logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

سردخانه بالای صفر و تجهیزات مورد نیاز آن

سردخانه

سردخانه صنعتی همانطور که از نامش پیداست مکانی است برای خنک نگه داشتن هر شی یا غذا یا هر چیزی که می خواهیم خنک نگه داریم. مهمترین وظیفه سردخانه جلوگیری از خراب شدن غذاها و حفظ کیفیت طولانی مدت است.

ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

تبرید صنعتی از مجموعه ای از تاسیسات ساختمانی تهیه می شود که در داخل سردخانه با دما و رطوبت مناسب نگهداری می شوند تا از فاسد شدن محصولات جلوگیری شود تا مواد غذایی تهیه شده مصنوعی ماندگاری بیشتری داشته باشند.

سردخانه بالای صفر

همچنین سردخانه ها از انواع مختلفی ساخته می شوند که در ادامه به آنها اشاره می شود:

انواع سردخانه صنعتی

تبرید صنعتی در دو حالت زیر صفر و بالای صفر می باشد که هر دو نوع آن قابل ساخت و اجرا بوده و در سالن های تک مدار یا دو مداره در ساختمان سازی قابل استفاده می باشد. سردخانه هایی که بسته به نوع کاربری ساخته می شوند، برای دماهای زیر صفر یا بالای صفر طراحی شده اند، نیاز به مبردهایی مانند آمونیاک و فریون دارند و به صورت دو منظوره ثابت یا متحرک طراحی می شوند.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد mo40 کلیک نمایید.

سردخانه بالای صفر

برای نگهداری برخی از محصولات در مدت زمان کوتاه از دمایی بالاتر از دمای انجماد محصولات استفاده می شود که سردخانه های بالای صفر به سردخانه های کوتاه مدت یا بلند مدت معروف هستند. دمای نگهداری آنها 1+ تا 4+ درجه سانتیگراد است.

در سردخانه های کوتاه مدت، محصولات به تدریج وارد سردخانه می شوند و پس از چند روز نگهداری، بلافاصله از سردخانه خارج می شوند و با محصولات جدید در سردخانه جایگزین می شوند تا زمان نگهداری محصولات طی شود. در یخچال برای مدت کوتاهی حداکثر 15 روز است.

همچنین سردخانه های بلندمدت که بیشتر برای انبارهای تجاری با نام تبرید عمومی ساخته می شوند، قانون خاصی برای شرایط نگهداری محصولات و نوع محصولات قابل نگهداری در سردخانه ها دارند.

سردخانه زیر صفر

سبزیجات، میوه ها، صیفی جات، لبنیات، گل و گیاهان دارویی و داروها از جمله محصولاتی هستند که در سردخانه های بالای صفر درجه قابل نگهداری هستند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد hss کلیک نمایید.

سردخانه زیر صفر

سردخانه های زیر صفر که به سردخانه های انجمادی نیز معروف هستند، دمایی بین ۱۲- تا ۲۳- درجه سانتیگراد برای انجماد محصولات دارند. اما توجه داشته باشید که سردخانه های زیر صفر با دمای 18- درجه سانتیگراد بیشتر از سایر دماها مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر محصولاتی مانند گوشت منجمد، مرغ منجمد، ماهی منجمد، سبزیجات منجمد در این سردخانه ها نگهداری می شوند.

سردخانه دو مداره

یک سردخانه دو مداره عملکردی مشابه سردخانه های زیر صفر و بالای صفر دارد. در سردخانه های دو مداره باید توجه داشته باشید که برای تغییر حالت تبرید از زیر صفر به بالای صفر و بالعکس پس از تخلیه یخچال با مواد ضدعفونی کننده نانو شسته شود. به طوری که بارگیری مجدد غذا در سردخانه باعث ایجاد بو و بوی نامطبوع سردخانه در محیط خود نشود. اما برای نگهداری محصولات بهتر است از سردخانه های صنعتی مجزا استفاده شود اما ایجاد سردخانه مجزا از نظر هزینه های اقتصادی توجیه پذیر نیست.

تجهیزات سردخانه

برای ساخت سردخانه مناسب ابتدا باید با اجزای آن آشنایی کامل داشت. تجهیزات تبرید به طور کلی شامل:

تجهیزات سردخانه

کمپرسور سردخانه

کمپرسور تبرید و تجهیزات برودتی چیست

کمپرسور یکی از مهم ترین و اساسی ترین قطعات سردخانه است که وظیفه اصلی آن فشرده سازی گازهای مصرفی است و در حین عملیات فشرده سازی توسط این کمپرسورها دمای گاز نیز تا حدودی افزایش می یابد.

و از نوع کمپرسورهایی که بیشتر در صنایع برودتی استفاده می شود می توان به دو نوع کمپرسور اسکرول و اسکرو اشاره کرد.

جهت اطلاع از فولاد vcn 200 کلیک نمایید.

کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه مجموعه کاملی از چیلرهای تبرید است که بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار گرفته و وظیفه آن تبدیل مبرد گازی به مبرد مایع است. در واقع کندانسور تبرید یک مبدل حرارتی است که با خنک کردن مبرد با آب یا هوا، فاز مبرد را از گاز به مایع تبدیل می کند تا سیکل تبرید تراکمی ادامه یابد.

کندانسور به دلیل فعالیت کمپرسور گاز گرم شده را خنک می کند، این گاز نسبت به گازهای دیگر مانند فریون خطرات زیست محیطی کمتری دارد و به راحتی تا 20 سال بدون هیچ مشکلی در سیستم استفاده می شود.

سردخانه صنعتی

پیش خنک کننده

پیش سرد کردن فضایی است که محصول در دمای بالاتری (معمولاً دمای محیط یا کشتارگاه) وارد می شود و باید تا حد امکان سریع تا دمای نگهداری خنک شود. محصول پس از رسیدن به آن دما از آن خارج می شود. برای نگهداری در سردخانه در سالن نگهداری قرار می گیرد. جابجایی محصول در طول زمان خنک شدن، تأثیر عمیقی بر کیفیت و عمر نهایی محصول دارد.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

اپراتور سردخانه

سیستم خنک کننده سردخانه از 4 قسمت اصلی شامل واحد کندانسور و واحد تبخیر کننده تشکیل شده است که شامل یک کمپرسور و یک شیر انبساط است که مواد را در مدار بسته حمل می کند و با لوله کشی بین این چهار قسمت می چرخد و هوا را خنک می کند. داخل یخچال کمپرسور با واحد کندانسور در خارج از سردخانه روی یک شاسی تعبیه شده است و مانند شکل زیر، مبرد (گاز فرئون) بین این اجزا گردش می کند تا هوای داخل سردخانه توسط اواپراتور خنک شود.

اواپراتور یا دمنده که به عنوان خنک کننده در داخل اتاق های تبرید استفاده می شود. در واقع اواپراتورها دمای گاز سرد را از کندانسور و شیر انبساط وارد محفظه ای در محیط فرید پک مانند خود می کنند و سپس سرما را توسط دمنده ها به داخل محفظه پخش می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا