توسعه یافته کشور احیا و فعال سازی شد و ۱۵ واحد فرآوری نیز توسعه یافت. همچنین منجربه افزایش ۹ میلیون و ۱۹ هزار و ۴۰۰ تن تولید در صنایع شد.
مطابق آمارها سرمایه ‌گذاری مناسبی برای احیاء معادن کوچک‌ مقیاس در سال گذشته صورت گرفت به گونه‌ای که بیش از دو هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شد که نیمی از آن در حوزه معادن فلزی بود. در زمینه اشتغالزایی نیز سه هزار و ۱۲۸ نفر مشغول به کار شدند که بیشترین اشتغالزایی در معادن فلزی با یک هزار و ۴۸ نفر اتفاق افتاد.
واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

مقالات بیشتر

فولاد تریپ

فولادهای تریپ (TRIP)

فولاد تریپ به انگلیسی (TRansformation Induced Plasticity) (TRIP) نامیده می‌شود. این نوع فولاد عبارت است از یک ریزساختار که معمولا...

ادامه مطلب
اسکرول به بالا