logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

خواص مکانیکی استیل 304

خواص مکانیکی استیل 304

خواص مکانیکی یک ماده به آن دسته از خواصی گفته می شود که بر اثر اعمال نیرو بر آن ماده به دست می آید. به دست آوردن میزان این خواص مخصوصاً در مورد محصولات فلزی به ما اطلاعات سودمندی می دهد که ما می توانیم به کمک آنها میزان عمر مفید و کارایی قطعات فلزی را تعیین کنیم و متناسب با این خواص متریال مناسب را انتخاب کنیم و از طریق خواص مکانیکی مواد می توان آنها را دسته بندی نمود.

 

خواص مکانیکی استیل 304
بیشتر مواد از لحاظ دانه بندی، ساختاری ناهمسان دارند و همین ناهمسانی موجب تفاوت خواص مکانیکی آنها می شود. نا همسانی دانه بندی فلزات نیز دلایل مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آنها نحوه ی شکل دهی فلزات با روش های کار سرد یا کار گرم  می باشد. به دنبال انجام فرآیند هایی بر روی فولاد و روش های مختلف تولید آنها که شامل  اکستروژن, ریخته گری, فورجینگ و … می باشد، هر کدام  دارای خواص مکانیکی متفاوتی هستند. در محصولاتی همچون ورق استیل برای به دست آوردن خواص مکانیکی باید جهت نورد (غلتش) طولی و عرضی آن مشخص شود .

آزمون های رایج خواص مکانیکی استیل 304

آزمون های رایج خواص مکانیکی عبارت است از: کشش, سختی سنجی, ضربه، خمش، فشار و پیچش. خواص مکانیکی استیل 304
ویژگی های مکانیکی واحد متریک واحد انگلیس
استحکام کششی نهایی 505-515 MPa 73200 psi
استحکام تسلیم کششی 205-215 MPa 31200 psi
سختی (راکول B) 70 70
مدول الاستیسیته 193-200 GPa 28000-29000 ksi

 

استحکام کششی استیل 304 استحکام کششی و تسلیم نهایی معیاری از انعطاف پذیری یک ماده در برابر نیروهای کششی است. میزان حد تسلیم کمتر از مقاومت نهایی است، زیرا حد تسلیم حداکثر تنش را قبل از تغییر شکل دائمی ماده توصیف می‌کند، در حالی که مقاومت نهایی به حداکثر تنش قبل از شکسته شدن قطعه اشاره دارد. در حالی که استیل 304 به اندازه برخی دیگر از فولاد های موجود قوی نیست، استحکام پایین به این فلز اجازه می دهد تا به راحتی فرآیند شکل دهی انجام گیرد .

 

خواص مکانیکی استیل 304

سختی استیل 304

تست سختی راکول  (Rockwell)  یکی از تست‌ های سختی سنجی است که برای توصیف رفتار یک ماده به تغییر شکل سطح استفاده می‌شود. یک ماده سخت تر به راحتی خراشیده نمی شود و معمولاً شکننده تر است، در حالی که ماده نرم تر تحت تنش سطحی موضعی تغییر شکل می دهد و به طور کلی انعطاف پذیرتر است.

هر چه سختی راکول بیشتر باشد، ماده سخت‌ تر است، اما تا چه اندازه به مقایسه آن با فلزات دیگر در همان مقیاس بستگی دارد. فولاد 304 دارای سختی Rockwell 70 است. برای مرجع، سختی Rockwell مس، یک فلز نرم، 51 است. به زبان ساده، فولاد 304 به سختی برخی از فولاد های زنگ نزن خود مانند فولاد 440 نیست، اما همچنان خود را به عنوان یک فولاد با مصارف عمومی سخت حفظ می کند.

خواص الاستیسیته ی استیل 304

استیل نوع 304 بسته به نوع استفاده ی آن, طیفی از مدول های الاستیسیته را در می گیرد, اما به طور معمول همه ی آنها در محدوده 193-200 گیگا پاسکال قرار دارند. مدول الاستیسیته معیار خوبی برای توانایی یک ماده برای حفظ شکل آن ماده تحت تنش است و یک شاخص کلی از استحکام است.

مانند اکثر فولاد ها، مدول الاستیک استیل ضد زنگ 304 بسیار بالا است، به این معنی که به راحتی تحت تنش تغییر شکل نمی دهد. با توجه به این که هر چقدر یک ماده از مدول الاستیسیته ی بالایی برخوردار باشد به همان اندازه انجام عملیات ماشین کاری بر روی آن سخت تر می شود از این رو استیل 304 اغلب به گونه‌ای ساخته می‌شود که مدول الاستیک کمتری داشته باشد تا امکان ماشین‌کاری آن آسان تر شود.

 

charpy_test

شارپی استیل 304

این آزمون به ما نشان می دهد که یک ماده ی فولادی چگونه تحت ضربه شکسته می شود, دانستن این که یک نمونه ی فولادی چگونه شکسته می شود از لحاظ کاربردی بسیار مهم است .

تست ضربه ی شارپی به این صورت است که یک پاندول به کمک وزنه هایی که به آن متصل است به قطعه نیرو وارد می کند و موجب شکستن آن می شود , مقدار نیروی وارده توسط یک نیرو سنج عقربه ای اندازه گیری می شود و به ما اطلاعات کاملی در مورد خواص شارپی آن نمونه می دهد.

هر چه قدر مقدار ضربه شارپی پایین باشد به این معنی است که ماده به طور کلی سخت تر است یعنی دارای ساختار کریستالی منسجم تر است. استیل 304 امتیاز ضربه شارپی بالایی دارد، به این معنی که به طور کلی انعطاف پذیرتر است و قبل از شکستن خم می شود و مقداری از ضربه را جذب می کند.

این مقدار نشان می دهد که استیل 304 به راحتی تغییر شکل می دهد و به همین دلیل در نقاطی که احتمال شکست قطعه بالا است قابل استفاده است..

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا