خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

 

آستمپرینگ چیست؟

آستمپرینگ یکی از روش های عملیات حرارتی بوده که می تواند جایگزین مناسبی برای عمل سخت کردن و کوئنچ باشد.

آستمپرینگ شامل مراحل زیر است:

1 -آستنیته کردن کردن فولاد

2- سریع سرد کردن در حمام نمک مذاب یا روغن داغ تا دمای قبل ازشروع تشکیل مارتنزیت .

3- نگه داشتن در این دما به نحوی که دگرگونی آستنیت به بینیت به طور کامل انجام گیرد، زمان نگهداری در این دما با توجه به موقعیت نمودار مشخص می شود .

4- سرد کردن در هوا تا دمای اتاق

مزایای آستمپرینگ نسبت به سریع سرد کردن

1- افزایش استحکام ضربه ( چقرمگی ) و انعطاف پذیری برای یک سختی مشخص و ثابت

2- حذف و یا کاهش احتمال ترک برداشتن، تغییر شکل دادن و یا ایجاد تنش‌های داخلی در ضمن عملیات حرارتی

برای عملیات حرارتی مقاطع نازک فولادهای کربنی ساده، تحت شرایطی که سختی در حدود ۵۰ راکول سی و استحکام ضربه و انعطاف پذیری بالایی مورد نیاز باشد ، آستمپرینگ بهترین روش عملیات حرارتی است. نتایج حاصل از مقایسه چقرمگی و ازدیاد طول توسط تیم حامیران برای فولاد ۱۰۹۵ تحت شرایط آستمپر شده ، سریع سرد و باز پخت شده برای سختی یکسان، این موضوع را تصدیق می نماید. علت اصلی افزایش چقرمگی و انعطاف پذیریناشی از جایگزین شدن ساختار بینیتی به جای مارتنزیت می باشد .

فولادهایی مناسب برای آستمپرینگ هستند که از سختی پذیری نسبتا خوبی برخوردار باشند. به نحوی که ضمن سرد شدن در حمام نمک مذاب یا روغن داغ در دماهای بالا، پرلیت تشکیل نشود. در رابطه با آستمپر کردن فولادهای کربنی ساده ( کم کربن ) که از سختی پذیری کمتر و زمان کوتاه تری جهت شروع دگرگونی در حوالی دماغه منحنی آی تی برخوردار هستند، باید توجه داشت که فقط مقاطع نسبتا نازک‌ ( در حدود حداکثر ۵ میلیمتر ) را می توان با استفاده از روش آستمپرینگ، عملیات حرارتی کرد. مقاطع ضخیم از فولاد های آلیاژی که سختی پذیری نسبتا خوبی دارند را می توان آستمپر نمود که در این صورت، ‌زمان لازم برای دگرگونی آستنیت به بینیت نیز افزایش یافته و آستمپرینگ به یک روش پرهزینه و غیراقتصادی تبدیل شود .

بعضی از فولاد های ساختمانی کم آلیا‍‍‍‍‍ژ نظیر فولادهای فنر تا ۱۰ میلیمتر ضخامت و فولاد های کربنی ساده تا حداکثر ۵ میلیمتر ضخامت را معمولا آستمپر می کنند. افزایش مدت زمان انجام کامل دگرگونی آستنیت به بینیت، کاربردعملیات حرارتی آستمپرینگ را در رابطه با فولادهای پر آلیاژ محدود می کنند.

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت