logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

گاست پلیت چیست

گاست پلیت

گاست پلیت یک ورق فولادی است که به شکل مربع طراحی شده و در انتهای یک شمع بتنی قرار گرفته است. هدف اصلی یک گاست پلیت، جوش و اتصال دو سر شمع های بتنی به یکدیگر است. این به طور موثر دو انتهای شمع را ایمن می کند و در هنگام راندن شمع به داخل زمین، ثبات را افزایش می دهد. بعلاوه، ورق های  گاست نیز برای تقویت در طرح های سازه ای مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان لبه های ثابت برای میخ ها، پیچ ها، پیچ ها و سایر بست ها عمل می کنند.

گاست پلیت در زمینه ساخت و ساز معماری، اغلب از پیچ، مهره، اتصالات جوشی و … برای ایجاد اتصالات تیر استفاده می شود. با این حال، آنچه امروز می‌خواهیم درباره آن بحث کنیم، ورق  اصلی است. بنابراین، اگر می‌خواهید بیشتر در مورد چیدمان ورق ‌نمایش بدانید، به اطلاعاتی که در مقاله زیر پوشش خواهیم داد، مراجعه کنید.

ویژگی های ساختاری گاست پلیت

ورق فولادی نوعی مصالح ساختمانی است که به گونه ای ساده و انعطاف پذیر طراحی شده و آن را برای اشکال و کاربردهای مختلف در ساخت و ساز مناسب می کند. گاست پلیت برای اتصال تیرها و ستون ها با رزوه کشی پیچ و مهره از طریق سوراخ های از پیش سوراخ شده روی سطوح آنها استفاده می شود.

انواع گاست پلیت

اشکال مربعی، مستطیلی یا ذوزنقه ای

اینها رایج ترین انواع گاست پلیت هستند که از ورق های  فولادی بریده شده و با سوراخ هایی برای رزوه بندی پیچ و مهره ها سوراخ می شوند. این تغییرات ورق  ی اصلی اغلب برای اتصال اتصالات مشترک ساده استفاده می شود که به طور موثر نیروها را منتقل می کند.

گاست

مثلث، دایره، بیضی و موارد دیگر

این نوع گاست پلیت دارای طرح های پیچیده تری هستند که بر اساس نیازهای خاص طرح های مختلف از ورق های  یا مقاطع فولادی بریده می شوند.

جنس گاست پلیت

ورق های فولادی بسته به نیازهای فنی و کاربرد مورد نظر برای هر پروژه از انواع مختلفی از مواد ساخته می شوند. در اینجا جزئیاتی در مورد انواع متداول مواد مورد استفاده برای ساخت ورق های  فولادی وجود دارد:

 • فولاد نورد سرد

این نوع فولاد در دماهای پایین برای افزایش استحکام و سختی نورد می شود و ظرفیت باربری آن را افزایش می دهد. با این حال، هنگامی که در معرض محیط های مرطوب قرار می گیرد، مستعد خوردگی و زنگ زدگی است.

 • فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ حاوی مقدار زیادی کروم است که یک لایه محافظ روی سطح آن تشکیل می دهد. این نوع فولاد در برابر زنگ زدگی، خوردگی و حرارت مقاوم است. با این حال، نسبت به سایر محصولات فولادی گران تر است.

 • فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه با یک لایه روی پوشانده می شود تا مقاومت آن در برابر خوردگی افزایش یابد. این دارای سختی و طول عمر بالا است و آن را برای پروژه های ساختمانی در فضای باز محبوب می کند.

گاست پلیت چیست

 • فولاد SS400

یکی از متداول ترین مواد مورد استفاده برای گاست پلیت فولاد SS400 است. SS400 یک فولاد کم کربن با سختی و استحکام کششی بالا است. گاست پلیت های ساخته شده از فولاد SS400 اغلب در ساختمان های فولادی از پیش مهندسی شده یا پروژه های صنعتی که به ظرفیت باربری بالا نیاز دارند استفاده می شود.

برای محافظت از گاست پلیت در برابر عوامل خارجی، توصیه می شود پس از اتمام ساخت، یک لایه رنگ اعمال شود. رنگ آمیزی نه تنها ظاهر زیبایی سازه را بهبود می بخشد، بلکه طول عمر ورق  اصلی و کل سازه ساختمان را نیز افزایش می دهد.

یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب گاست پلیت ، جنس آن است. به طور معمول، گاست پلیت به دلیل استحکام بالا و سازگاری با سازه های مختلف از آهن یا فولاد ساخته می شوند.

با این حال، گاست پلیت را می توان از آلومینیوم یا مس نیز (کمتر رایج) ساخت. هنگام استفاده از این مواد برای گاست پلیت ، به دلیل قابلیت تحمل بار و تغییر شکل آسان، برای سازه های کوچکتر و ساده تر مناسب هستند.

ویژگی های گاست پلیت

در واقع، ورق های فولادی را می توان از طیف گسترده ای از مواد مختلف، از نظر اندازه و وزن متنوع، مناسب برای مصارف مختلف بر اساس تقاضا، ساخت. از این رو امروزه گاست پلیت های فولادی به طور گسترده در ساخت سازه های مدرن با مزایای برجسته زیر استفاده می شوند:

ویژگی های گاست پلیت

 • مقاومت عالی در برابر اثرات زیست محیطی

به دلیل دوام بالای ذاتی، ورق های فولادی به شدت ایمن هستند.

پوشش داده شده با یک لایه محافظ با قابلیت مقاومت در برابر خوردگی و صاف بودن: این لایه محافظ نه تنها در برابر عناصر اطراف سپر می کند، بلکه زیبایی سازه ها را نیز افزایش می دهد.

 • طراحی متنوع و منعطف

امکان ترکیب های همه کاره با مواد مختلف مانند چوب، سنگ، شیشه … برای ایجاد ساختارهای منحصر به فرد و ظریف.

 • نسبتا سبک وزن

به حداقل رساندن بار ساختاری و صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های حمل و نقل. علاوه بر این، ماهیت نسبتا سبک وزن نیز فرآیند تولید را با توجه به الزامات طراحی خاص تسهیل می‌کند و آن را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

کاربردهای گاست پلیت

گاست پلیت ها همیشه یک مصالح ساختمانی مهم هستند که نقش مهمی در اکثر پروژه های معماری ایفا می کنند و به طور گسترده در زمینه ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

از کاربردهای قابل توجه این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پل و راه سازی

ورق های  فولادی برای اتصال ستون ها و تیرها به یکدیگر برای ایجاد پایداری و استحکام در سازه ها استفاده می شود.

 • در ساخت و ساز پی، مانند خانه ها و پل ها

همچنین برای اتصال تیرها و ستون ها به یکدیگر، افزایش ظرفیت باربری و مقاومت در برابر لرزش برای پی ها استفاده می شود. استفاده از گاست پلیت هانسبت به اتصالات فولادی سنتی مزایایی دارد، زیرا صنعتگران می توانند زوایای شیب و فاصله بین تیرها و ستون ها را تنظیم کنند.

 • ساخت خانه ها و آسمان خراش ها

آنها برای اتصال اجزای سازه ای مانند کف، سقف، دیوارها، پنجره ها به کار می روند و از طراحی های یکپارچه و هماهنگ استفاده می شوند. علاوه بر این، میزان مصرف فولاد را به حداقل می رساند.

 • ساخت و ساز ساختمان های فولادی پیش ساخته

گاست پلیت ها در حین ساخت ضروری هستند، برای اتصال کلیه اعضای فولادی پیش ساخته در قاب ها، سقف ها، دیوارها، افزایش اتصال و دوام بین اعضا و در عین حال تضمین ایمنی و طول عمر سازه تکمیل شده استفاده می شود.

 • مهندسی مکانیک و حمل و نقل

همچنین برای اتصال اجزای ماشین آلات و تجهیزات، افزایش ظرفیت تحمل بار و مقاومت در برابر لرزش برای اجزای ماشین استفاده می شود. علاوه بر این، آنها امکان تنظیم انعطاف پذیر زاویه و جهت چرخش را برای این اجزا فراهم می کنند.

نکاتی در مورد گاست پلیت در ساخت و ساز

گاست پلیت به عنوان یک اتصال برای اتصال ساختارهای گسسته به یکدیگر عمل می کند. هنگامی که این اجزا در یک واحد منسجم مونتاژ می شوند، با چندین ملاحظات قابل توجه به شرح زیر، حداکثر پایداری را تضمین می کند:

عرض ورق  باید با ترتیب اتصالات با طول جوش و توزیع پیچ و مهره روی سطح آن سازگار باشد.

ضخامت ورق فولادی بر اساس دو عامل اصلی تعیین می شود: شکنندگی مواد و ظرفیت باربری. اگر ورق  خیلی ضخیم باشد، می تواند به پیچ و مهره ها ضربه بزند، در حالی که نازک بودن بیش از حد ممکن است به دلیل الاستیسیته ناکافی که گاست پلیت نیاز دارد، اتصال را تحت تأثیر قرار دهد.

 • طراحی تیر-ستون

ورق فولادی باید الزامات ابعادی و ضخامت را با توجه به موقعیت تیر و ستون برآورده کند. باید سطح مناسبی برای اتصالات جوش بین تیرها و پیچ ها فراهم کند. زاویه بین لبه ورق  و محور تیر نباید بیشتر از 15 درجه باشد تا از انتقال ناکافی نیرو جلوگیری شود.

انواع گاست پلیت

 • نیرو و بارهای سازه ای

ورق فولادی در هنگام اتصال تیرها و ستون ها باید نیروهای افقی و عمودی را تحمل کند. به طور همزمان، باید استحکام و استحکام مطلوب را برای جلوگیری از تغییر شکل تحت نیروی قابل توجه تضمین کند.

گاست پلیت تاشو

ورق های فولادی تاشو به طور گسترده در طرح ها و فرآیندهای تولید مختلف استفاده می شود و اشکال و اشکال مختلف را تامین می کند. آنها به طور موثر الزامات فنی و جنبه های زیبایی شناختی هر پروژه را برآورده می کنند. این محصولات معمولاً به شکل U یا L ساخته می‌شوند و اتصالات جوشی بین میله‌های متصل به گاست پلیت در هر دو طرف وجود دارد. برای به حداکثر رساندن ظرفیت باربری و جلوگیری از تغییر شکل، زاویه بین لبه ورق فولادی تاشو و محور تیر باید بزرگتر یا مساوی 15 درجه باشد.

عملکرد و نقش اصلی ورق های فولادی تاشو در ایجاد اتصالات بین تیرها و ستون ها در پروژه هایی مانند انبارها، ساختمان های مرتفع و پل ها نهفته است. آنها اغلب با رنگ یا سایر پوشش های محافظ برای افزایش دوام و جلوگیری از خوردگی پوشانده می شوند.

روش های برش گاست پلیت

برش گاست پلیت با استفاده از لیزر

در این روش برش گاست پلیت از پرتو لیزر استفاده می شود. پرتو لیزر مستقیماً روی سطحی که گرما برای انتقال نیاز است هدایت می شود. این یک انتقال ایجاد می کند که منجر به ذوب و تبخیر در نقاط تماس می شود و فضاهای خالی روی سطح را تشکیل می دهد. بزرگترین مزیت این روش دقت و کیفیت بالای آن است که پس از اتمام نیاز به پس پردازش را از بین می برد.

برش گاست پلیت با استفاده از هوابرش

این روش برش را می توان یکی از تکنیک هایی دانست که از قدیم الایام گذشته است. برش سریع ورق های  فولادی ضخیم را امکان پذیر می کند. با این حال، این روش اغلب اریب های بلندی را به جا می گذارد و در نتیجه زیبایی شناسی ندارد.

برش گاست پلیت با استفاده از واترجت

از این روش به عنوان هیدرودینامیک نیز یاد می شود. این شامل استفاده از یک جت آب با فشار بالا برای برش ورق های  فولادی است. مزیت اصلی این روش تولید برش بسیار کوچک و صاف است. علاوه بر این، از آنجایی که از آب استفاده می شود، فرآیند برش گرما تولید نمی کند و از تغییر شکل مواد برش جلوگیری می کند.

نتیجه

مطالب فوق تلفیقی از مفیدترین اطلاعات در مورد گاست پلیت فولادی است. در صورتی که در حال تحقیق و نیاز به خرید این محصول هستید، می توانید جهت دریافت دقیق ترین اطلاعات مشاوره ای به صورت مستقیم با شرکت سهامی فلزات صنعتی استاویان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا