logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع فولاد کروممولیبدن چیست؟

انواع فولاد کروممولیبدن چیست؟

فولاد آلیاژی کروم-مولیبدن (یا کروم مولی)، فولاد آلیاژی است که برای استفاده در فشار و دمای بالا استفاده می شود. به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر حرارت و کشش بالا در صنایع نفت و گاز، انرژی، ساخت و ساز و خودروسازی استفاده می شود.

انواع فولاد کروممولیبدن چیست؟

 

فولاد کروم مولیبدن – که اغلب به کروم مولی کوتاه می شود – نوعی فولاد کم آلیاژ است که در تعدادی از کاربردها و صنایع استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست، دو عنصر کلیدی آلیاژی مولیبدن (Mo) و کروم (Cr) هستند. این آلیاژها معمولاً در یک گروه اصلی طبقه بندی می شوند که اغلب از نام هایی مانند کروم آلیاژ، کروم آلیاژ، مولی و CrMo استفاده می شود. صنایعی که آلیاژ در آنها رایج است شامل ساخت و ساز، انرژی، نفت و گاز و خودروسازی است.

فولاد کروممولیبدن
فولاد کروممولیبدن

چرا Cr و Mo؟

برای سال‌ها، Mo یک عنصر آلیاژی استاندارد است که برای تولید فولاد مقاوم در برابر خزش با قابلیت تحمل دمای تا 530 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. این به این دلیل است که Mo سرعت خزش فولاد را با موفقیت کاهش می دهد و همچنین انعقاد و درشت شدن کاربیدها را در طول استفاده در دمای بالا کاهش می دهد. علاوه بر این، این مناسب بودن در دمای بالا و مقاومت در برابر خزش به این معنی است که کاربرد کلیدی فولاد مبتنی بر مو در نیروگاه‌های تولید برق و پتروشیمی بود.

با این حال، افزایش مداوم محتوای Mo فولاد به منظور بهبود بیشتر خواص آن کار نمی کند زیرا شکل پذیری خزشی در واقع با افزایش Mo کاهش می یابد. محدودیت دیگر به این واقعیت اشاره دارد که گرافیتی شدن (تجزیه کاربیدهای آهن) در دمای بالای 500 درجه سانتیگراد انجام می شود. این اشکالات مانع از کاربرد فولادهای مبتنی بر مو می شود.

یک محلول با آلیاژ کروم با مولیبدن کشف شد. این به فولاد تعدادی مزیت می‌دهد که در آلیاژهای مبتنی بر مو یافت نمی‌شود و فولادهای CrMo اولین کسانی بودند که اجازه دادند دمای بخار در نیروگاه‌ها از 500 درجه سانتی‌گراد بیشتر شود.

دلیل اینکه این دو عنصر آلیاژی بسیار خوب کار می کنند به دلیل خواص ترکیبی آنها است (با حداقل محتوای کروم 9٪ و حداقل مقدار Mo 1٪ [4]). به عنوان مثال، Mo به فولاد دمای کاری بالاتر و استحکام بیشتری می دهد. علاوه بر این، کروم منجر به اکسیداسیون استثنایی می شود و به فولاد کمک می کند تا در برابر خوردگی به شیوه ای موثرتر مقاومت کند. Cr همچنین نفوذ سختی خوبی را فراهم می کند، و محتوای Mo تضمین می کند که سختی یکنواخت است.

این استحکام بیشتر و مقاومت در برابر خوردگی این واقعیت را توضیح می دهد که فولاد CrMo زمانی به کار می رود که استحکام ارائه شده توسط فولاد کربنی ملایم کافی نباشد. این مزایا قابلیت اطمینان افزوده شده به کروم مولی را فراهم می کند، به همین دلیل است که در بسیاری از برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت اطلاع از قیمت انواع فولاد کلیک نمایید.

 

انواع مختلفی از فولاد کروممولیبدن با توجه به درصد کروم و مولیبدن و عناصر اضافی دیگر وجود دارد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از رایج ترین انواع عبارتند از:

سری 400:این سری شامل فولادهای با محتوای کروم نسبتاً کم (1 تا 2 درصد) و مولیبدن (0.25 تا 0.75 درصد) است. این فولادها به دلیل چقرمگی و قابلیت جوشکاری خوب، در کاربردهای مختلفی مانند ساخت لوله ها، اتصالات و قطعات ماشینکاری شده استفاده می شوند. که می توانیم از این نوع به فولاد mo40 نیز اشاره کنیم.

 

سری 500:این سری شامل فولادهایی با محتوای کروم (0.5 تا 1 درصد) و مولیبدن (0.4 تا 1 درصد) بیشتر است. این فولادها مقاومت بهتری در برابر حرارت و خوردگی دارند و در کاربردهایی مانند مبدل های حرارتی، دودکش ها و دیگ های بخار استفاده می شوند.
سری 600:این سری شامل فولادهایی با محتوای کروم (1 تا 1.5 درصد) و مولیبدن (0.4 تا 0.8 درصد) بیشتر است. این فولادها به دلیل استحکام و سختی بالا در دماهای بالا، در کاربردهایی مانند دنده ها، بلبرینگ ها و قالب های ریخته گری استفاده می شوند.

 

جهت اطلاع از قیمت فلز کربن کلیک نمایید.

 

سری 700:این سری شامل فولادهای با محتوای کروم بالا (2 تا 3 درصد) و مولیبدن (0.5 تا 1 درصد) است. این فولادها به دلیل مقاومت عالی در برابر خوردگی و سختی در دماهای بالا، در کاربردهای هوافضا، صنایع شیمیایی و تولید برق استفاده می شوند.

 

علاوه بر این دسته بندی ها، فولادهای کروممولیبدن می توانند با عناصر دیگری مانند نیکل، وانادیم و تنگستن نیز آلیاژ شوند تا خواص خاصی را به دست آورند.در انتخاب نوع مناسب فولاد کروممولیبدن برای یک کاربرد خاص، باید عوامل مختلفی مانند استحکام، سختی، چقرمگی، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت ماشینکاری را در نظر گرفت.

نتیجه گیری

فولادهای کروممولیبدن دسته ای از فولاد آلیاژی هستند که به دلیل وجود کروم و مولیبدن در ترکیبشان، خواص منحصر به فردی دارند. این عناصر به فولاد مقاومت بهتری در برابر خوردگی، سختی و استحکام در دماهای بالا می بخشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا