طرح احیای معادن کوچک به کجا رسید؟

طرح احیای معادن کوچک

امروزه اهمیت و تاثیر فعالیت معادن در اقتصاد جزء جدایی ناپذیر کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است. با توجه به اهمیت این موضوع در سال 1397؛ گام های ابتدایی برای احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با هدف تامین مواد اولیه صنایع معدنی در مناطق محروم برداشته شد و در پنج استان کشور اجرایی شد که گفته می شود نتایج مثبتی از معادن این استان ها حاصل شد.

به گزارش واحد روابط عمومی فولاد حامیران، کشور ما 10 هزار و 400 معدن دارای پروانه دارد که حدود 5‌ هزار و ۶۰۰ معدن آن فعال هستند و در حدود 4 هزار و 500 معدن نیز فعالیت معدنی صورت نمی گیرد. در بررسی های انجام شده در سال جاری نیز 600 محدوده معدنی در 15 استان کشور هدف‌گذاری شده که اقدامات اجرايی برای حداقل 100 معدن در دستور كار متوليان معدنی كشور قرار دارد. به این ترتیب این روند نسبت به سال 97 شتاب بیشتری به خود گرفته است.

کارشناسان در این زمینه معتقدند؛ طرح احياء، فعال‌ سازی و توسعه معادن كوچك مقياس، فرصت ‌های مناسبی را برای معرف سرمايه ‌گذاری‌های مرتبط با بخش معدن در جامعه معدنی كشور ايجاد خواهد كرد.
هدف از این طرح؛ فعال سازی معادنی بود که به هر دلیل تعطیل شده و بهره برداری از آنها صورت نمی‌گرفت. این طرح، با یک تیر دو هدف را نشانه رفت؛ اول جذب سرمایه و دوم اشتغال‌زایی که به طور عمده در مناطق محروم کشور قرار داشتند.

به گفته کارشناسان، در صورتی که حداقل یک هزار معدن از این معادن فعال شود به طور مستقیم اشتغال حدود 30 هزار نفری را در پی خواهد داشت و ناگفته نماند که یک شغل مستقیم حداقل 7 شغل غیرمستقیم را نیز پوشش می دهد. به همین جهت احیای معادن غیرفعال جذب سرمایه نیز به دنبال دارد.

آنگونه که متولیان و کارشناسان این حوزه می گویند؛ اگر سرمایه گذاران در حوزه اکتشافات معدنی وارد شوند، قطعا نه تنها به ثروت ملی کشور اضافه خواهد شد بلکه بخش بزرگی از نیازهای بخش معدن به خصوص در بخش های فرآوری و استخراج نیز تامین مالی خواهند شد. لازم به ذکر است براساس آمار رسمی بیش از 60 میلیارد تن ذخیره معدنی در کشور شناسایی شده که 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه ذخیره احتمالی است.

واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

مقالات بیشتر

آستمپرینگ فولاد

آستمپرینگ چیست؟

آستمپرینگ یکی از روش های عملیات حرارتی بوده که می تواند بهترین جایگزین برای روش های سخت کردن و کوئنچ...

ادامه مطلب
آنودایز

آندایز چیست؟

عملیات آندایزینگ سالهاست با هدف افزایش ضخامت لایه های اکسیدی بر روی فلزاتی چون تیتانیوم، روی، تنگستن و آلومینیوم صورت...

ادامه مطلب
متالوگرافی فولاد

متالوگرافی چیست؟

متالوگرافی عبارت است از مطالعه میکروسکوپی ویژگی های ساختاری یک فلز یا آلیاژ به منظور مشاهده اندازه دانه‌ها، شکل و...

ادامه مطلب
اسکرول به بالا