logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

Api خودرو و کاربرد های آن

خودرو

به لطف تحول دیجیتالی صنعت خودرو، خودروها به رایانه های متحرک تبدیل شده اند. در سال 2010، یک خودرو به طور متوسط شامل 10 میلیون خط کد نرم افزاری بود، در حالی که در سال 2018 با 100 میلیون خط کد کار می کرد. 2 به زودی، خودروهایی با قابلیت های خودران افزایش یافته تخمین زده می شود که 300 تا 500 میلیون خط کد اجرا کنند. استفاده روزافزون از نرم افزار تقاضای صنایع خودروسازی برای API را افزایش می دهد.

با توجه به شیوع  APIها، این مقاله به موارد استفاده از API ها در صنعت خودروسازی برای ارائه اطلاعات به مشاغل خودروسازی، نمایندگی‌ ها یا مالکان خودرو های شخصی یا خریداران احتمالی می ‌پردازد.

API ها در صنعت خودرو

فقط به موارد استفاده از وسیله نقلیه محدود نمی شوند. آن‌ها می‌توانند به‌عنوان API های Mobility-as-a-service برای افراد استفاده کنند تا از خدمات در صورت تقاضا استفاده کنند یا به کسب‌وکارها اجازه دهند سریع‌ تر به مشتریان دسترسی پیدا کنند.

Api خودرو

API ها در صنعت خودرو به عنوان اتصالاتی عمل می کنند که برنامه های خودرو را قادر می سازد با سایر برنامه ها یا پلتفرم های نرم افزاری ارتباط برقرار کنند. API ها را می توان در قطعات OEM و غیر OEM خودرو ادغام کرد و آماده استفاده است. آنها همچنین می توانند به عنوان برنامه ای عمل کنند که عملکرد خاصی را در رابطه با نرم افزار وسیله نقلیه یا اتصال بین یک برنامه تلفن همراه انجام می دهد.

در واقع  API رابط برنامه نویسی برنامه نرم افزاری است که به برنامه ها یا بخش هایی از برنامه ها امکان می دهد با یکدیگر صحبت کنند.  APIها معمولاً در کیت ‌های توسعه نرم ‌افزار (SDK) گنجانده می‌شوند، بلوک ‌های ساختمانی پیش‌ ساخته ‌ای هستند که به توسعه ‌دهندگان اجازه می ‌دهد تا برنامه‌ های کاربردی جدید ایجاد کنند.

کاربرد api  خودرو

در دنیای بهم پیوسته امروزی،  APIها آنقدر مهم و ارزشمند شده ‌اند که به یک محصول درآمدزا برای تجارت الکترونیک محبوب یا شرکت‌های مبتنی بر وب مانند Google، eBay و Salesforce تبدیل شده‌اند. به عنوان مثال، وب ‌سایت‌ ها برای API که به آنها امکان میزبانی نقشه‌ های Google را می ‌دهد به Google پول می‌دهند، یا برای API که به وب‌ سایتشان اجازه می‌ دهد داده ‌های آب‌ و هوا را ارائه دهد، به کانال آب‌ و هوا پرداخت می‌کنند.

به استفاده از یک سایت مسافرتی فکر کنید. شما می توانید با سیستم های رزرو خطوط هوایی ارتباط برقرار کنید، اتاق هتل رزرو کنید، ماشین کرایه ای رزرو کنید یا بلیط یک رویداد بخرید – همه اینها از یک وب سایت، با یک تجربه یکپارچه. این قدرت API ها است که همه این مشاغل متمایز را قادر به اتصال، به اشتراک گذاری اطلاعات و انجام تراکنش ها می کند.

کاربرد Api خودرو

API و امنیت

API ها همچنین در امنیت نقش دارند زیرا برای کنترل دسترسی به دستگاه ها و عملکردهای نرم افزار استفاده می شوند. همه ما با سناریویی آشنا هستیم که در آن شما یک وب سایت را مرور می کنید و از شما می خواهد به مکان شما دسترسی پیدا کند. تنها راهی که یک برنامه می تواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد از طریق API موقعیت مکانی است و شما می توانید آن درخواست را بپذیرید یا رد کنید.

در دنیای خودرو، API ها قلاب هایی هستند که به برنامه های خودرو اجازه می دهند با سایر برنامه ها یا پلتفرم های نرم افزاری تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، یک پلت فرم پیشرفته سیستم کمک راننده (ADAS) می‌تواند API ها را در دسترس برنامه ‌هایی قرار دهد که عملکرد های خاصی را انجام می‌دهند و به آن برنامه‌ ها اجازه می ‌دهد اطلاعات مربوط به محیط فعلی اطراف خودرو را بازیابی کنند و سپس بر اساس آن اطلاعات تصمیم‌گیری کنند.

رانندگی با هندزفری را در نظر بگیرید، جایی که راننده مسئول نظارت بر وسیله نقلیه است، اما از نظر فیزیکی کنترل خودرو را در دست ندارد. یک API خودرو می تواند به سیستم اطلاعات سرگرمی اجازه دهد تا به اطلاعات سیستم ADAS دسترسی داشته باشد و آن را روی خوشه خودرو یا نمایشگر مرکزی تجسم کند. نمایشگر می‌تواند اطلاعاتی مانند آنچه حسگرهای خودرو در محیط اطراف خود می ‌بینند را ارائه دهد که باعث ایجاد اعتماد در عملکرد سیستم می‌شود.

API ها چگونه کار می کنند

API ها همیشه بخشی جدایی ناپذیر از جعبه ابزار توسعه دهندگان بوده اند. در ابتدا، آنها برای اتصال اجزای کد در یک برنامه یکپارچه که بر روی یک سرور واحد اجرا می شد، استفاده می شدند.

امروزه، برنامه‌ ها تفکیک شده – مجازی ‌سازی و کانتینر ‌سازی شده ‌اند و به میکروسرویس ‌ها تقسیم می شوند. بخش ‌هایی از یک برنامه ممکن است در فضای ابری یا در محیط نرم ‌افزار به ‌عنوان سرویس (SaaS) اجرا شود. یک برنامه کاربردی مدرن ممکن است شامل صد ها API باشد که پیوند های داخلی را برای کمک به سازماندهی کد و قابلیت استفاده مجدد بیشتر مؤلفه ها و همچنین API های عمومی که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از عملکرد شخص ثالث بهره ببرند، ارائه می دهند.

نتیجه

این انفجار API ها به طور مداوم منجر به افزایش نوآوری در صنایع شده است و به اشخاص ثالث اجازه می دهد تا به راحتی به محبوب ترین پلتفرم های نرم افزاری ارزش بیافزایند. همانطور که صنعت خودرو به سرعت در این مسیر حرکت می کند، می توانیم انتظار افزایش مشابهی در نوآوری را با گسترش اکوسیستم تحرک داشته باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا