logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

جوشکاری ورق گالوانیزه چیست

جوش-ورق

گالوانیزه کردن ، روش  اعمال پوشش فلز روی ، بر سطح آهن یا فولاد است. ورق گالوانیزه یک ورق سرد است. در ادامه جوشکاری ورق گالوانیزه را به طور کامل شرح می دهیم.

مطالعه پیشنهادی : انواع ورق فلزی و کاربرد آن ها 

جوشکاری ورق گالوانیزه

جوشکاری ورق گالوانیزه تقریباً به همان روش جوشکاری ورق های فولادی بدون پوشش با همان ترکیب انجام می‌شود. همان فرآیند جوشکاری ورق آهن اما با تغییر در برخی پارامترها نظیر ولتاژ، آمپر، سرعت حرکت و غیره را می‌توان برای جوشکاری این ورق ها نیز استفاده کرد؛ مگر اینکه ضخامت پوشش روی زیاد باشد. آشنایی با ورق گالوانیزه و کاربرد ورق گالوانیزه می تواند خیلی در درک کامل جوشکاری ورق به شما کمک کند.

ورق گالوانیزه از جمله مواد ساختمانی پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها با استفاده از فرآیند گالوانیزه‌سازی به زنگ زدگی مقاوم تبدیل می‌شوند و از پوسیدگی محافظت می‌کنند.

یکی از موارد مهم در خرید ورق گالوانیزه، قیمت آن است. قیمت ورق گالوانیزه معمولاً به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اندازه، ضخامت، بازار و کشور تولید کننده. در نهایت، در خرید ورق گالوانیزه، نیاز است که به قیمت روز ورق گالوانیزه دقت کرده و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنید تا از بهترین محصول با بهترین قیمت بهره‌مند شوید.”

ورق

جهت اطلاع از قیمت ورق سیاه کلیک نمایید.

 

روش گالوانیزه کردن

یکی از روشهای متداول  گالوانیزه نمودن از جمله ورق گالوانیزه ذوذنقه ای به این گونه است که قطعات آهنی را در داخل  فلز روی مذاب غوطه ور میکنند.  روش انجام آن بشرح ذیل میباشد :

    • پاک کردن سطح قطعه کار از چربی ها ، روغن ها ، و گریس ها به شککلی که اثری روی قطعه باقی نماند.
    • از بین بردن زنگ زدگی های روی سطح فلز .
    • شستشوی سطح روی فلز به شکل بسیار تمیز .
    • خشک کردن سطح فلز با استفاده از کوره ها یا ماشینهای خشک کن .
    • مرحله آخر پس از خشک شدن ، قطعه فلزی داخل  روی داغ و مذاب غوطه ور می شوند. هنگامی که فلز از داخل مذاب خارج شود ، یک لایه فلز روی ، برسطح خود دارد که به آن مقاومت در برابر خوردگی می‌دهد.

 

ویژگی های جوشکاری ورق گالوانیزه

وجود فلز روی بر روی سطح ورق بسیار مهم است و از ورق در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می‌کند.

روش جوشکاری مناسب ، انتخاب نوع الکترود مصرفی مناسب ، تمیزکاری سطحی قبل از جوشکاری ، مواردی است که قبل از جوشکاری میبایست رعایت شود.

در هنگام جوشکاری ورق گالوانیزه  ، باید به چگالی ورق گالوانیزه نیز توجه کرد زیرا، گرما فلز روی را تبخیر می‌کند و  و دود حاصل میتواند  باعث مسمومیت جوشکار گردد.

ورق آجدار آلومینیوم، با ترکیب آلومینیوم و ویژگی‌های خاصی که دارد، مورد استفاده در صنایع مختلفی قرار می‌گیرد. این نوع ورق به دلیل ویژگی‌های سبکی و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، به عنوان یک ماده ساختمانی و تزیینی محبوب استفاده می‌شود. ورق آجدار آلومینیوم در صنایع ساختمانی، خودروسازی، صنایع دریایی، تولید کالاهای خانگی، و صنایع فضای بازاریابی و تبلیغاتی کاربردهای گسترده‌ای دارد. برای اطلاع از قیمت ورق آجدار آلومینیوم کلیک کنید.

 

جوشکاری گالوانیزه

جهت اطلاع از قیمت ورق st52 فولاد مبارکه کلیک نمایید

 

مناسبترین  الکترود جوشکاری برای ورق گالوانیزه الکترود  E6011و E6010  است زیرا دارای پوشش  سلولزی است.

بعلت اینکه  الکترودهای سلولزی کمترین میزان سیلیکون را دارند و سیلیکون باعث ترک خوردگی روی میشود لذا این الکترود برای جوشکاری ورقهای گالوانیزه مناسب است.

الکترودهای سلولزی با ایجاد سرباره نازک  در همه حالات جوشکاری ورق گالوانیزه مناسب میباشند.

جهت اطلاع از قیمت الکترود 4 میکا کلیک نمایید.

 

با توجه به اینکه  فولاد گالوانیزه یک فولاد معمولی با روکش روی است ، لذا از الکترود های فولادی نرم استاندارد برای الکترود جوشکاری ورق گالوانیزه استفاده میگردد.

بهترین گزینه  الکترودهای جوشکاری ورق گالوانیزه  :  در درجه اول  الکترودهای سلولزی E6010 و E6011 و پس از آن الکترودهای روتیلی E7014 و E6013 میباشند .

الکترود‌های E7018 دارای سیلیکون بالایی هستند که  منجر به ترک خوردن میشوند. لذا در جوشکاری با این الکترود روی ورقهای گالوانیزه بهتر است پوشش گالوانیزه برداشته شود در غیر اینصورت مناسب این کار نیستند.

جهت اطلاع از خرید الکترود آما کلیک نمایید.

 

روش‌ های جوشکاری ورق گالوانیزه

روش‌های مختلفی برای جوشکاری این ورق‌ها وجود دارد که با توجه به نیاز و شرایط کار، بهترین روش انتخاب می‌شود. در ادامه به بررسی انواع روش‌های جوشکاری ورق‌های گالوانیزه در صنعت اشاره خواهیم کرد.

 

جوشکاری قوس با الکترود پوشش دار

روش جوشکاری قوسی با الکترود پوشش‌دار که به SMAW معروف است، یک تکنیک بسیار متداول جوشکاری در صنعت محسوب شده و آن را تحت عنوان جوشکاری برق نیز می‌شناسند. حرکت الکترود به سمت عقب و جلو در این روش به تبخیر پوشش روی، جلوگیری از تخلخل و ترک کمک شایانی می‌کند.

 

جوش ورق استیل

 

جوشکاری مقاومتی

این روش جوشکاری، اغلب برای ورق‌هایی با ضخامت کمتر از ۵ میلی‌متر انجام می‌پذیرد. همچنین در صورتی که ضخامت پوشش زیر ۴۳ میکرون باشد این روش ترجیح داده می‌شود. جوشکاری مقاومتی به دلیل وارد کردن کمترین میزان آسیب به ورق‌های گالوانیزه، یکی از روش‌های مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

جهت اطلاع از الکترود جوش co2 کلیک نمایید.

 

جوشکاری با اشعه لیزر

در این روش اگر هنگام جوش، قطعات به درستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند باعث به وجود آمدن بریدگی در کناره‌ی جوش می‌شوند. برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها لازم است تا درز جوش به خوبی کنترل شده و لبه قطعات به‌طور کامل در کنار یکدیگر جفت باشند. روش جوشکاری با اشعه لیزر نسبت به سایر دستگاه‌های سنتی بسیار گران‌تر است. همچنین لازم به ذکر است که این راهکار دارای محدودیت عمق نیز هست.

مطالعه پیشنهادی :  همه دسته بندی الکترودها 

 

جوشکاری ورق گالوانیزه

جهت اطلاع از قیمت ورق st52 اکسین اهواز کلیک نمایید.

استاندارد جوشکاری ورق گالوانیزه

این استانداردها به ویژگی‌های ورق گالوانیزه و نیازمندی‌های جوشکاری آنها می‌پردازند. برخی از معروف‌ترین استانداردهای مربوط به ورق گالوانیزه عبارتند از ASTM A123/A123M (برای روشن کردن، پوشش ورق‌های گالوانیزه) و ASTM A653/A653M (برای استانداردهای ورق‌های گالوانیزه).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا