logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

راهنمای جامع ساخت چاقو با ضایعات فولاد

 راهنمای جامع ساخت چاقو با ضایعات فولاد

ساخت چاقو با ضایعات فولاد

ساخت چاقو با ضایعات فولاد راهی عالی برای به دست آوردن یک چاقوی منحصر به فرد و باکیفیت با هزینه کم است. این فرآیند می تواند چالش برانگیز باشد، اما با کمی صبر و حوصله و ابزار مناسب، هر کسی می تواند این کار را انجام دهد. از آنجا که قیمت ضایعات فولاد کمتر از قیمت فولاد های آماده در بازار می باشد از این رو فرایند ساخت چاقو با ضایعات فرایندی پر سود و پر بازده است.

ساخت چاقو با ضایعات فولاد

موارد لازم برای ساخت چاقو

موارد لازم برای ساخت چاقو از ضایعات به شرح زیر می باشد:

 • ضایعات فولاد ( گرد، تسمه و علی الخصوص تمامی ضایعات فولاد فنر , همچون فولاد ck60 و فولاد ck75  )
 • کوره آهنگری یا مشعل
 • چکش آهنگری
 • سنبه
 • گیره
 • سنگ فرز
 • سمباده در شماره های مختلف
 • مایع خنک کننده
 • دستکش های چرمی
 • عینک ایمنی

موارد لازم برای ساخت چاقو

مراحل ساخت چاقو از ضایعات فولاد

انتخاب فولاد

اولین قدم انتخاب قطعه ای از فولاد مناسب برای ساخت چاقو است. ضایعات فولادهای پرکربن مانند ck100 برای ساخت چاقو مناسب می باشند ولی بهترین ضایعات فولادی برای ساخت چاقو , ضایعات فولاد فنر می باشد که از جمله مهم ترین آنها می توان به فولاد ck60 و فولاد ck75  اشاره نمود. از ضایعات فولاد ضد زنگ نیز می توان برای ساخت چاقو استفاده کرد، اما این پروسه ساخت به دمای بالاتری برای آهنگری نیاز دارد.

آماده سازی فولاد

ضایعات فولاد با محلول های تمیز کننده مانند تینر و اسپری های زنگ زدا باید به خوبی تمیز شوند تا حین پروسه ساخت ایجاد مشکلی در روند ذوب و آهنگری چاقو نکنند . ضایعات فولاد پس از تمیز کاری توسط ابزار های برش همچون سنگ فرز برش داده شده و آماده ورود به مرحله ذوب می شوند.

مراحل ساخت چاقو از ضایعات فولاد

ذوب فولاد

ضایعات فولاد در کوره آهنگری یا با مشعل تا دمای گداخته شدن (حدود 800 تا 900 درجه سانتیگراد) حرارت دهی می شوند به طوری که رنگ فولاد در این مرحله به رنگ قرمز روشن تغییر رنگ می دهد.

چکش کاری

در این مرحله فولاد به درجه ای رسیده است که به خوبی می توان آن را شکل داد , حال با استفاده از پتک های دستی یا هیدرولیکی می توان آن را فرم داد و به شکل نهایی چاقو نزدیک نمود. برای بهتر شدن شکل نهایی لازم است تا با استفاده از سنبه های مناسب زوائد چاقو را تراش دهیم.

چکش کاری

آنیل کردن

پس از اعمال مراحل چکش کاری ، چاقو را باید آنیل نمود تا تنش های داخلی آن از بین برود و از شکستن آن جلوگیری شود.در این مرحله چاقو را به آرامی و تا دمای که رنگ آبی به خود گیرد (حدود 300 درجه سانتیگراد) گرم نموده و سپس در دمای فضای آزاد خنک می نماییم.

سخت کاری

چاقو را تا دمای سخت شدن (حدود 750 تا 800 درجه سانتیگراد) گرم نموده و سپس آن را به سرعت در مایع خنک کننده مانند روغن یا آب قرار می دهیم تا شوک وارده موجب افزایش سختی لبه چاقو شود.

تمپر کردن

تمپر کردن

چاقو را تا دمای تمپر کردن (حدود 200 تا 300 درجه سانتیگراد) گرم نموده و سپس می گذاریم  به تدریج در دمای هوای آزاد خنک شود. این کار به افزایش استحکام و انعطاف پذیری چاقو کمک می کند.

سنگ زدن

از سنگ فرز و سمباده در سایز های مختلف برای تیز کردن و صاف کردن لبه و تیغه چاقو استفاده می کنیم . تکرار این فرایند موجب می شود که چاقویی یکدست تر , زیبا تر و برنده تری داشته باشیم.

سنگ زدن

دسته

دسته چاقو بیشتر از جنس چوب، پلاستیک یا مواد دیگر می باشد که با توجه به ارگونومی دست و راحتی استفاده از آن, قالبگیری , طراحی و یا  بریده می شود.

پولیش

از پولیش برای براق کردن تیغه و دسته چاقو استفاده می شود, عمل پولیشکاری میتواند با استفاده از روغن های خاص نیز انجام گیرد تا جلوه و زیبایی دوچندانی به چاقو دهد.

پولیش

مراحل تکمیلی ساخت چاقو

تا به اینجا چاقوی مورد نظر ما ساخته شده است حال بسته به سلیقه خود می توانید یک سری مراحل تکمیلی بر روی آن اعمال کنید تا چاقوی حاصل سفارشی تر و ارزنده تر شود.

 • سوراخ کردن دسته:  اگر نیاز است که چاقو را در جای آویزان کنید لازم است که در دسته یا بدنه آن سوراخی ایجاد کنید، انجام سوراخکاری را بعد از اتمام مراحل سنباده زنی انجام دهید. از مته تیز برای ایجاد سوراخ ها با اندازه دلخواه استفاده کنید.
 • پوشش دسته:  دسته چوبی چاقو را می توانید با روغن، لاک یا رزین اپوکسی بپوشانید تا  ظاهر آن را زیباتر کنید و از آن در برابر رطوبت محافظت کنید.
 • طرح و نقش: می توانید با استفاده از ابزارهای مختلف مانند قلم چکش، سندان یا فرز، طرح و نقش های مختلفی را روی تیغه چاقو ایجاد کنید.
 • خاتم کاری: می توانید با استفاده از قطعات کوچک فلزات مختلف، روی دسته چاقو خاتم کاری انجام دهید و ارزش کار را دوچندان کنید.
 • غلاف:  برای محافظت از چاقو و حمل آسان آن، می توانید یک غلاف از چرم، چوب یا پلاستیک بسازید و علاوه بر محافظت از چاقو جلوه زیبایی به ظاهر آن دهید.

مراحل تکمیلی ساخت چاقو

نکات ایمنی در ساخت چاقو

همیشه هنگام کار با فولاد داغ از دستکش های چرمی و عینک ایمنی استفاده کنید.

مراقب باشید که هنگام چکش کاری به خودتان آسیب نرسانید.

از تهویه مناسب هنگام کار با کوره و مشعل استفاده کنید.

نتیجه

ساخت چاقو با ضایعات فولاد می تواند یک تجربه ارزشمند و لذت بخش باشد. با کمی تمرین و حوصله، می توانید چاقوهای زیبا و کاربردی بسازید که سال ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا