logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ناودانی 16 چیست + کاربرد و ویژگی ناودانی 16

ناودانی 16

در این نوشته می خواهیم درباره کاربرد و ویژگی ناودانی 16 و اینکه ناودانی 16 چیست مطالبی را بیان کنیم. ناودانی 16 یا ناودانی سبک 160 یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان در ایران است. پروفیل سبک ناودانی 16 از دو بال و یک جان تشکیل شده است و به دلیل شباهت ظاهری به حرف U در زبان انگلیسی به آن قسمت U با جان باز نیز گفته می شود.

مشخصات فنی ناودانی 16

کانال های فولادی C که به آن ناودانی گفته می شود، نوعی فولاد تولیدی است که عموماً از طریق فرآیند نورد گرم ساخته می شود. این تولیدات فولادی دارای یک سطح افقی و دو فلنج عمودی می باشد. علاوه بر این، شایان ذکر است که شکل و سطح مقطع این کانال های فولادی به طور قابل توجهی بر استحکام ساختاری آنها تأثیر می گذارد. علاوه بر این، این کانال ها در اندازه ها و ضخامت های مختلف در بازار فولاد موجود هستند.

ناودانی 16 نوع خاصی از کانال فولادی است. پس از جنگ جهانی دوم، در اوایل قرن بیستم، تولید و استفاده از پروفیل های فولادی افزایش قابل توجهی داشت. با توجه به این افزایش تقاضا، تنوع در تولید فولاد و نرخ تولید محصولات فولادی به طور قابل توجهی افزایش یافت. کانال‌های ناودانی بخش‌های باز محسوب می‌شوند که به تنوع و تولید فولاد پروفیل کمک می‌کنند.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی کلیک نمایید.

 

ناودانی 16 به طور خاص حدود 84 کیلوگرم وزن و دارای ابعاد 600 × 16 سانتی متر است. این نوع کانال های ناودانی مطابق با استانداردهای جهانی تولید می شوند.

ارتفاع پروفیل ناودانی 16 سبک در نوع نورد گرم حدود 160 میلیمتر است و پهنای بال آن تقریباً 64 میلیمتر می‌باشد. این ابعاد می‌تواند بسته به نوع نورد (گرم یا سرد) و استفاده‌های خاص، متغیر باشد.

نوع اول پروفیل ناودانی با توجه به ضخامت جان آن که کمتر است به پروفیل ناودانی سبک و نوع دوم پروفیل ناودانی که ضخامت جان آن بیشتر است را پروفیل ناودانی سنگین میگویند.

ضخامت جان پروفیل ناودانی 16 سبک به میزان 5 میلیمتر و ضخامت بال آن به اندازه 8.4 میلیمتر می‌باشد. وزن پروفیل ناودانی 16 سبک برابر با 14.2 کیلوگرم در هر متر طول است.

با در نظر گرفتن وزن هر متر طول پروفیل ناودانی 16 سبک، می‌توان با ضرب طول هر شاخه از این پروفیل در وزن هر متر طولی که اعلام شده است، به طور تقریبی وزن هر شاخه از این پروفیل را محاسبه نمود. با این حال، در زمان خرید این پروفیل‌ها، معمولاً وزن مقاطع ناودانی روی باسکول به عنوان معیار پرداخت در نظر گرفته می‌شود.جهت اطلاع از قیمت ناودانی 6 ، قیمت ناودانی سنگین ، قیمت ناودانی 14 به صفحه مرتبط ان مراجعه کنید.

 

ویژگی ناودانی 16

 

ویژگی ناودانی 16

در برابر انواع تنش ها بسیار مقاوم هستند.

به فضای بسیار کمی احتیاج دارند.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی ۱۶ سبک کلیک نمایید.

 

ناودانی های مورد استفاده در خرپا ها و دهانه ها دارای استقامت بسیار بالایی هستند.

اسکلت های فلزی ساخته شده با این نوع از ناودانی ها دارای وزن بسیار پایینی هستند.

در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند.

در طولانی مدت کارایی خود را حفظ می کنند.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی ۱۶ سنگین کلیک نمایید.

 

کاربرد ناودانی 16

ناودانی‌ 16 به عنوان اجزای کلیدی در صنایع مختلف به کار می‌روند، اما کاربردهای اصلی آن‌ها به خصوص در صنعت ساختمان سازی و ساختمان‌نمایی است. این پروفیل‌های فولادی یا آلومینیومی به عنوان پایه و قاب ساختمان‌ها استفاده می‌شوند و در ایجاد سازه‌های متنوعی کمک می‌کنند.

ساخت نماهای ساختمانی از جمله کاربردهای مهم ناودانی‌ها است. ناودانی‌های آلومینیوم معمولاً به عنوان اجزای اصلی نمای ساختمان به کار می‌روند. این ناودانی‌ها به عنوان پشتیبانی اصلی برای قطعات و جزئیات دیگر ساختمانی عمل می‌کنند و امکان نصب و اجرای طراحی‌های مختلف را فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال، پنل‌های نما، درب و پنجره‌ها، سیستم‌های بستر نما و ترکیبات مختلف معماری ساختمانی به ناودانی‌های آلومینیوم یا فولادی وابسته هستند تا نمای بیرونی و جلوه زیبایی به ساختمان داده شود.

 • چارچوب
 • تشکیلات دریایی
 • تجهیزات ساخت‌وساز
 • اسکلت کامیون
 • ماشین‌آلات

 

کاربرد ناودانی 16

 

استاندارد ناودانی 16

ناودانی 16 بر اساس استاندارد ملی شماره 1-4477 تولید می شود و این استاندارد در بر گیرنده استاندارد اروپایی DIN EN 1026-1:2009 برای ناودانی های سنگین و استاندارد روسی GOST 8240: 1997 برای ناودانی های سبک می باشد .

این پروفیل‌ها در صنایع ساختمانی برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای آن‌ها عبارتند از ساخت نمای ساختمان، خرپا برای سقف، بادبند ساختمان، ستون بالابر هیدرولیکی و سایر اعضای سازه‌ای ساختمان.

ارسال پروفیل‌های ناودانی از طریق انواع ماشین‌های باربری از جمله خودروهای باربری خاور، کامیون، تریلی و کفی به سراسر ایران انجام می‌پذیرد. این نوع ارسالات با هدف تأمین و توزیع پروفیل‌های ناودانی به مقاصد مختلف در سراسر کشور صورت می‌گیرد.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی گالوانیزه کلیک نمایید.

 

فرآیند تولید ناودانی 16

ناودانی‌ 16 به دو صورت مشبک و ساده تولید می‌شوند. این پروفیل‌ها دارای سطح مقطع شکل U با یک جان افقی و دو بال عمودی هستند. کاربردهای مختلفی در صنعت و ساختمان سازی دارند. از نظر فرآیند تولید، به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می‌شوند.

 1. فابریک: ناودانی‌های پرسی از خطوط تولید به شکل ناودانی نورد سرد و نورد گرم خارج می‌شوند. در این فرآیند، از پرس برای ایجاد شکل مورد نظر در ناودانی‌ها استفاده می‌شود.
 2. پرسی: در این نوع تولید، ناودانی‌ها از ابتدا به شکل U در کارخانه‌ها تولید می‌شوند، بدون نیاز به فرآیند پرسی بعدی.

 

جهت اطلاع از قیمت ناودانی سبک کلیک نمایید.

این تفاوت‌ها در فرآیند تولید ناودانی‌ها می‌تواند بر مشخصه‌ها و کیفیت نهایی آن‌ها تأثیرگذار باشد. انتخاب مناسب بین ناودانی‌های فابریک و پرسی بستگی به نیازها و استفاده‌های موردنظر دارد که در صنایع مختلف و ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

وزن ناودانی 16

 

عوامل موثر بر قیمت ناودانی 16

در تعیین قیمت ناودانی 16، عوامل گوناگونی وجود دارند که می‌توانند تأثیر مهمی بر آن داشته باشند. برخی از این عوامل شامل موارد زیر است:

 1. عرضه و تقاضا: تعادل بین عرضه و تقاضا از جمله اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت است. اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت ناودانی افزایش می‌یابد و برعکس.
 2. ارزش ارز ملی: تغییرات ارزش پول ملی نسبت به ارزهای خارجی می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت ناودانی تأثیر بگذارد، زیرا بخشی از مواد اولیه و فرآورده‌های مرتبط با تولید ناودانی از بازارهای جهانی وارد می‌شوند.
 3. رشد اقتصادی: رشد یا کاهش اقتصادی کشورها می‌تواند نیازها و تقاضای مصرفی برای ساخت و ساز و صنایع مرتبط را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه بر قیمت ناودانی تأثیر بگذارد.
 4. شرایط جهانی و سیاسی: تغییرات در شرایط بین‌المللی، مانند تحریم‌ها، بحران‌های جهانی، تغییرات سیاسی و … می‌توانند پیامدهایی مستقیم بر بازار فولاد و قیمت ناودانی داشته باشند.
 5. نوسانات بازار: نوسانات ناگهانی در بازارهای مالی می‌توانند عدم‌اطمینانی را افزایش داده و به تأثیرگذاری بر قیمت ناودانی منجر شوند.

 

جهت اطلاع از قیمت ناودانی سنگین کلیک نمایید.

 

ترکیب این عوامل و دسته‌بندی دقیق تأثیرات آنها ممکن است در طول زمان تغییر کند و علاوه بر قیمت ناودانی بر قیمت محصولات دیگری مانند قیمت نبشی و دیگر آهن آلات تاثیرگذار است.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناودانی ها می توانید به مقاله همه چیز درباره ناودانی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا