خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

نقش استراتژیک فولاد در صنایع:

باتوجه به اینکه فولاد بر صنایع بالادستی و پایین دستی اثر قابل توجهی دارد، تنظیم قیمت فولاد و اعمال سیاست گذاری صحیح در این حوزه بسیار قابل اهمیت می باشد. در شرایط فعلی، کمبود عرضه مواد اولیه مقاطع فولادی تاثیر چشم گیری در بازار خودرو و لوازم خانگی داشته است.
با این حال تولیدکنندگان فولاد موافق با وضع سیاست های دستوری از طرف دولت نسب به فولاد نیستند و معتقدند این شیوه ها نمی تواند بازار فولاد را در کنترل خود قرار دهد.
کارشناسان حوضه اقتصادی و صنعتی بر این باورند که یکی از بهترین راه های متعادل کردن بازار، عرضه مکفی در بورس است. درصورتی که عرضه کافی فولاد در بورس انجام شود، بازار فولاد به سمت حالت تعادلی خواهد رفت زیرا بورس محلی است که تابع قوانین و مقررات، معاملات با شفاف بیشتری انجام خواهد شد و با حرکت بازار به سمت ثبات، منفعت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به ارمغان خواهد داشت.
حال اگر که عرضه شمش فولادی بیش از تقاضای آن باشد، سیاست های دولتی باید در زمینه ای وضع شود تا به سمت صادرات فولاد توجه گردد. اعمال این سیاست می تواند در جهت مدیریت قیمت محصولات فولادی بسیار مفید واقع شود.
در انتها می توان به نقش مهم دولت با ابزارهایی مثل:  نهادهای کنترلی و نظارتی و اجرای سیاست هایی در زمینه صادرات اشاره نمود که در نهایت سبب هموارترشدن مسیر توسعه در این زمینه خواهد شد.


 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت