logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

8 دلیل نوسان دور موتور خودرو

دور موتور

اکثر رانندگان وسیله نقلیه خود را مانند کف دست خود می شناسند. اگر چیزی ناهنجار مانند دور موتور بالا را مشاهده کنند متوجه مشکل خودرو می شوند. در بسیاری از موارد، این می‌تواند کاملاً مطلوب باشد، زیرا به شخص اجازه می‌دهد تا هر مشکلی را در وسیله نقلیه خود قبل از بدتر شدن آن جداسازی، تشخیص و تعمیر کند.

به دلایلی که در بالا ذکر شد، اکثر آنها به سرعت متوجه می شوند که آیا دور در دقیقه وسیله نقلیه آنها هنگام رانندگی با سرعت ثابت بالا و پایین می شود یا در نوسان است. حتی ناهماهنگی های قابل توجه در سرعت موتور در هنگام شتاب گیری، کاهش سرعت یا دور آرام می تواند کاملاً هشدار دهنده باشد.

این ناهماهنگی ها اغلب به عنوان علائم ثانویه مسائل اساسی عمل می کنند که از نظر پیچیدگی و شدت متفاوت هستند. خوشبختانه، تشخیص و تعمیر اکثر این مسائل برای کسانی که دانش اولیه مکانیکی دارند و چند ابزار دستی در اختیار دارند، نسبتاً ساده است.

برای آشنایی با علل مختلف نوسان دور موتور و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مسائلی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

دور موتور یا  RPM به چه معناست

مخفف RPM مخفف Revolutions Per Minute است. به بیان ساده، قرائت RPM یک موتور نشان دهنده تعداد دورهایی است که مجموعه دوار موتور در طول یک دقیقه می چرخد.

با افزایش دریچه گاز، دور موتور نیز افزایش می یابد. به همین ترتیب، کاهش در تحریک دریچه گاز منجر به کاهش دور موتور در دقیقه می شود.

دور موتور در دقیقه سنج خودرو نمایش داده می شود که به صورت دیجیتال یا آنالوگ در یک دسته ابزار نصب شده روی داشبورد ادغام شده است.

در حالی که بیشتر سرعت ‌سنج‌ ها سرعت موتور را به صورت یک رقم عددی نشان می‌دهند، این یک اندازه‌ گیری مقیاس‌ شده است و در واقع 1/1000 دور موتور واقعی است. بنابراین، برای مثال، اگر سوزن سرعت سنج شما درست بالای «3» باشد، دور موتور شما دقیقاً حدود 3000 دور در دقیقه است.

دور موتور خودرو

علل نوسان دور در دقیقه هنگام رانندگی

نوسانات RPM می تواند در نتیجه چندین شرایط زمینه ای مختلف باشد، که همه آنها نیاز به بررسی دقیق دارند. درک علل بالقوه این وضعیت می تواند هنگام تلاش برای تشخیص مشکل در دست مفید باشد.

 

نشتی خلاء

نشتی خلاء یکی از شایع ترین دلایل نوسانات دور موتور است. این شرایط ورود هوای اندازه گیری نشده به ورودی موتور را توصیف می کند. پس از معرفی، این هوا بر نسبت هوا به سوخت موتور آسیب وارد می کند.

مشکلات احتراق

عدم ارائه جرقه مناسب در سیستم جرقه زنی موتور نیز می تواند مقصر نوسانات محسوس RPM باشد. این مشکلات می تواند شامل خرابی سیم شمع/شمع، تخریب سیم پیچ و اتصال زمین کویل خارجی باشد.

در خودروهای قدیمی، آسیب کلاهک توزیع کننده نیز می تواند در انتقال جرقه اختلال ایجاد کند.

احتراق خودرو

مشکلات سوخت رسانی

کمبود سوخت برای احتراق می تواند به عنوان یک علت احتمالی بی نظمی در سرعت موتور باشد. مشکلاتی از این نوع می تواند ناشی از گرفتگی فیلتر سوخت یا خراب شدن پمپ بنزین و همچنین مشکلات خاص سیلندر مربوط به خرابی انژکتور باشد.

سوخت رسانی خودرو

خرابی سنسور سرعت موتور

تقریباً همه موتورهای مدرن از یک یا چند سنسور سرعت اختصاصی استفاده می کنند. اینها معمولاً شامل سنسورهای میل بادامک و میل لنگ موتور و همچنین سنسور سرعت انتقال است. هنگامی که این حسگرها شروع به از کار افتادن می کنند، مجموعه ای از علائم عجیب و غریب ممکن است ایجاد شود.

دریچه کنترل هوای دور آرام

اگر به نظر می رسد دور موتور شما در دور آرام نوسان شدیدی دارد، دریچه کنترل هوای دور آرام (IAC) وسیله نقلیه شما می تواند مقصر باشد. این سوپاپ جریان ورودی را هنگامی که صفحه دریچه گاز موتور بسته است تنظیم می کند.

هنگامی که کربن رسوب یا آسیب دیده باشد، عملکرد سوپاپ کنترل هوای بیکار می تواند در بهترین حالت ناسازگار باشد. DTC P0505، P0506 و P0507 علائم ثانویه دریچه IAC معیوب هستند.

سنسور دریچه گاز معیوب

سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو مسئول ارائه بازخورد به PCM موتور در مورد موقعیت صفحه گاز است. اختلاف در این بازخورد می تواند منجر به عملکرد موتور شود که تا حد زیادی نامنظم یا ناسازگار است و در نتیجه باعث نوسانات RPM خودرو می شود.

دریچه گاز خودرو

مشکلات انتقال نیرو

اگرچه به اندازه تعدادی از دلایل بالقوه در این لیست رایج نیست، مشکلات گیربکس داخلی در واقع می تواند عملکرد موتور را مختل کند. لغزش یا تردید در گیربکس اغلب هنگام تجزیه و تحلیل RPM موتور مشاهده می شود.

خرابی PCM

به ندرت، PCM یک وسیله نقلیه ممکن است در مدارهای خاصی از کار بیفتد و در نتیجه پاسخ آن به معیارها و بازخوردهای خاص را به خطر بیندازد. به این ترتیب، تعدادی از نگرانی‌های مربوط به رانندگی ممکن است ایجاد شود، از جمله مواردی که بر سرعت عملکرد موتور شما تأثیر می‌گذارد.

آیا نوسان دور در دقیقه زمانی که تهویه مطبوع روشن است طبیعی است؟

زمانی که تهویه مطبوع روشن است، نوسان سرعت موتور طبیعی است. با این حال، نوسانات فقط باید در هنگام درگیر شدن و جدا شدن کمپرسور کولر گازی مشاهده شوند. به غیر از این دوره‌ها، سرعت موتور باید نسبتاً ثابت بماند و تغییرات محسوسی نداشته باشد.

این نوسانات جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که یک موتور تلاش می‌کند تا سرعت دور آرام خود را افزایش دهد تا بر فشار اضافی وارد شده در هنگام رانندگی با کمپرسور تهویه مطبوع خودرو غلبه کند. بلافاصله پس از جدا شدن کلاچ کمپرسور، این دور آرام به حالت عادی کاهش می یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا