logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

8 عامل خرابی کمک فنر ماشین

8 عامل اساسی خرابی کمک فنر ماشین

عوامل موثر در خرابی کمک فنر ماشین

در این مقاله نحوه تشخیص رایج ترین خرابی کمک فنر ماشین و پایه های تعلیق را که می تواند منجر خرابی یا خسارت شود را یاد خواهیم گرفت. بررسی خواهیم کرد که چرا این مشکلات ظاهر می شوند و تأثیرات اصلی آنها بر عملکرد سیستم تعلیق و همچنین چگونگی اجتناب از آنها در آینده را درک خواهیم کرد.

عوامل موثر در خرابی کمک فنر ماشین

1. سفت شدن بیش از حد مهره بالایی استرات

 

پیامد های خرابی: از دست دادن قابلیت میرایی کمک فنر، شکسته شدن شفت فنر

یک مشکل رایج راننده ها ناشی از سفت شدن نادرست مهره بالایی استرات است. این مهره پایه، کیت نصب در بالا و فنر را به هم متصل می کند. مهره بالایی باید به درستی نصب شود و با یک آچار ترک متر بسیار خاص سفت شود، که در بیشتر موارد از 41 نانومتر تا 68 نانومتر متغیر است – بسیار کمتر از گشتاور تولید شده توسط آچار بوکس بادی.

خرابی کمک فنر

هنگامی که مهره بالای محفظه فنر بیش از حد سفت شود، کل مجموعه پایه می تواند از محل خود جدا شود. اگر این اتفاق در جاده بیفتد، می تواند باعث تصادف جدی شود. به همین دلیل مهم است که در طول فرآیند اتصال، تمام پیچ ‌ها و مهره‌ ها با استفاده از آچار ترک متر مطابق با مشخصات توصیه‌ شده سازنده سفت شوند در نتیجه از آچار ساده برای اتصال رزوه ای، از جمله مهره بالایی مجموعه استرات استفاده نکنید.

جهت اطلاع از خرید فولاد فنر کلیک نمایید.

 

2. استفاده از ابزارهای نادرست و روش های نادرست برای نصب کمک فنر

 

پیامد های خرابی: آسیب دیدن رزوه های کمک فنر

یکی دیگر از مشکلات رایج آسیب دیدگی کمک فنر ناشی از استفاده از ابزارها و روش های نادرست می باشد. اگر مهره بالایی به اشتباه روی رزوه کمک فنر قرار گیرد و سپس با تفنگ بادی سفت شود، در هنگام نصب این اتفاق می افتد. این به کمک فنر آسیب می زند. علاوه بر این، اگر واشر های کیت نصب به ترتیب نادرست نصب شوند، ممکن است شل شود و به قسمت پایینی کمک فنر برخورد کند. این امر علاوه بر ایجاد سر و صدا ، اغلب به بخشی از کمک فنر یا خود شفت فنر آسیب می رساند .

استفاده از ابزارهای نامناسب برای نگه داشتن شفت پیستون استرات در حین سفت کردن مهره بالایی

3. استفاده از ابزارهای نامناسب برای نگه داشتن شفت پیستون استرات در حین سفت کردن مهره بالایی

 

پیامد های خرابی: آسیب دیدن شفت و ستون فنر

یک نوع خرابی رایج زمانی رخ می دهد که یک نصاب از انبردست برای نگه داشتن شفت پیستون استرات استفاده می کند و در حالی که مهره بالایی را سفت می کند. از آنجایی که جنس آنها از فولاد فنر ck70 و فولاد ck75 این باعث آسیب بسیار مشخصی به پوشش کرومی میله پیستون می شود و علائمی در هر دو طرف میله ظاهر می شود که مربوط به محل استفاده از انبردست است.

استفاده از ابزارهای نامناسب برای نگه داشتن شفت پیستون استرات در حین سفت کردن مهره بالایی

هنگامی که کمک فنر فشرده می شود، ناحیه آسیب دیده میله پیستون از درزگیر آب بندی شفت پیستون عبور می کند و آن را پاره می کند و منجر به نشت روغن و گاز می شود. با استفاده از ابزارهای مناسب برای ثابت نگه داشتن میله و در عین حال سفت کردن مهره بالایی با گشتاور مناسب می توان از این مشکل به راحتی جلوگیری کرد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ck75 کلیک نمایید.

 

4. کمک فنرها و پایه ها به صورت جفتی تعویض نشده باشند

 

پیامد های خرابی: نامتعادل شدن خودرو هنگام برخورد با موانع راه و دست انداز ها, توزیع نا متعادل بار در شاسی

کمک فنرها و پایه‌ها به عنوان اقلام مصرفی و استحلاکی در نظر گرفته می‌شوند و در استفاده معمولی بیش از 2200 سیکل فشرده‌سازی مجدد در هر کیلومتر قرار می‌گیرند. پس از 80000 کیلومتر، شوک بیش از 176 میلیون چرخه را تحمل کرده است. این سایش اجتناب ناپذیر به طرق مختلف بر عملکرد قطعات داخلی مختلف تأثیر می گذارد. روغن ویسکوزیته را از دست می دهد و باعث می شود حرکات فشرده سازی و برگشتی نرم تر و کمتر کنترل شود. نوار ضد اصطکاک بین پیستون و محفظه کار فرسوده می شود و به مقدار معینی روغن اجازه عبور از شکاف را می دهد و شوک را نرم می کند و کنترل را کاهش می دهد.

کمک فنرها و پایه ها به صورت جفتی تعویض نشده باشند

اگر فقط یک کمک فنر در آن محور تعویض شود، یکی از آن ها سفت تر از دیگری می شود، و واحد جدید به سرعت بارگذاری می شود زیرا سعی می کند تمام تلاش های برگشتی و فشرده سازی سیستم تعلیق را کنترل کند. واحد جدید به سرعت آسیب می بیند و روغن و گاز را از طریق درزگیر بالایی از دست می دهد، اغلب به دلیل گرم شدن بیش از حد. به همین دلیل، توصیه می شود که کمک فنر ها را به صورت جفتی روی هر محور تعویض کنید و در مورد پایه‌ها، آن‌ها را با کیت‌های محافظ و نصب جدید در کنار هم قرار دهید

جهت اطلاع از قیمت فولاد فنر کلیک نمایید.

 

5. استفاده ی محدد از کیت نصب قبلی برای کمک فنر جدید

 

پیامد های خرابی: عملکرد نادرست سیستم تعلیق، قفل فرمان پس از پیچیدن، لرزش بیش از حد از طریق فرمان

کیت های نصب در بالا در معرض ساییدگی و پارگی شدید هستند و از دو بخش اساسی ساخته شده اند: یک عنصر لاستیکی و یک یاتاقان استرات که چرخش چرخ ها را در هنگام چرخش تسهیل می کند. با گذشت زمان این عناصر فرسوده می شوند و برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم تعلیق و ترمز باید تعویض شوند.

استفاده ی محدد از کیت نصب قبلی برای کمک فنر جدید

اگر کیت‌های نصب نامناسب باشند، ممکن است تصادفی جدی ایجاد شود، به‌ویژه اگر فرمان هنگام بازگشت به موقعیت مرکزی پس از پیچیدن قفل شود. از آنجایی که عنصر لاستیکی با گذشت زمان سخت تر می شود، به زودی لرزش و سر و صدا را می توان تجربه کرد. طول عمر آنها در شرایط عادی رانندگی تقریباً 80000 کیلومتر است که مطابق با کمک فنرها و پایه ها است. بنابراینتوصیه می شود که هر زمان کمک فنرها یا پایه‌ها تعویض می‌شوند، کیت‌های نصب جدید باید همزمان نصب شوند.

6. کیت حفاظتی قدیمی که با کمک فنر جدید نصب شده باشد

 

پیامد های خرابی: خرابی زودرس کمک فنر به دلیل نشت روغن، چرخش بیش از حد بدنه خودرو، افزایش خط ترمز، افزایش استحلاک خودرو

کیت های محافظ کمک فنراز دو قسمت ضروری ساخته شده اند. اولی، سپر تراکمی، از یک فوم پلی یورتان با چگالی بالا با شکل مخروطی خاص ساخته شده است که هر چه دستگاه فشرده تر شود، سخت تر می شود. وظیفه اصلی آن در بالای میله پیستون استرات محدود کردن چرخش، شیرجه زدن و اسکوات بدنه خودرو است.

دو طرح اصلی از سپر تراکمی وجود دارد

برخی از خودروها از سپر تراکمی متصل به قسمت پایین کیت نصب استفاده می کنند. در این حالت قطر داخلی سپر بسیار بزرگتر از قطر میله کمک فنر خواهد بود. برخی از نصاب ها فکر می کنند این نشان دهنده یک قطعه اشتباه است، اما اینطور نیست.

کیت حفاظتی قدیمی که با کمک فنر جدید نصب شده باشد

 

برخی از خودروها دارای این عنصر هستند که میله شفت کمک فنر را محکم می پوشاند. با بزرگتر شدن، پلی یورتان با چگالی بالا متخلخل می شود و قطر داخلی سپر بزرگتر می شود و چسبندگی روی میله را شل می کند. در داخل شکاف، ذرات ساینده می توانند ایجاد شوند و این می تواند باعث آسیب به پوشش کروم میله شود که منجر به نشت روغن می شود. علاوه بر این، آسفالت مدرن اغلب از لاستیک های بازیافتی که حاوی فسفر هستند ساخته می شود. در گرمای تابستان، ذرات ریز آسفالت به میله کمک فنر منتقل می‌شوند و کریستال‌های فسفات کروم را ایجاد می‌کنند، ماده‌ای بسیار سخت با لبه‌های تیز که بیشتر به درزگیر میله آسیب می‌زند.

به طور معمول ضربه کمک فنر حدود 4-5 سانتی متر است، اما با تحلیل رفتن سپر تراکمی، می تواند در برخی موارد تا 12 سانتی متر حرکت کند. این می تواند منجر به حرکات ناخواسته بدن شود و حتی می تواند منجر به افزایش ساییدگی در سایر قسمت های تعلیق مانند فنرها و مفاصل توپ شود که به نوبه خود منجر به کنترل ضعیف فرمان و کاهش عملکرد ترمز می شود.

دومین عنصر کلیدی کیت محافظ کمک فنر پوشش گرد و غبار است. معمولاً از لاستیک با مقاومت بالا ساخته می شود و وظیفه مهم محافظت از میله کمک فنر را در برابر تماس با ذرات ساینده مانند گل، نمک، آسفالت، آب و گرد و غبار دارد که می تواند به طور غیر قابل برگشتی به سطح کروم آسیب برساند و باعث از کار افتادن کمک فنر شود. ارزش آن را دارد که به طور مرتب وضعیت هر کمک فنر را با کشیدن ناخن روی سطح میله بررسی کنید، زیرا هر گونه سوراخ یا خراش به راحتی قابل تشخیص است.

هر گونه نقص در سطح میله می تواند به درزگیر روغن کمک فنر آسیب برساند و باعث شود روغن و گاز از دستگاه خارج شود و آن را بی فایده کند، به خصوص اگر کمک فنر تحت فشار باشد. طول عمر کیت های حفاظتی بسته به آب و هوا و نحوه استفاده از وسیله نقلیه می تواند بسیار متفاوت باشد، اما به عنوان یک قاعده بر اساس بیش از 100 سال تجربه، مونرو توصیه می کند که آنها را پس از 80000 کیلومتر و همیشه هنگام تعویض پایه ها یا کمک فنرها تعویض کنید.

7. موقعیت نادرست سپر تراکم در حین نصب کیت حفاظتی

 

پیامد های خرابی: کمک فنر مسدود شده – سفت شدن سیستم تعلیق

موقعیت سپر فشرده سازی کیت حفاظتی بسیار مهم است. یک اشتباه رایج در هنگام نصب این است که سپر تراکمی را به سمت پایین به پایین می‌کشند تا هنگام تلاش برای سفت کردن مهره بالایی به میله دسترسی پیدا کنند. اما این امر باعث می شود سپر از حرکت صحیح سیستم تعلیق جلوگیری کند و سواری فوق العاده سختی را ایجاد کند. نصب صحیح شامل حرکت دادن سپر تراکمی (قسمت زرد رنگ در تصویر زیر) به بالای شفت است و فاصله یک انگشت تا سطح پایین کیت نصب باقی می ماند.

موقعیت نادرست سپر تراکم در حین نصب کیت حفاظتی

8. تغییر رنگ کمک فنر

 

پیامد های خرابی: فرسایش بدنه ی شفت فنر

اگر به نظر می رسد کمک فنر رنگ را در یک طرف محفظه از دست داده است، به احتمال زیاد این به دلیل ناهماهنگی کمک فنر در هنگام نصب است. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که پایه‌های کمک فنر سفت می‌شوند، در حالی که خودرو بر روی یک بالابر 2 نقطه‌ای با چرخ‌ ها آویزان آزادانه با ضربه‌های کاملاً کشیده بالا می‌رود. عنصر لاستیکی بلوک بی صدا مانند فنر عمل می کند و به گونه ای طراحی شده است که در حین چرخش 45 درجه در هر جهت به طور الاستیک تغییر شکل می دهد.

تعمیر کمک فنر

اگر پایه‌ها با تعلیق کاملاً کشیده سفت شوند، هنگامی که خودرو به زمین پایین می‌آید، بلوک‌های بی‌صدا لاستیکی بیش از 45 درجه کاملاً می‌چرخند. به محض اینکه راننده از بین می رود، بار اضافی مشکل را تشدید می کند و کمک فنر کاملا مسدود می شود. جانبی وارد شده به میله، درزگیر روغن را تغییر شکل داده و باعث نشت آن می شود. گرمای بیش از حد اغلب آثاری را پشت سر می گذارد، مانند تغییر رنگ در یک طرف میله.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا